Back to top

Kertépítő tanulók hatalmas sikere az EuroSkills versenyen

A Grazban megrendezett EuroSkills 2021 versenyen aranyérmes lett a magyar kertépítő csapat. A nemzetközi megmérettetésen 19 ország több mint 400 versenyzője vett részt.

2021. szeptember 22. és 26. között rendezték meg a EuroSkills versenyt a fiatal szakemberek Európa-bajnokságát Grazban.

Hatalmas sikert könyvelhetett el a kertépítő versenyszámban induló Bokor Péter és Hutter Péter, akik a szakmai megmérettetésen  legjobbaknak bizonyultak és megszerezték az 1. helyet.  90,55-%os teljesítménnyel a nemzet legjobbja elismerést is elnyerték!

A kertépítő szakmai legjobbjai: Bokor Péter és Hutter Péter
Fotó: EuroSkills 2021

A nyertes diákok a Kisalföldi ASzC Herman Ottó Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium tanulói, az elmúlt időszakban a Varga Márton Szakiskolában működő tehetségműhelyben készültek a versenyre. Felkészülésüket Gódorné Hauzeneuer Zita vezette.

A 19 ország részvételével zajló több napos nemzetközi megmérettetésen a magyar versenyzők összesen 21 szakmában képviseltették magukat.

Óriási büszkeség, hogy összesen négy arany, egy ezüst, egy bronz valamint hat kiválósági érmet nyertek a magyar fiatal szakemberek, ezzel Magyarország az országok közötti versenyben a 6. helyen végzett.

A Skills versenyek fontos célja a fiatalok különböző szakmák iránti érdeklődésének felkeltése, szakmai önbecsülésének és versenyszellemének növelése. A versenyek négy fordulóból állnak, az iskolai válogatókat maguk a szakiskolák szervezik. Ezt követik az országos elődöntők, az országos válogatók és az országos döntők, majd a győztesek részt vehetnek az európai és a világversenyeken. Nagyon örömteli fejlemény, hogy a Skills versenyeken Kelet-Európa kertépítő szakmájából Magyarország vett részt elsőként a MKIK kezdeményezésének köszönhetően.

A Skills versenyekről, valamint a versenyre való felkészülésről a Kertészet és Szőlészet hetilap 38. számában részletesebben  is olvashatnak.

Forrás:

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Céltudatosság és komoly tervek

Augusztusban újabb szakág fiatal tehetségét mutatjuk be. Ezúttal a rendkívül összetett, három számból álló – díjlovaglás, cross country és díjugratás – military, vagy más néven lovastusa világában sikeres Grósz Katával találkoztunk.

Elnöki győzelem a 100. Magyar Derbyben

President váratlan győzelmének és Stanislav Georgiev idomár–lovas egész napos fölényének lehettek szemtanúi a szokásosnál is ünnepélyesebb hangulatban megrendezett Derby-nap nézői. Az év legfontosabb versenyében a tréner kettős győzelmét Maxim második helye biztosította be, akinek mindössze egy orrhosszal, de sikerült megelőznie a harmadik Spartan Devilt.

Világbajnokságokra készülve

Minden a világbajnokságok körül forog nyár végén a fogatsportban, legalábbis ami a négyes és az egyes fogatokat illeti; van tehát mire készülniük a magyar hajtóknak. De nemcsak a hajtók készülnek, hanem a versenyrendezők is, hiszen nincs már messze 2024 sem, amikor – 1984 után, 40 év után ismét – Szilvásvárad lesz a négyesfogathatjó-világbajnokság házigazdája.

Nem utópia az élhető város

Több mint három hónapja tart a Floriade Expo 2022 kertészeti világkiállítás. A hollandiai Almere városában mintegy hatvan hektáron a teljes kertészeti ágazatot felölelve bemutatják azokat a kreatív ötleteket, innovatív megoldásokat, korszerű technológiákat, amelyekkel szebbé, élhetőbbé tehetjük környezetünket. A színvonalas, rengeteg információval szolgáló nagyszabású kiállításról a helyszínen járva készítettünk összefoglalót.

Az idő dönti el, mi lesz a csikóinkból

A Bükk-fennsíkon Csipkéskút és Szilvásvárad az 1950-es évek elejétől adnak otthont Európa kultúrtörténeti örökségének minősülő lófajtájának, a lipicainak. Az 1850 óta tenyésztett lipicai az angol- és az arab telivér mellett a világ egyik legrégebbi kultúrlófajtája, amely az alapító törzstenyészet helyszínéről, a mai Szlovénia területén lévő Lipicáról kapta a nevét.

Ismét lehengerlő formában

Alagon nemcsak a legnagyobb, hanem a legtöbb jó lovat készítő istálló is Stanislav Georgievé. A sampion zsoké és idomár másodszor nyert Magyar Derbyt az idén. A győztes President felkészítése azonban számos kihívást rejtett magában, és a verseny után meg is kellett műteni a lovat.

Tatai izlandilovas a dobogón

A tatai székhelyű Magyar Izlandi Lovas Egyesületet két éve vették fel a Nemzetközi Izlandi Lovasszövetség tagjai közé, a hazai tenyésztést és kiképzést dicséri, hogy a Közép-Európa Bajnokságon egy második és egy harmadik helyezést értünk el.

Intenzív zöldtető hétezer négyzetméteren

A Néprajzi Múzeum új épületét májusban adták át a budapesti Városligetben, az Ötvenhatosok terén. A zöldfelülettel foglalkozó szakemberek számára a munka igazi különlegessége a 7000 négyzetméteres zöldtető lett, melynek legmagasabb pontjáról szép kilátás nyílik a környékre.

A világ legjobb bor(fel)ismerői

Igaz, a hír még tavaly ősszel látott napvilágot, ám a magyar Sommelier Szövetség invitálására a közelmúltban a Molinári Kávézóban a 2021-ben borfelismerő világbajnoki címet szerzett magyar csapat tagjai tartottak beszámolót a versenyről, valamint a részvevők is bekapcsolódhattak egy tesztelő feladat megoldásába.

Guppi tenyésztő Európa bajnokság kezdődik

Magyarországon tartják a guppi díszhaltenyésztők Európa bajnokságát és kiállítását augusztus 4-6. között, a Pakson megrendezésre kerülő versenyen mintegy 80 tenyésztőtől 200 halpár érkezett 18 országból - közölte Pasaréti Gyula, a Akvaristák Magyarországi Egyesületének (AME) elnöke az MTI-vel.