Október második dekádjában a sokévi átlagnak megfelelő volt az időjárás. A nappali maximumhőmérséklet csak a napos déli órákban érte el a 20 °C-ot, borúsabb időben inkább csak 10-15 °C volt, éjszakánként pedig borultságtól függően 5-8 °C. A mély fekvésű területeken állandósult a reggeli párásság és a fagyveszély. A néhány nappal korábban lehullott, változó mennyiségű csapadék javított a talajok nedvesség-ellátottságán, de néhány körzetbe, főként Kelet-Magyarországra csupán néhány milliméter eső jutott.
A gyümölcsösökben és szőlőültetvényekben jórészt befejeződtek a betakarítási munkálatok, így felkészülhetünk az idei szezon utolsó növényvédelmi feladatára, az őszi lemosópermetezésre. Szükségessége abban rejlik, hogy
ezzel jó hatékonysággal tudjuk gyéríteni az év során felszaporodott, és áttelelésre váró kórokozók és kártevők szaporítóképleteit.
A permetezést akkor érdemes elkezdeni, amikor a gyümölcsfák és a szőlő már lehullajtotta lombozata felét. Ez általában az első esős őszi napokon és deres hajnalok után következik be.

A permetlében levő olaj vékony bevonatot képez a pajzstetveken, a vértetvek vattabevonatán, az áttelelő takácsatka- és levéltetűtojásokon, így azok megfulladnak levegő hiányában.
A réz hatóanyag a lisztharmatgombák kivételével hatásos számos kórokozó ellen, míg a kénes készítmények a lisztharmatgombák áttelelő szaporítóképleteit képesek elpusztítani.

A kerti pázsitot is ebben az időszakban kell felkészíteni a télre. A fűnyírás gyakoriságát már ritkíthatjuk. Már ne juttassunk ki nitrogénben gazdag trágyákat, inkább a foszfor- és káliumtúlsúlyos, magnéziumot is tartalmazó gyeptrágyákat használjuk. Ezektől a tápelemektől javul a gyepek télállósága, és könnyebben átvészelik a zordabb hónapokat. A télre való felkészítés előtt érdemes a nyár során felgyülemlett levélmaradványokat eltávolítani, mohásodást szellőztetővel megszüntetni, és a fűre hullott leveleket is gyűjtsük össze rendszeresen.
Részletes növényvédelmi előrejelzésért látogassanak el a www.magyarnovenyorvos.hu honlapra.