A Budapesti Kertbarát Szövetség terménybemutatója 2021.Fotó: Nagy Z. Róbert
Kertbarát körök több, mint száz éve vannak hazánkban

A kertbarátok mozgalma hazánkban régi hagyományokkal rendelkezik. Az első kertbarát közösséget 1916-ban Diósgyőrben munkások alapították. Hamarosan országszerte elterjedt a mozgalom és az 1960-as években a művelődési házakban szerveződő kertbarát körök formájában lendületes fejlődésnek indult. A körök 1970-ben hozták létre a Kertészek és Kertbarátok Országos Szövetségét, mely napjainkban 132 kört, klubot tart nyilván. A taglétszám 6000 fő feletti, évente pedig több, mint 20 000 kertbarátnak nyújtanak szolgáltatásokat. Az Országos Szövetség tömegbázisát a 1,5 millió kertes házban lakó, a közel 1 millió hétvégi-, és zártkertben tevékenykedő, és a 800 ezer kisárutermeléssel foglalkozó család képezi. A Kertészek és Kertbarátok Országos Szövetsége ennek a széles és sokszínű kertész rétegnek igyekszik segítséget nyújtani.
A Budapesti Kertbarát Szövetség terménybemutatója 2021.Fotó: Nagy Z. Róbert
Mert magunknak termelni kicsiben is jó!

A szövetség célja előmozdítani a családellátó kertek létrehozását, művelését hazánkban. Lényeges, hogy minél többen létesítsenek újra portájukon, házuk mellett, akár csak kis méretű haszonkerteket is, hiszen akár 150 négyzetméteren megtermelhető egy család zöldség, gyümölcs, gyógynövény és fűszernövény szükséglete. A családellátó kert gondozásakor jó levegőn vagyunk, mozgunk, ami jó hatású egészségünkre, és a mai rohanó világban idegállapotunkra is.
A megtermelt zöldségeket, gyümölcsöket nem kell megvenni, így a családi költségvetést is tehermentesíti a saját magunk által termelt termény.

Számos nyugdíjas kis keresetű ember, új földtulajdonos pótolja jövedelmét a háztáji, hétvégi kertjéből, vagy vállalkozóként kifejezetten árutermelésből akar megélni. A szövetség központja havi országos vezető-továbbképzéssel segíti e munkát. Az újdonsült kerttulajdonosoknak az országszerte működő, hozzájuk legközelebbi kertbarát körben lehetőségük van megismerkedni az új fajtákkal, technológiákkal, a növényvédelemmel, előadásokat hallgathatnak, szakmai tapasztalatcseréken, kirándulásokon, metszési bemutatókon vehet részt, azaz megismerkedhetnek a kis léptékű családellátó kertészkedés korszerű módszereivel.