A projekt három társalapítója két villamosmérnök, Antonio Durbè és Daniele Tommei, valamint régi barátjuk, a kávérajongó, Luca Del Bufalo – írja az Euronews.
Ők hárman közel hat évet töltöttek a napenergia hatékony felhasználásának kifejlesztésével.
youtube://v/xlMt2lh_XE4
„Ez a projekt azért jött létre, mert egy robotikai és informatikai vállalat részesei vagyunk, amely elkezdett érdeklődni a heliosztátok (reflektorok) használata iránt. A heliosztátok olyan eszközök, amelyek a napot, a napenergiát egy célpont felé irányítják” – mondja Durbè. „Aztán találkoztunk egy barátunkkal, aki kávérajongó, és ő javasolta, hogy használjuk ezt a technológiát egy kávépörkölő naperőmű megépítéséhez.”
A PuroSole technológiájának célja, hogy drasztikusan csökkentse a nagy termodinamikai üzemek költségeit.
Ehhez egy kis motoros reflektort (heliosztátot) találtak ki, amely elmondásuk szerint teljesen önálló és önellátó.
„Így a tükrök folyamatosan ugyanarra a pontra irányítják a fényt. Ennek a pontossága elég nagy. Így lehetőség van arra, hogy akár több tíz, több száz méterre is elhelyezzük a mutatókat attól a helytől, ahol a heliosztátok vannak elhelyezve”.
Az alapítók elmondása szerint különösen büszkék arra, hogy olyan pörkölési technológiát terveztek, amely használat közben nem bocsát ki CO2-t.
Ez sokak számára érzékeny téma manapság. Egy tonna pörkölt kávéval körülbelül 400 kilogramm CO2-t takarítunk meg, és ezek nyilvánvalóan fontos számok” – teszi hozzá Durbè.
„Nem a kávét melegítjük, nem a forgó kosarat vagy a benne lévő levegőt, hanem magát a kávét melegítjük, a napsugarak a kávébabot érik, felmelegítik azt, és a körülötte lévő levegő felmelegedését okozzák. De lényegében az egésznek a legmelegebb része maga a kávébab” – meséli Tommei.
A PuroSole olyan napelemes üzemeket kínál, amelyek napi 10 kg-tól 200 kg kávé pörkölésére alkalmasak. A cég most már saját kávéjával is jelen van a piacon, amit online értékesít.