Back to top

Márton-napi vadliba

Tegnap volt Márton-nap, ezért a vadlibákról sem szabad megfeledkeznünk, akik októberben ismét szép számmal érkeztek hazánk vizeire. A sarkvidéki és tundrazónából induló jelenetős számú nagy lilik csapatok mellett érkeztek az északi térségben költő nyári lúd csapatok, valamint ugyan egyre kevesebb mennyiségben, de vetési ludak, illetve több védett lúdfaj is.

Az egyetlen hazai fészkelő vadlibánk, a nyári lúd a közelmúltban jelentős állomány-növekedést mutatott, így vadászhatóvá vált. A hazai állomány nagyobb része októberben a Földközi-tenger felé veszi az irányt, helyükre északon költő nyári ludak, nagy lilikek, vetési ludak, kis lilikek, ritkább vendégként vörösnyakú ludak, és rövidcsőrű ludak, esetenként apáca ludak és örvös ludak, valamint kanadai ludak és nílusi ludak érkez(het)nek természetes vizeinkre.

A klímaváltozás hatására egyes fajoknak változott a vonulási útvonala, például a vetési lúdé némileg eltolódott, így jóval kevesebb mennyiségben érkeznek Magyarországra.

Vadászható fajok a nyári lúd, a nagy lilik és a vetési lúd, valamint az invazív fajnak tekintett kanadai és nílusi lúd, amelyekről fotódokumentációt kell készíteni, amit aztán meg kell küldeni a Soproni Egyetemnek.  

A vadliba vadászata az idén októberben kiadott rendelettel módosult. Ennek jelentős oka, hogy a tömegesen hazánkban telelő vadlibák, főképp a Tiszántúlon, évről évre jelentős károkat okoznak a mezőgazdaságban és egyes természetvédelmi érintettségű területen.  

Az új vadászati idényeket érintő jogszabály-módosítási rendelet értelmében, egységesítették a vadászható vadlúdfajok vadászati idényét, ellentétben a korábbi gyakorlattal, mely szerint egyes tiszántúli megyékben csak decemberben kezdődhetett meg a vadászatuk. A módosítás révén megszűntek hazánkban az eddigi, területi elhelyezkedéstől függő, a nyári lúdra, a nagy lilikre és a vetési lúdra vonatkozó, eltérő időpontokban kezdődő és végződő vadászati idények. Így az említett három vadlibafaj vadászati idénye az ország teljes területén egységesen október 1-től január 31-ig tart.

Úgyszintén változtak az elejtési (teríték) korlátozások is ezen fajok vonatkozásában: az új előírás szerint nyári lúdból, vetési lúdból és nagy lilikből naponta, személyenként összesen legfeljebb hat darab ejthető el, melyből a vetési ludak száma nem lehet több kettőnél.

Nem szabad elfelejteni, hogy a vadászható fajok több százas-ezres csapataihoz védett, illetve fokozottan védett fajok is csatlakoznak. Ezért a vadliba vadászatakor különös figyelemmel kell lenni a lövés előtt. (A napokban épp napvilágot egy cikk, amely szerint világszerte veszélyeztetett vörösnyakú ludat lőttek a Hortobágyon.)

És ha már vadlibavadászat és Márton-nap, kedves olvasóink szíves figyelmébe ajánlanék egy könnyen elkészíthető, ugyanakkor ünnepi vadlibareceptet.

Először is a vadlibát megtisztítjuk! Fontos, hogy a combok pihe- és tokmentesek legyenek a szép sütés érdekében. A húst sózzuk, borsozzuk, ízlés szerint borókabogyóval, esetleg köménnyel ízesíthetjük, és ebben a pácban több órán keresztül állni hagyjuk. Másnap bő zsiradékkal és némi testes vörösborral a 200 Celsius-fokos sütőbe helyezzük, majd másfél órás párolást követően fél óra alatt ropogósra sütjük. Hozzá hagymás törtburgonyát és párolt lila káposztát ajánlanék. Jó étvágyat hozzá!

Forrás: 
magyarmezogazdasag.hu

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Ősláp és erdőrezervátum

Magyarország legnagyobb egybefüggő síkvidéki erdőtömbje, Somogy zöld szíve 1993 óta áll a KASZÓ Zrt. gondozásában. Története azonban sokkal régebbre nyúlik vissza, már hercegi tulajdonban is színvonalas, fenntartható gazdálkodás zajlott a területen. Ezt az örökséget őrzi az erdőgazdaság, miközben óvja és népszerűsíti a természeti értékeket, köztük a Kaszó település határában lévő Baláta-tavat.

Az őzgidák megmentése kaszáláskor állatvédelmi kötelesség - ebben is segíthet a drón

Május közepétől a gazdálkodók elkezdik lekaszálni a lucernásokat, réteket széna, illetve szenázs készítés céljából. Ugyanekkor a mezőgazdasági területeken élő állatok szaporodási, utódnevelési időszaka is ekkor zajlik.

Tovább kell erősíteni a magyar-francia kapcsolatokat

Elkötelezettek vagyunk a magyar-francia agrárszakmai, politikai és kereskedelmi kapcsolatok erősítése mellett – jelentette ki Nagy István agrárminiszter, aki hivatalában fogadta Claire Legrast, Franciaország budapesti nagykövetét.

Egyszerű módszer, hogy ne a rigók szüreteljék le a szamócát

Hobbikertészként csak egészen apró területen van lehetőségem pár tő szamócát termeszteni. Azonban néhány éve nem sokat ettünk belőle, mivel a rigók minden hajnalban leszüretelték az éppen megérett szemeket. Eleinte hálóval próbáltam védeni őket, ami ugyan sikeres volt, de borzasztó macerás, és nem is túl esztétikus...

Egyre több problémát okoznak a medvék Románia keleti részében

Egyre több a panasz a túlszaporodott medveállományra Románia keleti részében, a székelyföldi megyék, települések vezetői után moldvai elöljárók is szóvá teszik a problémát.

Szeretjük az izgalmakat: struccfarm Kemenesszentpéteren

A könyvelőként végzett Nemes Fédra és a kőművesnek tanult Müller Gábor Kanadában töltötte húszas éveit. Kalandvágyból indultak útnak, de egy idő után már nagyon hiányzott a család, így 2001-ben hazatelepültek. Biztosak voltak benne, hogy farmot szeretnének, mivel Gábor vidéken nőtt fel és mindig szeretett volna saját állatokat.

Hogyan szedjük ki a kullancsot?

A jó idő beköszöntével egyre többen keresik fel a természetet. Ilyenkor a kirándulók, túrázók, kutyasétáltatók könnyen egy szorosan kötődő „baráttal” lehetnek gazdagabbak hazatértükkor, a kullanccsal. Ezekről a pókszabásúakról kért általános tájékoztatást az Ökológiai Kutatóközpont munkatársaitól Bányavölgyi Donáta, az AgroTime műsorvezetője.

Farkastörvény?

A farkas a hazai fauna egyik őshonos, ökológiai szempontból fontos faja. Ám pechjére ragadozó, így lépten-nyomon összetűzésbe kerül az emberrel. S általában ő húzza a rövidebbet…

Szoros együttműködést követel a természetkárosító bűncselekmények elleni fellépés

A klímaválság mellett ökológiai válság tanúi is vagyunk, amely válaszlépésekre kell, hogy késztessen minket – jelentette ki Balczó Bertalan, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára a LIFE SWIPE (Successful Wildlife Crime Prosecution in Europe) projekt záróeseményén, kedden.

Az Állategészségügyi Világszervezet támogatja a madárinfluenza elleni védőoltást

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) azt tanácsolja a kormánynak, hogy a világszerte több százmillió madarat elpusztító és emlősöket megfertőző madárinfluenza elleni védettséget szorgalmazza, hogy ezzel megakadályozza a vírus lehetséges világjárvánnyá alakulását.