Fotó: pixabay
Módosult

a „Helyi termékértékesítést szolgáló piacok infrastrukturális és eszközfejlesztése” című (VP6-7.2.1.1-20 kódszámú felhívás dokumentációja. A támogatás keretösszegét 3 milliárd forintról 13 milliárd forintra emelték, a támogatási kérelmek várható száma pedig 100-130-ra változott. Pontosították a jogszabályi hivatkozást a felhívás 3.6.1 „A projekt területi korlátozása” című pontjában. A támogatási kérelem benyújtásának határidejét két új szakasszal egészítették ki, így benyújtásukra 2022.május 3-ig van lehetőség. A változtatások a december 17–én kezdődő szakasszal lépnek hatályba.
Módosult
a „Ritka és veszélyeztetett növényfajták genetikai erőforrásainak és mikroorganizmusok ex situ megőrzése” című (VP4-10.2.2.-20 kódszámú) felhívás dokumentációja. A 2022-ben támogatási kérelmet beadók számára 5 helyett 4 évre változott a kötelezettségvállalási időszak, így - egyöntetűen - minden kedvezményezett számára 2025. december 31-ig tart a támogatási időszak. Aktualizálták a támogatási összegeket és a keretösszeget. A megemelt támogatási összegek a 2022. évtől igényelhetők. Módosultak a felhívás „Kötelezettségátadásra vonatkozó szabályok” (3.4.1.1. IV.) részének 3. és 4. pontja. A kötelezettség átvállalása és átadása a támogatási időszak hátralévő időtartamára vonatkozik. Kötelezettségátadás csak teljes naptári évre vonatkozhat, és a támogatási időszak első naptári évére vonatkozóan nincs rá lehetőség, kivéve a vis maior eseteket és a jogutódlást. Kötelezettségátadás és jogutódlás – az 5. pontban foglalt kivétellel – a kötelezettségátadás, illetve jogutódlás időpontjában jogerős támogatói okiratban szereplő teljes tételállományra vonatkozóan lehetséges. Támogatói okirat hiányában a támogatási kérelemben szereplő teljes tételállományt kell figyelembe venni a kötelezettségátadás és jogutódlás során.
Módosult
a „Nem mezőgazdasági tevékenységek diverzifikációja – Vidéki turizmus fejlesztése” című (VP6-6.4.1-21 kódszámú) felhívás dokumentációja. Változott a 3.5.1. „A projekt megkezdése” című pont: „Tervezési költségek esetén a kapcsolódó dokumentáció kiállítási dátuma, valamint az 5.5. fejezetben felsorolt általános költségekhez kapcsolódó számla kiállítási dátuma nem lehet régebbi, mint 2014. január 1.” Pontosították a 4.4.2. „Kiválasztási kritériumok fejezet 3. Tartalmi értékelési szempontok” 4. és 5. számú pontjaihoz fűződő lábjegyzeteket. Módosult az 5.5 „Az elszámolható költségek köre” című pont. A továbbiakban a 4. pont „Projektmenedzsment költségek” 4.1. pontja alatt csak ez szerepel: „A projekt előkészítési és megvalósítási időszakában végzett projektmenedzsment-tevékenység költsége.” A felhívás 8. számú melléklete úgy módosult, hogy a felhívásban foglaltakkal összhangban a lezárt üzleti év képezi az árbevétel számításának alapját.
December 21-ig
lehet benyújtani a támogatási kérelmeket a TEÁOR 109 besorolás szerinti, takarmányelőállítási tevékenységet fejlesztő vállalkozásoknak a „Takarmány-előállító üzemek fejlesztésének támogatása” című (VP3-4.2.1.3-21) felhívásra. Konzorciumi formában erre nincs lehetőség. A felhívás célja a haszon- és kedvtelésből tartott állatok takarmányozását szolgáló termékek előállítását és piacra jutását elősegítő technológiai fejlesztést, illetve a környezeti erőforrás-hatékonyságot célzó beruházások támogatása. A felhívás tervezett keretösszege 50 milliárd forint, amely megoszlik az egyes fejlesztési célterületek között. 40 milliárd forint áll rendelkezésre a mezőgazdasági termékek értékének növelésére és az elsődleges termelők versenyképességének javítására, hogy megfelelőbb módon integrálják őket az agrár-élelmiszeripari láncba. 5 milliárd forint szolgálja a segítségnyújtást a diverzifikáláshoz, új kisvállalkozások alapításához és munkahelyteremtéshez, valamint további 5 milliárd forintot terveznek az erőforrás-hatékonyság javítására, az élelmiszer-feldolgozó iparág általi energiafelhasználás hatékonyságának fokozására fordítani. A forrást az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja. Egy pályázó minimum 50 millió, maximum 2 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásban részesülhet. A kormány 100-150 támogatott projekttel számol.
December 31-ig lehet pályázni
„Az erdei ökoszisztémák ellenálló képességének és környezeti értékének növelését célzó beruházások” (VP5- 8.5.1.-16) támogatására, aminek keretösszege 4,7 milliárd forint. A vissza nem térítendő támogatás intenzitása 100 százalék, maximális összege pedig 50 millió forint.
December 31-ig lehet benyújtani a pályázatokat
az Erdősítés támogatása (VP5- 8.1.1-16) című felhívásra. A vissza nem térítendő támogatás keretösszege 50 milliárd forint, mértéke 100 százalék, maximális összege 500 millió forint.
December 31-ig van lehetőség
Támogatási kérelem benyújtására a „Rövid Ellátási Lánchoz kapcsolódó beruházások támogatása az élelmiszeripar és a borászat területén” című (VP3-4.2.1-4.2.2-19 kódszámú), a Széchenyi 2020 keretében megjelent felhívásra.
December 31-ig lehet jelentkezni
a „Mezőgazdasági biztosítás díjához nyújtott támogatás” (VP3-17.1.1-16) című felhívásra idén. A támogatási keret 24,47 milliárd forint. A vissza nem térítendő támogatás mértéke 65 százalék, összege legfeljebb 500 millió forint. A támogatható projektek száma 200-7 000. A mezőgazdasági termelők évente pályázhatnak az adott gazdasági év termelési veszteségeire megkötött mezőgazdasági biztosítási szerződések díjához nyújtott támogatásra. Olyan mezőgazdasági biztosítási szerződések díja támogatható, amelyek üzemi szinten a növénykultúrában 20 százalékot meghaladó hozamcsökkenést okozó kedvezőtlen időjárási jelenségek által okozott veszteségekre nyújtanak fedezetet. A biztosítók/biztosító egyesületek legkésőbb 2022. január 31-ig kérhetik a Vidékfejlesztési Program Irányító Hatóságának előzetes jóváhagyását. A szerződéseket papír alapon küldhetik meg a 1860 Budapest, Pf. 1. címre és elektronikusan az FPF@am.gov.hu e-mail-címre. A szerződések előzetes jóváhagyásáról legkésőbb 2022. március 31-ig ad ki közleményt a hatóság.
2022. január 3 és január 31 között
Pályázhatnak a gazdálkodók a „A védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának in situ megőrzése” elnevezésű (VP4-10.2.1.1-15 kódszámú) felhívásra. A támogatható fajták köre az eddigiekhez képest a fekete mangalica sertés, az akhal-teke és a muraközi ló, valamint a kárpáti borzderes szarvasmarha fajtákkal bővült. A felhívás célja az alacsony létszámú védett őshonos, veszélyeztetett mezőgazdasági és fajtarekonstrukció alatt álló mezőgazdasági állatfajták életképes állományának fenntartása azok természetes helyén, a fajták hagyományos tartási, takarmányozási körülményei között. Az elérhető támogatás mértéke támogatott fajtánként átlagosan 50 százalékkal nőtt a korábbi támogatáshoz képest. A kötelezettségvállalási időszak 2022. január 1-jén indul és 2024. december 31-ig tart. A támogatáshoz 2023. januárjában is lehet majd csatlakozni. Az akkor pályázók számára szintén 2024. december 31-ig tart majd a kötelezettségvállalási időszak.
2022. január 11-e
a jelentkezés határideje a fagykár elleni gépek beszerzésére kiírt pályázatnak. A Vidékfejlesztési Program keretében 5 milliárd forint keretösszeggel meghirdetett, Tavaszi fagykár megelőzésére szolgáló beruházások támogatása című (VP3-5.1.1.1-21 kódszámú) felhívásra november 17 óta benyújthatók a pályázatok. A meteorológiai előrejelzések szerint a szélsőséges időjárási események felszaporodása várható a jövőben, így a fagyok elleni védekezés szerepe felértékelődik. A pályázat a kármegelőző beruházások megvalósításához kíván támogatást nyújtani a termésbiztonság növelése érdekében. A kiírás lehetőséget biztosít a fagykárok elleni berendezések és technológiák, például a rögzített vagy mobil légkeverő, az autonóm hőtermelő berendezés vagy a vontatott hőtermelő gép beszerzésére. Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege 80 százalékos támogatási intenzitás mellett maximum 100 millió forint.
2022. február 8-ig
lehet beadni a pályázatokat az „Élelmiszeripari üzemek komplex fejlesztése” című (VP3-4.2.1-4.2.2-2-21) felhívásra. A felhívás célja, hogy támogassa a mezőgazdasági termékek értéknövelését és piacra jutását elősegítő technológiai fejlesztéseket, valamint a környezeti erőforrás-hatékonyságot célzó komplex beruházásokat az élelmiszer-feldolgozó üzemekben. A vissza nem térítendő támogatás keretösszege 200 milliárd forint, mértéke 50 százalék, minimum összege 100 millió, maximum összege 5 milliárd forint. A támogatható projektek száma: 1 – 500.