0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 13.

Ezért a kutyák a legnépszerűbb társállatok

Korózs András a MEOESZ elnöke több megközelítésből is bemutatta, mi lehet az oka, hogy a társállatok között is a legnépszerűbbek, és egyre népszerűbbek a kutyák, míg a kishaszonállatok tartása iránti érdeklődés csökken. annak ellenére, hogy a nevükben is benne van, azok még hasznot is hoznának a hobbifaktor mellett...

youtube://v/fdJa16UiOs4

A kutyák a legkedveltebb társállatok. Az elmúlt évtizedekben többszörösére nőtt a kutyatartó családok száma. És ez a legjobb eset, ha az egész család a magáénak érzi a kutyát, hiszen e társállat jó esetben több, mint egy évtizedig lesz a családnak a tagja.

A társadalmi változásokon némely állat nyer, a másik veszít

A társadalmi változásokkal együtt változnak az állattartási szokások. Az udvarokból jórészt eltűntek a kishaszonállatok, de a kutyák népszerűsége töretlen. Míg 20-30 éve a kishaszonállatok tartása volt a meghatározó hazánkban, melyek leginkább húsukkal szolgáltak minket, ezek tartása mára nagy visszaesést mutat, elég csak megnézni, mennyi udvarban tartanak ma családi ellátásra haszonállatokat. A társállatok tartása ezzel szemben óriási fejlődést produkált az utóbbi időszakban, és a kutyák ezek közül is kiemelkedtek. Elég belegondolni, hogy néhány évtizede a kutyakozmetikus egy ismeretlen szakma volt, az élelmiszerboltokban nem árusítottak kutyatápot – mondván jó nekik a maradék is. Ma pedig már kifejezetten társállatok igényeire szakosodott áruházak, webshopok kínálják termékeiket, és virágzik a kutyatartásra épült szolgáltató szektor is. Igaz lett a mondás: a kutya az ember legjobb barátja.

Az okok a társadalmi változásokban, és a kényelemben keresendők: a húst még most is szeretjük, ám inkább megvenni, mintsem, hogy saját kezűleg öljünk érte. A társállatok pedig jót tesznek a lelkünknek, ezért a „négylábú házi pszichológusaink” megérdemlik a gondoskodást.

„A hobbiállat tartásban generációváltást élünk meg. A haszonállatokból levezethető díszállatok (díszgalambok, díszbaromfik) kezdik elveszíteni a talajt a lábuk alól. Ennek az is oka lehet, hogy egy nyúl, vagy díszbaromfi esetén sokkal komolyabb tartási körülményeket kell biztosítani, mint a kutyáknak”- mondta Korózs András a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetségének (MEOESZ) az elnöke.

Garzonba és tanyára is van megfelelő fajta

„A kutyák jól jöttek ki a társadalmi változásokból, mert bár a magyar terelőkutyáknak sem sok birkát kell felügyelniük napjainkban, a kutyás sportokban megtalálták helyüket, ezért sokan tartják, tenyésztik őket. A kishaszonállatoknak, vagy azok díszváltozatainak (nyúl, díszgalamb, díszbaromfi) meghatározott tartási körülmények kellenek, ezzel szemben a kutyák sokféleségük miatt bárhol az ember társai lehetnek. A kutyák fajtáinak széles a skálája méret, szőrzet, vérmérséklet és használhatóság szerint. Egy kis garzonlakásba pont úgy ajánlható kutyafajta, mint egy családi házba, vagy a tanya köré.

A kutyák jelző, házőrző szerepe a mai napig megmaradt, ami szintén alapot ad népszerűségükre” – mondta Korózs András.

A szervezet vezetője kutyák mellet díszbaromfival is foglalkozik, így személyesen is látja a különbséget, hogy míg egy kutyás agility versenyre sok gyerek nevez be, egy nyúl, vagy díszbaromfi kiállításon az idősebb résztvevők vannak túlsúlyban.

A kutyák sok területen kapcsolódnak az emberekhez

Körülbelül 400 kutyafajtát tart számon a Kynológiai Világszervezet (FCI). „Ezek a fajták számtalan módon szolgálják az emberi társadalmat mentőkutyaként, terápiás kutyaként, vadászatokon, őrző-védő feladatok ellátásában, és számos velük együtt végzett sporttevékenység során” – mondta Jakkel Tamás az FCI elnöke a közelmúltban hazánkban megrendezett Európa kutyakiállításon.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu