Back to top

Mezőgazdasági pályázatfigyelő

Mi jelent meg, és mi módosult? Milyen határidőkre érdemes odafigyelni? Pályázati információ egyszerűen, egy helyen.

Fotó: pixabay
Módosult

a Széchenyi 2020 keretében megjelent „Nem mezőgazdasági tevékenységek diverzifikációja - Vidéki turizmus fejlesztése” című (VP6-6.4.1-21 kódszámú) felhívás dokumentációja. Lecserélték a Felhasználói kézikönyv e-kérelem benyújtásához szükséges dokumentumát. A kötelezettségvállalási keret kimerülése miatt január 27-től felfüggesztik a felhívásra való jelentkezés lehetőségét.

Módosult

a Széchenyi 2020 keretében megjelent „Egyedi szennyvízkezelés” című (VP6-7.2.1.2-16 kódszámú) felhívás dokumentációja. A támogatási kérelmek benyújtására 2022. április 21-ig van lehetőség. A módosítás a 2022. január 22-én kezdődő szakasszal lép hatályba.

Január 3-tól

pályázhatnak a gazdálkodók a „A védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának in situ megőrzése” elnevezésű (VP-10.2.1-21 kódszámú) felhívásra. A felhívás célja az alacsony létszámú védett őshonos, veszélyeztetett mezőgazdasági és fajtarekonstrukció alatt álló mezőgazdasági állatfajták életképes állományainak fenntartása természetes helyükön, hagyományos tartási, takarmányozási körülményeik között. Az elérhető támogatás mértéke támogatott fajtánként átlagosan 50 százalékkal nőtt a korábbi támogatáshoz képest. A kötelezettségvállalási időszak január 1-jén indul és 2024. december 31-ig tart. A támogatáshoz 2023. januárjában is lehet majd csatlakozni. A 2023-ban pályázók számára szintén 2024. december 31-ig tart a kötelezettségvállalási időszak. A támogatható fajták köre az eddigiekhez képest a fekete mangalica sertés, az akhal-teke és a muraközi ló, valamint a kárpáti borzderes szarvasmarha fajtákkal bővült. A magyar merinó juhfajta esetén kizárólag az „A” és „a” főtörzskönyvbe sorolt egyedek vonatkozásában lehet támogatási kérelmet benyújtani. A támogatás korábbi években megismert struktúrája megmaradt. A rendelkezésre álló keretösszeg 17 milliárd forint.

Január 25-től

február 22-ig kérelmezhetik a kötelezettségvállalási időszak meghosszabbítását „A tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatás” című (VP3-14.1.1-16 kódszámú) pályázat kedvezményezettjei az Államkincstár által rendszeresített és közzétett elektronikus formanyomtatvány ügyfélkapun történő benyújtásával. A kérelem március 11-ig visszavonható. Amennyiben a gazdálkodó nem kíván élni a kötelezettségvállalási időszak meghosszabbításának lehetőségével, nem szükséges kérelmet benyújtania. Azon kedvezményezetteknek, akik 2016-ban adtak be támogatási kérelmet, a tavalyi évben már egy évvel hosszabbodott a kötelezettségvállalási időszak, így egyöntetűen - a 2016- ban és 2017-ben pályázók esetén is - 2022. április 30-án járt volna le az 5, illetve 6 éves kötelezettségvállalási időszak. Az átmeneti időszakra tekintettel még egy év hosszabbítás lett elérhető, így mindkettő támogatotti kör esetén 2023. április 30-ig tart a támogatási időszak (a 2016-ban támogatási kérelmet benyújtók számára 7 éves, a 2017-ben kérelmet benyújtók számára 6 éves kötelezettségvállalással). A 2022. május 1-jétől kezdődő gazdálkodási évtől megemelt támogatási összegeket lehet igényelni. A 2020 utáni Közös Agrárpolitikával kapcsolatos jogalkotási eljárás elhúzódása miatt az Agrárminisztérium a tavalyi évben egy évvel meghosszabbította a szarvasmarha tejágazatot érintő állatjóléti támogatás kötelezettségvállalási időszakát. 2022-ben ismételten – immár mindkettő támogatotti körre kiterjedően – elérhető lesz a hosszabbítás lehetősége. Ezáltal azon kedvezményezettek számára, akik élnek a hosszabbítás lehetőségével, egy évvel tovább, 2023. április 30-ig tart a támogatási időszak.

Február 2-án

reggel 8 órától lesz lehetőség a hungarikumok népszerűsítését célzó, egyszeri, vissza nem térítendő támogatásra szóló pályázatok véglegesítésére. A tavalyihoz hasonlóan idén is 930 millió forint keretösszeggel támogatja az Agrárminisztérium a hungarikumok népszerűsítését három célterületen, a hungarikumok és a nemzeti értékek gyűjtése, népszerűsítése, megismertetése, megőrzése és gondozása érdekében. Az első célterületen 840 millió forint keretösszeg áll rendelkezésre a hazai és a külhoni pályázóknak nyomtatott és elektronikus kiadványok, filmek készítésére, bemutató terek kialakítására, rendezvények megvalósítására. A pályázaton 1 millió és 4 millió forint közötti összeg nyerhető el. A második célterületen 75 millió forint keretösszegre lehet pályázni vetélkedők szervezésére felső tagozatos és középiskolás diákok számára, az identitás erősítésére. A pályázattal elnyerhető támogatás összege 1 millió forinttól 3 millió forintig terjedhet. A harmadik célterületet, a Hagyomány a divatban - viselet másként néven hatodik alkalommal hirdették meg. Erre 15 millió forint áll rendelkezésre. A Kárpát-medence hagyományos öltözet-kultúrája, valamint a népi kézműves értékek megőrzésére és népszerűsítésére 250 ezer és 500 ezer forint közötti támogatásra lehet pályázni. 2021-ben a rendelkezésre álló keretből 341 pályázót támogattak, mintegy ezer kérelmet nyújtottak be több mint 3 milliárd forint támogatási igénnyel, ami duplája az előző évinek.

Február 8-ig

lehet beadni a pályázatokat az „Élelmiszeripari üzemek komplex fejlesztése” című (VP3-4.2.1-4.2.2-2-21) felhívásra. Célja, hogy támogassa a mezőgazdasági termékek értéknövelését és piacra jutását elősegítő technológiai fejlesztéseket, valamint a környezeti erőforrás-hatékonyságot célzó komplex beruházásokat az élelmiszer-feldolgozó üzemekben. A vissza nem térítendő támogatás keretösszege 200 milliárd forint, mértéke 50 százalék, minimum összege 100 millió, maximum összege 5 milliárd forint. A támogatható projektek száma: 1 – 500.

Február 9-e

a jelentkezési határidő „A Rövid Ellátási Lánchoz kapcsolódó beruházások támogatása az élelmiszeripar és a borászat területén” című (VP3-4.2.1-4.2.2-19 kódszámú) felhívásra. A rendelkezésre álló keretösszeg 1,5 milliárd forint, a vissza nem térítendő támogatás mértéke 50 százalék, legmagasabb összege 155 millió forint, a támogatható projektek száma 50-100.

Február 13-ig

jelentkezhetnek az agrárágazati civil szervezeteknek az Agrárminisztérium 60 millió forint keretösszeggel meghirdetett pályázatára a kormany.hu oldalon. A szaktárca 2022-ben is segítséget nyújt az idei évben tervezett szakmai, a tárca célkitűzéseihez is illeszkedő projektet megvalósításához. Az egy pályázattal elnyerhető, vissza nem térítendő támogatás összege hétszázezer forinttól kétmillió forintig terjedhet. A támogatáshoz önerő biztosítása nem feltétel. Hiánypótlásra a pályázati szakaszban nincs lehetőség, ezért fontos, hogy a pályázó szervezet vezetője alaposan ellenőrizze a befogadási feltételek teljesülését az elkészített pályázati dokumentációban, még annak postára adása előtt. A pályázati felhívás szövege és annak kötelezően kitöltendő mellékletei, valamint a pályázati eljárás során végig kötelezően figyelembe veendő beszámoló tájékoztató a kormany.hu oldalon érhető el.

Február 14-ig

jelentkezhetnek a civil szervezetek az Agrárminisztérium civil feladatvállalást segítő, 70 millió forint keretösszegű Zöld Forrás pályázatára. Támogatási igényt közhasznú környezet- vagy természetvédelmi célú társadalmi szervezetek (egyesületek vagy alapítványok) nyújthatnak be a Nemzeti Környezetvédelmi Programhoz illeszkedő, annak megvalósítását elősegítő projektterveikre. A pályázatok kizárólag postai úton adhatók be. Egy igénylő legalább 800 ezer, legfeljebb 3 millió forint összegre pályázhat. A pályázati felhívás szövege, az adatlap, valamint a pályázati eljárás során végig kötelezően figyelembe veendő beszámoló tájékoztató a kormany.hu oldalon érhető el.

Február 28-tól

ismét lehetőség nyílik támogatási kérelmek benyújtására a Széchenyi 2020 keretében megjelent „Állattartó telepek felújításának támogatása” című (VP2-4.1.1-20 kódszámú) felhívásra. A Vidékfejlesztési Program keretében meghirdetett pályázat újranyitásával lehetőség lesz arra, hogy az állattartók megvalósítsák nagyobb léptékű beruházásaikat. Az újranyitást a 2020 őszén megjelent kiírás óriási sikere indokolja. Akkor a 360 milliárd forint keretösszegű felhívásra közel 473 milliárd forintra nyújtottak be támogatási igényt a kérelmezők. A felhívás a már megismert feltételrendszer mellett lesz továbbra is elérhető, a támogatási intenzitás főszabályként 50 százalékos, az igényelhető vissza nem térítendő támogatás minimális összege célterületenként 5 és 100 millió forint között változik, maximum 2 milliárd forint lehet.

Baromfitartók, sertéstartók, szarvasmarhatartók, juhtartók, kecsketartók, lótartók, nyúltartók, méhészek és még több más gazdasági haszonállattal foglalkozó állattartó számára nyílik ismét lehetőség támogatott módon új állattartó telepek létrehozására, meglévők korszerűsítésére, az állattartáshoz kapcsolódó eszközök, gépek beszerzésére. Azok is pályázhatnak, akik a felhívás keretében már részesültek támogatásban, akár ugyanazon megvalósítási helyre is.

Február 28-ig

kell benyújtaniuk a biztosító társaságoknak a biztosítási szerződéseket az Irányító Hatóság részére a megfelelési vizsgálathoz „A mezőgazdasági biztosítás díjához nyújtott támogatás” című (VP3-17.1.1.-16. kódszámú) felhívás keretében az FPF@am.gov.hu e-mail-címre

Április 1-jéig

lehet jelentkezni a „Ritka és veszélyeztetett növényfajták genetikai erőforrásainak és mikroorganizmusok ex situ megőrzése” című (VP4-10.2.2.-20 kódszámú) felhívásra. A vissza nem térítendő támogatás keretösszege 3,78 milliárd forint, mértéke 100 százalék, legkisebb összege 350 ezer, legnagyobb összege 3,78 milliárd forint. A támogatható projektek száma: 1-35.

Április 1-8. között

nyújthatnak be kérelmeket a Magyar Államkincstár elektronikus felületén keresztül a húsgalamb-tenyésztők a 2022. január 15. és március 31. közötti időszakban beszerzett galambokra. Idén is a korábbiakkal megegyező feltételekkel igényelhetnek támogatást, amelyre 50 millió forintos keretösszeg áll rendelkezésre. A támogatás célja a termékpálya fejlesztése és az egységes árualap megerősítése.

Április 26-ig

lehet jelentkezni a „Baromfi- és sertéstartó telepek járványvédelmi rendszereinek fejlesztése” című (VP2-4.1.1.7-20 kódszámú) felhívásra. A támogatás keretösszege 2 milliárd forint. A felhívás a járványügyi kockázatok által leginkább sújtott és a fejlesztésekkel leghatékonyabban védhető telepek számára kínál támogatási lehetőséget. A támogatás mértéke 50 százalék, összege 20 millió forint. A támogatható projektek száma 250.

Május 25-ig

lehet pályázni a „Termelői csoportok és szervezetek létrehozása” című (VP3-9.1.1-20 kódszámú) pályázati felhívásra. A rendelkezésre álló forrás összege 3 milliárd forint, a vissza nem térítendő támogatás mértéke 100 százalék, legfeljebb 32 millió forint, a támogatható projektek száma legfeljebb 26.

November 30-a

a jelentkezés határideje a „Külterületi helyi közutak fejlesztése” című (VP6-7.2.1.1-21 kódszámú) pályázati felhívásra. A célja az önkormányzati tulajdonú vagy önkormányzati vagyonkezelésben levő külterületi helyi közutak fejlesztése. Támogatási kérelmet vidéki térségben működő települési önkormányzatok és önkormányzati társulások nyújthatnak be. A támogatás keretösszege 50 milliárd forint, mértéke 95 százalék, legnagyobb össze 300 millió forint, a támogatható projektek száma legfeljebb 170.

December 30-a

a jelentkezés határideje a „Mezőgazdasági termelők EU-s és nemzeti minőségrendszerhez történő csatlakozásának támogatása” című (VP3-3.1.1-19 kódszámú) felhívásra. A rendelkezésre álló keretösszeg 2,52 milliárd forint, a vissza nem térítendő támogatás mértéke 100 százalék.

December 31-ig

lehet pályázni az „Állattartó telepek megújításának támogatása” című (VP2-4.1.1.9-21 kódszámú) felhívásra. A rendelkezésre álló forrás 30 milliárd forint, a vissza nem térítendő támogatás mértéke 50 százalék. Legmagasabb összege 100 millió forint. A támogatható projektek száma 600.

December 31-ig

lehet jelentkezni „Az erdei ökoszisztémák ellenálló képességének és környezeti értékének növelését célzó beruházások” című (VP5- 8.5.1.-16 kódszámú) felhívásra. A támogatás mértéke 100 százalék, legmagasabb össze 50 millió forint, a támogatható projektek száma 50-300.

December 31-e

a pályázatok beadási határideje „Az öntözési közösségek együttműködésének támogatása” című (VP5-16.5.2-21 kódszámú) felhívásra. A támogatás keretösszege 2,32 milliárd forint, a támogatás mértéke 90 százalék, legnagyobb össze 90 millió forint, a támogatható projektek száma 30.

Forrás: 
palyazat.gov.hu

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Nagyon sok mindent újra kell tanulnunk

Ezt hangsúlyozta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese a Portfolio Agrárium 2023 című konferenciáján, Kecskeméten.

Alkotó emberek nélkül nincs versenyképes jövő

A hazai innovátorok kivételes teljesítményének elismerésén túl fontos tudatosítani a társadalomban, hogy alkotó emberek nélkül nincs haladás, versenyképes gazdaság, versenyképes társadalom, vagyis nincs versenyképes jövő – fogalmazott az Agrárminisztérium miniszterhelyettese a 31. Magyar Innovációs Nagydíj átadó ünnepségén a Parlamentben.

Videósorozattal is segíti a NAK a gazdákat az új Közös Agrárpolitika megismerésében

Közel 20 részes videósorozatot indít a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az új Közös Agrárpolitikáról (KAP). A néhány perces rövidfilmekben a gazdák és az érdeklődők megismerhetik a KAP történetét, finanszírozását, a közvetlen támogatások rendszerét a zöld felépítménnyel, közte az agro-ökológiai programmal, de tájékozódhatnak a fiatal gazdák támogatásáról, a termeléshez kötött támogatásokról, illetve a minden eddiginél nagyobb vidékfejlesztési forrás részleteiről is.

Életbe lépett a rovarfehérjékkel kapcsolatos új szabályozás

Szigorúbb szabályozás lépett életbe, a rovarfehérjét tartalmazó élelmiszereken fel kell tüntetni a „Figyelem! Az élelmiszer rovarfehérjét tartalmaz!” kifejezést, és azokat a többi terméktől elkülönítetten kell kihelyezni, jelentette be Nagy István agrárminiszter közösségi oldalán.

Erős érvek a szója mellett

Soha ennyi érv nem szólt még a szójatermesztés mellett, mint most – hangsúlyozta Bene Zoltán, a Karintia Kft. ügyvezetője a Portfolio Agrárium 2023 Konferencián, Kecskeméten.

Magyar tapasztalatokra alapozva védekeznek az osztrákok az aranysakál ellen

Mivel Magyarországon jóval nagyobb számban van jelen az aranysakál, mint Ausztriában, ezért osztrák kutatók a nádifarkasról alkotott ismereteik bővítése céljából a SEFAG Zrt. munkatársainak közreműködését kérték. Főként az erdőgazdaság csapdázási tapasztalataira voltak kíváncsiak a kutatók.

Tovább kell erősíteni a hazai élelmiszerláncot

Fontos célkitűzés, hogy az élelmiszerlánc minden szereplőjének érdekei érvényesülhessenek, legyen az mezőgazdasági termelő, élelmiszer feldolgozó, nagy- és kiskereskedő, vagy a végső fogyasztó - jelentette ki dr. Nobilis Márton az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára a Joint Venture Szövetség (Economy Brunch) Fórumán, Budapesten.

Megkezdődött a Településfásítási Program tavaszi ültetési időszaka

A fákat nem a mának, hanem a jövőnek ültetjük! Győrzámolyon kezdődött meg a Településfásítási Program III. ütemének tavaszi ültetési időszaka. A kezdeményezés indulása óta csaknem 1500 olyan település jut ingyenesen fához, amelynek a lélekszáma nem éri el a 10 ezer főt.

31. Magyar Innovációs Nagydíj

Az immár 31. alkalommal meghirdetett Magyar Innovációs Nagydíj díjazottjai és további résztvevői kiváló példái annak, hogy a kitartó kutatófejlesztő munka eredménye a megfelelő piaci ismeretekkel és elkötelezettséggel párosulva meghozhatja azt az eredményt, amely nélkül nincs gazdasági siker.

A receptúra az érték

Egy öthektáros bekerített egykori téesztelepen hizlal turnusonként hétszáz sertést Egyházasfalu határában Derdák Gábor és édesapja. Földjeiken, legyenek azok saját tulajdonban vagy bérelt területek, precíziós művelést folytatnak, és a hizlalást is „adatalapon” végzik. Emellett Gábor növényorvosként is „praktizál”, és egy kisebb integrációt is működtet.