Azt próbáltam megtudni tőle, milyen évre számítanak a felvidéki gabonatermesztők. A vállalatvezető szerint a mezőgazdászok teljesen elégedettek lehetnek a tavalyi évvel. Mind a hozamok, mind a gabonafélék és olajosok ára jól alakult. Állítását azzal támasztja alá, hogy voltak komoditások, amiknél az áremelkedés elérte a 80 vagy akár a 100 százalékot.
Az, hogy erre a folyamatra ki mennyire érzett rá, mikor értékesítette a termését, már a gazdától vagy vállalattól függött, de az induló árakat is jónak lehetett minősíteni. Bár még nincs hivatalos jelentés a termésátlagokról, de kijelenthető, hogy az átlagosnál nagyobbak voltak. Zsigo Antal becslése szerint a búza országos átlaga megközelíti a 6 tonnát hektáronként, a kukoricáé pedig a 7,5–8 tonnát.
Mindezért úgy ítéli meg, hogy a mezőgazdasági vállalkozók 90 százaléka többlethaszonnal zárta a 2021-es évet, hiszen a 200 eurós kukorica 8 tonnás hozamnál hektáronként úgy 300 eurós profitot tud biztosítani a termelőnek.
Próbálom megtudni, hogy miképp néz a vezérigazgató ezekre a magas árakra. Ő ezeket a magas árakat indokolatlannak tartja, és különböző spekulációkat lát mögöttük. Véleménye szerint ez a mezőgazdászoknak sem jó. Az igaz, hogy az egyik oldalon magasabb bevételhez jutottak a gazdák, de a másik oldalon ezt elveszik tőlük.
Vállalata válogatja, de az emelkedést mintegy 10–20 százalékosnak látja náluk, az alkatrészeknél 30–50 százalék között. A szervizdíjak is emelkedtek, de az is jellemző lett, hogy míg 2021 elején még 48 órán belül meghozta a gyorsfutár az alkatrészt, őszre ez az idő kitolódott egy hétre, az év vége felé pedig akár egy-két hónapra is. Ez szinte ugyanaz a folyamat, amit a különböző iparágak is megtapasztaltak a járványból való gazdasági kilábalás során.
A 27 százalékos pétisó 2021 nyarán 200 euró alatti áron mozgott, de december-januárra 600 euró környékére nőtt. Persze erre is van magyarázat, hiszen a gáz ára a többszörösére emelkedett, ahogy a villany ára is 3–400 százalékkal megnőtt. Zsigo Antal emiatt tartja veszélyesnek az elmúlt év folyamatait. Ahogy fogalmaz: „visszanyalt a fagyi” a magas értékesítési áraknál, mert magas bemenő költségeket hoztak magukkal. Sajnos a gazdák többletbevételét 2022-ben el fogja vinni a 2023-as év többletkiadása. Szerinte, ha maradnak is a magas értékesítési árak, az ágazat profitabilitása nem fog nőni.
Viszont a többletforgalomból képződő nyereség a monopolhelyzetben lévő multinacionális vállalatoknál fog lecsapódni, amelyeknek volt némi szerepe az elmúlt év spekulatív történéseiben.
Az olajosok árát is megráncigálta a tavalyi év, de emögött már hosszabb távú folyamatok húzódnak meg, hiszen egyre több terményt vesznek el a bioüzemanyagok. Sőt, a mai áraknál elmondható, hogy a biodízel már támogatás nélkül is versenyképes. Ennek erős keresletfelhajtó ereje van, amire még ráerősít a pálmaolaj egyre növekvő elutasítottsága. Így nem csoda, hogy a repceolaj ára három év alatt megduplázódott, ami magával húzta a többi olajos növény árát is. |
Ebben a kijelentésben benne van a felvidéki parasztemberek örök reménysége, hogy ha nagyot nem is akarnak szakítani, de némi eredményben azért mindig bizakodik az egész éves munkája után. Viszont Zsigo Antal figyelmeztet, hogy az állattenyésztők helyzetét a növénytermesztőkénél jóval sötétebben látja. Ugyanis náluk az értékesítési árak nem emelkedtek, viszont a tenyésztés költségei – a takarmányok, a szója ára, a villany, a bérek, az üzemanyag árai – nőttek.
A sertéshús ára még mindig 1 euró alatt van, azaz a termelés költsége alatt kénytelenek értékesíteni. A tej ára az utóbbi időben feljebb ment, 0,37 eurócentről 0,41 eurócentre, de ez az emelkedés nem követi az inputárak emelkedését, így a tej profitabilitása továbbra is borotvaélen táncol.
Zsigó Antal a partnereinél nem tapasztalt ilyet, nem érzi, hogy jelentősen csökkent volna a gazdák tervezett megrendelése műtrágyából vagy vegyszerekből. Úgy érzi, nem csökkent a vásárlási kedv, bár némi időbeli eltolódást tapasztal. A tavaszi fejtrágyák beszerzését nem kezdték el a téli hónapokban. Tavaly november-decemberben látható volt bizonyos kivárás, hogy hátha kora tavaszra csökkennek az árak. De sajnos magasak maradtak, így a gazdák most kezdik megrendelni a szükséges mennyiséget. Viszont ez logisztikai gondokat okoz. Így félő, hogy az agrotechnikai terminusokra sok esetben nem fogják tudni mindenkinél biztosítani a műtrágyák kiszállítását.
Nem a szállítási kapacitás, nem a kamionok hiányoznak, hanem elsősorban a műtrágyagyárak nem tudják teljesíteni a hirtelen összejött igényt. Megemlíti, hogy tavaly a szállítási költségek is jelentősen, mintegy 30 százalékkal emelkedtek, ami a műtrágya árában akár 5–10 euró tonnánkénti többletköltséget jelent.
Egyelőre a tavalyi árlista alapján tudják megrendelni a gazdáknak a vegyszereket, sok gazda mégis az utolsó pillanatra hagyja. Ahogy Zsigo Antal mondja, a gazdáknál is megvan októbertől februárig a maguk látens állapota. Betakarítottak, ember és gép pihen, most az árlisták hasonlítgatása folyik – a küzdelem minden egyes centtért. Több évtizedes tapasztalata alapján ő viszont úgy látja, hogy mikor elkezd a „gazda fejére sütni a nap”, akkor az árlisták már nem játszanak szerepet, az árakat sem nézik, csak a gyorsaság számít. Pedig mindezt nyugodtan elintézhették volna látens állapotukban, és még spóroltak is volna.
Ugyanez vonatkozik a vetőmagokra is. A vetőmagnál is 8–15 százalék közötti áremelkedésre számít, ami a vetőmag genetikai potenciáljától, illetve az adott fajta felkapottságától függ. Vetőmagból nincs hiány, de persze itt is számít a gazda gyorsasága, mert a végén aki lemarad, az már csak a „ha ló nincs, szamár is jó” mondás szerint vásárolhat.
Ahogy javul a vetőmagok genetikai potenciálja, az megmutatkozik a terméseredmények mennyiségében és minőségében – viszont ez a gazdák szakmai fejlődését is feltételezi. Persze vannak olyan szaporítóanyagok, például a kukoricánál, amelyek genetikailag képesek 20–30 vagy akár 40 tonna termésre, de ez nem jelenti azt, hogy az összes gazda ki tudja hozni belőlük a maximumot. Nehéz is, mert az EU-s szabályozás szerint 1 hektárra 170 kilogramm tiszta nitrogént lehet kijuttatni a vegetációs időszakban, miközben 1 tonna termésre minimálisan 23 kilogramm nitrogén szükséges. Tehát innen a 10 tonnás hozam is nehezen célozható meg. Adódik hát a kérdés, hogy érdemes-e a legnagyobb genetikai potenciállal bíró 250 eurós vetőmagot használni, vagy elég az átlagosat, 50 euróért. Mindezek tükrében a beszélgetőtársam nem kívánta kommentálni az EU új környezetvédelmi szigorításait.
A hidrológusok számítása szerint Csallóköznek az utolsó évtizedben 2 méteres volt a nedvességdeficitje. Vagyis az altalajból hiányzik 2 méternyi víz. Ha leásnánk, a felső 20–30 centiméteres termőrétegben találunk nedvességet, az elmúlt napok csapadékát, de 50 centiméter és 2 méter között porzik a föld. A talajok elvesztették a természetes kapillaritásukat, nem hozzák fel a talajvizet a magasabb rétegekbe, és ezt a réteget a legtöbb növény nem is tudja áthidalni.
Ennek az egyik legfontosabb kiváltó oka a Bős-Nagymarosi vízierőmű, amely abban a stádiumban lett leállítva, amikor a Duna bal partján 25–30 méteres mélységben injektáltak betont, ami meggátolja a talajvíz természetes beáramlását a Dunából. Ez volt az utolsó építkezése a kommunistáknak, amely 100 százalékosan sikerült. Az elképzelés szerint ezt ki kellett volna egészíteni egy belső csatornarendszerrel, ami visszatáplálta volna a talajvizet a térségbe.
A Garam és a Vág közötti területen már teljesen szárazak a csatornák. Kedvező termést csak ott lehet elérni, ahol újra felélesztették az öntözést. A szocializmus ideje alatt 425 ezer hektáron építették ki az öntözőrendszert, csatornákat, szivattyúállomásokat, vezetékrendszereket. Ebből, az utolsó felmérés szerint 130 ezer hektár lenne üzembe helyezhető. A valóságban csak 40 ezer hektárt öntöznek. Szlovákia 1,915 millió hektáros mezőgazdasági területéből 1,15–1,2 millió hektár a szántó.
Hosszú távon a talajvíz-gazdálkodást kellene rendbetenni, mert az öntözés magában nem megoldás, csupán kiegészítésként lehet használni. Öntözni nagyon drága, és csak negyedannyira hatékony, mint egy jó kis áztató eső.
![]() |