
– hangzott el a tudásközpont alapításáról szóló sajtótájékoztatón.
A körforgásos gazdaság legfőbb célja a hulladék keletkezésének minimalizálása, valamint a gazdaságban használt termékek, anyagok és erőforrások értékének lehető leghosszabb ideig történő megóvása és fenntartása, az Európai Zöld Megállapodás (Green Deal) és az ahhoz kapcsolódó cselekvési terv szerint. Ennek minél hatékonyabb hazai megvalósításához járul hozzá a MATE új tudásközpontja.
Segíteni fogja az egyetemi hulladékgyűjtési rendszer újjászervezését, a gödöllői kampusz területén képződő összes biológiailag lebomló hulladék felmérését és helyben történő újrahasznosítását, valamint a legújabb körforgásos gazdasági ismeretek megosztását a szakma képviselőivel, a jogalkotókkal és az államigazgatással.

Mérföldkőnek nevezte a tudásközpont átadását a MATE zöld egyetemmé válásának folyamatában dr. Gyuricza Csaba rektor, aki kiemelte, hogy
Az egyetem új tudásközpontjában megvalósuló tevékenységek a tangazdaságokban akár 30 százalékkal csökkenthetik a növénytáplálás és 70-80 százalékkal az energiaellátás költségeit.
Oktatás, kutatás, innováció és szaktanácsadás egy rendszerben valósul meg a tudásközpontban, aminek keretében olyan új kutatóprogramok is indulnak, mint a biohidrogén-előállítás vagy a plazmatechnológia alkalmazása.

– mondta dr. Csányi Sándor, aki szerint az új tudásközpont a magyar gazdasághoz és a bolygó fenntartásához is hozzá tud járulni.
A körforgásos gazdaság a széndioxid-kibocsátás csökkentésével járul hozzá, hogy kevesebb veszélyt jelentsenek számunkra a bolygó felmelegedésével járó gyakori árvizek, hőhullámok, aszályok és özönvízszerű esők – mondta dr. Boros Anita, az új Körforgásos Gazdaságelemző Központ vezetője, aki szerint hiánypótló tudáscentrumot fognak megvalósítani, amelynek eredményei nemzetgazdasági potenciált is rejtenek. A gödöllői
Körforgásos Gazdaságelemző Központ célja az egyetemen képződő tudás szintetizálása, az ezt szolgáló pályázatok kiírásának elősegítése és elemzések biztosítása a jogi és pénzügyi szabályozáshoz.

A hulladékgazdálkodás máris jelentős iparággá vált, amely rövid időn belül nagyban hozzá fog járulni az európai energia- és nyersanyagfüggőség csökkentéséhez – emelte ki Aleksza László, a Hulladékgazdálkodási Tanszék vezetője, a Profikomp Zrt. vezérigazgatója, aki interaktív kiállításon mutatta be azokat az innovációkat, amelyek beépülnek a tudásközpont tevékenységébe.

