A rektor kiemelte, hogy az agrárium globálisan csúcstechnológiai ágazattá vált, és a fejlesztésben most lemaradók évtizedekre visszavethetik az élelmiszergazdaságukat.

Ezt azonban a hazai termelők még nem látják igazán. A 2020-as Agrárcenzuson a megkérdezett gazdálkodók 80 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nincs szüksége precíziós gazdálkodásra a termeléshez – emelte ki dr. Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár, aki szerint közös misszióként kell minél hangosabban, minél több helyen megcáfolni ezt, hiszen azok, akik alkalmazzák a precíziós technológiát, már most számba tudják venni az értékeit, előnyeit, hasznát. Mint mondta, megfelelő információs ellátottsággal jobb döntéseket lehet hozni, hatékonyabban és biztonságosabban lehet termelni, de a 2027-ig szóló európai közös agrárpolitikának is nagyon fajsúlyos célkitűzése, valamint elvárása a digitális átállás.

Kulcsfontosságú, hogy azokat a rendszereinket, amelyek eddig alapvetően gazdasági típusú, pénzügyi adatokat gyűjtöttek, próbáljuk meg oly módon fejleszteni, és alakítani, hogy ezekkel a típusú környezeti, és egyébként társadalmi fenntarthatósághoz kapcsolódó adatokat is minél inkább begyűjtse a rendszerbe. Ez most egy olyan terület, amely a fejlesztés alatt álló kategóriába tartozik, de nekünk az új KAP-hoz elengedhetetlen, hogy utána azt a teljesítményt, amit a gazdálkodóink ezen a területen elérnek, valid módon be tudjuk mutatni - hangsúlyozta az államtitkár.

Három alaplépésből kell elindulnunk: természetesen a termőhelyi viszonyokat meg kell ismernünk tábla szinten is, és a táblán belüli kérdéseket is nézzük meg minden esetben! Magyarország mozaikos talajszerkezetéből kiindulva nagyon-nagyon sok olyan táblánk van, ahol eleve a talajtulajdonságokból adódó különbségeket valamilyen szinten kezelnünk kell. De esetleg, amikor ez nem látszik, a talajkémiai különbségek miatt csak a növénytermesztési eredménytérképből és a hozamtérképből fogunk majd adathoz jutni.

A tanácskozás további része a gyakorlaté volt. Hadászi László, a Kite Zrt. innovációs főigazgatója és Mészáros Gábor rendszerfejlesztési igazgató a cég precíziós gazdálkodási rendszerét mutatta be, Okner Péter, az AgroVir Kft. cégvezetője pedig a magyar fejlesztésű, ám nemzetközi szinten is elismert mezőgazdasági ügyviteli rendszerüket, a farmmenedzsmentet ismertette.

Azt pedig, hogy vajon hol fogunk tartani a precíziós gazdálkodással öt év múlva, az előadásokat követő kerekasztalbeszélgetés résztvevői igyekeztek kideríteni.