
4. Mit tehetünk a a jövőben a méhpusztulás elkerüléséért?
1. A méhpusztulás mértéke:
Már a legelején le kell szögeznünk, hogy ez a felmérés nem reprezentatív és nem lehet a méhpusztulásokat egyértelműen egyetlen okra visszavezetni, legalábbis azon vizsgált témák alapján, melyeket a felmérés górcső alá vett (téli élelem, atkaírtás, napraforgón mérgezés stb.). Úgy gondolom azonban, hogy mindenképp lehet levonni következtetéseket, legalábbis néhány tanulságot a méhészkedésünk további alakítására vonatkozólag, de a tekintetben is, hogy a jövőben a hasonló komplexebb felmérések, hogyan nézzenek ki.
Nem elhanyagolandó az sem, hogy a felmérést kitöltő méhészek miként vélekednek az idei telelésről, a méhpusztulások okairól. Ezek közül többet is bele fogok tenni az elemzés egyik következő részébe.
A jelzetthez képest tehát lehettek (és voltak is!) további méhpusztulások, amit egy pótfelmérésben néhányan jeleztek.
A következtetések természetesen nem lehetnek végső eredmények. Ahhoz, hogy leszűkítsük az okokat vagy az okcsoportokat, egy sokkal nagyobb és összetettebb kutatást kellene elvégezni, de még így sem valószínű, hogy átfogó laborvizsgálatok nélkül megtudhatjuk az igazi okokat.
Az elemzést 4 részben adjuk közre, melyek közül most az első részben a méhpusztulás mértékét vesszük szemügyre.
Nézzük a legelején a fontosabb adatokat. A felmérést 148 méhész töltötte ki. Nincs minden adathoz grafikai megjelenítés, de a szövegben benne lesznek az adatok.
Tehát: ahogy látszik hozzávetőlegesen a kitöltők 50%-a (pontosan 49,4%-a) normális mértékű állománypusztulást jelez, mely az esetükben 0-5% között mozog.

Sajnos nem volt számszerűsítő kérdés (mennyivel gyengébbek a családok a szokásosnál?) a felmérésben erre vonatkozóan, de a hidegre való tekintettel nem is biztos, hogy ezt már mindenki meg tudta volna pontosan mondani. Ezt jövőbeli hasonló felmérésekben valamilyen jól értelmezhető formában fel kell majd tenni!
A kitöltők másik mintegy 50%-a magasabb téli veszteséget jelez: a kitöltők 13%-a 5 és 10% közöttit, 8%-uk 10 és 20% közöttit. 7,4%-nak 20-30%, 6,8%-nak pedig 40 és 50% közötti a vesztesége. Szintén 6,8 százalékuknak 50 és 60%-nyi méhcsaládja nem telelt ki. Mintegy 3,5 százaléknak tetemes: 60 és 90% között pusztultak el a méhei, a fennmaradó másik 3,5 százaléknak pedig alig telelt át méhcsaládja, vagyis 90 és 100% között pusztultak el a méhei.
Sajnos ezek között akad tapasztalt, többszáz méhcsaládos méhész is!
A folytatást itt olvashatja: 2. rész
Ajánljuk még:
Ne használjunk bizonytalan és illegális szereket a méhészetben!