A Talentis Agro Zrt. egy 100 százalékig magyar tulajdonú vállalatcsoport, amelynek célja, hogy leányvállalatai hatékonyságát biztosítva, hazai és világpiaci előnyöket szerezzen a jól szervezett, volumentermelésre alkalmas berendezkedéseivel. Szántóföldi növénytermesztéssel és állattartással is foglalkoznak, és kapacitásaiknak jelentős része a vetőmagtermesztés, illetve az élelmiszeripari feldolgozás körében hasznosul. A holding vezérigazgatójával, Makai Szabolccsal a jelenlegi drámai helyzetről és az ebből való kilábalási lehetőségről, valamint a távlati célokról Halmos B. Ágnes, a Kistermelők Lapja főszerkesztője beszélgetett az MMG Direkt legutóbbi adásában.

A Talentis Agro Zrt. abban hisz, hogy a főnövényeket a lehető legnagyobb számban termessze, és minél jobban tömbösítse. Ennek érdekében növénytermesztési ágazata jelentősen redukálta a vetőmagfajták számát, hogy egységes, hasonló minőségű árumennyiséggel tudjanak a piacon megjelenni.
– A jelenlegi csapadékszegény időjárás nem teremti meg a termésbiztonságot, ezért mi ahol csak tudunk, öntözünk. Fejlesztjük a csatornáinkat, de gondolkodunk záportározók építésében is. Emellett a meghirdetett öntözési támogatásokra is pályáztunk, hogy növénykultúráinkat folyamatosan tudjuk öntözni, így később nemcsak árukukoricát, hanem hibrid kukoricát vagy szántóföldi zöldséget is tudunk termeszteni.

A holding mintegy 8500 fejős tehenet is tart, és körülbelül 75 millió liter tejet termel évente. A tejet már jó előre lekötötték euróban, a fehérjehordozókat előre megvették, és a maguk által termet takarmánnyal etetik az állatokat, tehát az önköltséget alacsonyan tudják tartani. Mondhatnánk, hogy kiváló helyzetben vannak, azonban Makai Szabolcs felhívta a figyelmet arra, hogy ha a feletetett gabonát inkább értékesítenék, akkor a jelen piaci helyzetben sokkal jövedelmezőbb lehetne a vállalat.
A jövőbeli távlatokról beszélve Makai Szabolcs azt szeretné elérni, hogy a Talentis Agro Zrt. Nyugat-Európában jegyzett vállalkozás legyen. Ehhez nyugat-európai mintára épülő növénytermesztést végeznek, és ugyanez a cél az állattenyésztés vonatkozásában is. Jelenleg egy 7 éves vetéstervet állítottak össze egy szintén 7 éves gépberuházási és öntözésfejlesztési koncepcióval. Állattartásuk robottechnológiája még koránt sem nevezhető korszerűtlennek, de 10 év múlva az is fejlesztésre szorul. Így összességében céljuk beteljesülése, ha minden jól megy, egy évtized múlva megvalósul, még ebben a bizonytalan gazdasági helyzetben is.

