Back to top

Exkluzív környezetben hatalmas siker

Losonczy Anikó meghívást kapott a Dohában rendezett CDI5* versenyre a világsztárok közé, és a nagydíj versenyszámban elért 67,5%-ával indulhatott a vasárnapi nagydíj speciálban, ahol végül 69,4%-os eredménnyel a kiváló ötödik helyen végzett Dior S nevű lovával.

Kérlek, mutasd be ezt az exkluzív versenyt!

Február 24–25-én rendezték a dohai nemzetközi ötcsillagos versenyt Katarban. Ez a világ egyik legnagyobb pénzdíjazású díjlovasversenye, melyre csak meghívással lehet kijutni. A rendezvényen három szakág versenyezhetett, díjlovaglás, para­lovaglás és díjugratás szakágakban indultak a meghívottak. Díjugratásban itt volt a Global Champions Tour első állomása, ahol a 160 cm-re kiírt nagydíjban 410 ezer euró volt a pénzdíj. Díjugratásban olyan hírességek neveztek, mint Ludger Beerbaum, Christian Ahlmann, Marcus Ehning, Max Kühner, John Whitaker, Peder Fredricson és még sorolhatnám.

Monumentális látvány
Monumentális látvány
Fotó: Losonczy Anikó, Lukasz Kowalski és Stefa no Grasso

Díjlovaglásban is nagyon eredményes és rangos lovasokat hívtak meg, ott voltak a holland, a svéd, a finn, a német, a francia és a spanyol olimpiai válogatott tagjai.

Így nagyon erős mezőnyben volt lehetőségem versenyezni. Néhány lovast kiemelve, együtt versenyeztem a svéd Patrik Kittellel, Hollandiából ott volt két olimpikon is, Dinja van Liere és Hans Peter Minderhoud, és a finn Henri Ruoste is megmérettette magát ezen a rangos versenyen.

Hogy sikerült meghívást szerezned?

Én januárban kaptam a rendezőktől a meghívást, miután a 2021-es Európa-bajnokságon bekerültem a döntőbe. Hihetetlen nagy öröm és megtiszteltetés volt számomra, hogy első magyarként sikerült meghívást szereznem erre a tengerentúli óriási eseményre.

A hatalmas fedett díjlovagló aréna
A hatalmas fedett díjlovagló aréna
Dior még nem utazott repülőn, hogyan viselte ezt a hosszú utat és a nagy klímaváltozást?

Az út mondanom sem kell, innen Magyarországról nagyon hosszú. Épp ezért döntöttem úgy, hogy két lépcsőben teszem meg, ezzel is kímélve Diort. Február 13-án indultunk el otthonról Belgiumba, ahol Ton de Ridder istállójába érkeztünk.

A Gestüt Moosbendben egy hetet töltöttünk, amely idő alatt Tonnal készültem fel a versenyre.

Lóápolóm, Maryna Zabela február 19-én repült Brüsszelből Dohába más lóápolókkal együtt, hogy a verseny helyszínén felkészítsék a boxokat a lovak fogadására. Dior 20-án hajnalban ment a liege-i reptérre, ahonnan közel 200 ló repült a Qatar Airways légitársaság cargo járataival. Én pedig szintén 20-án indultam a német lovasokkal Frankfurtból. Nem volt egyszerű kilogisztikázni, hogy mindenki időben a megfelelő reptéren legyen. Szintén nagyon aggasztott, hogy Dior hogyan fogja viselni a repülést, főleg, hogy a számára ismert személyek nem tarthattak vele. Mindenesetre az megnyugtatott egy kicsit, hogy Diorral olyan rutinos lóápolók repültek, akik már megjártak egy pár olimpiát, illetve hosszú repülést: többek között Patrik Kittel lóápolója, aki nem mellesleg az FEI 2021-es év lóápolóója címet viseli, illetve Edward Gal lóápolója, aki már Totilas-szal is bejárta a világot.

A hosszú repülőút sem viselte meg Diort
A hosszú repülőút sem viselte meg Diort

Mint ahogy már említettem, Maryna már hamarabb érkezett Dohába, így mire én és Dior megérkeztünk, ő már ismerte a terepet, így az érkezéskor zökkenőmentesen el tudtuk foglalni az istállónkat.

Dior nagy meglepetésemre nagyon jól viselte a repülést és frissen, üdén landolt Katarban.

Mesélj a környezetről, a versenyhelyszínről! Miben különbözik az Európában megszokottól?

A környezet és a versenyhelyszín fantasztikusan pazar volt. Exkluzív épületek és stadionok, illetve rendkívüli tisztaság fogadott bennünket. A rendezők mindent elkövettek a lovak és a lovasok jóléte érdekében. Rengeteg pénz áll a rendelkezésükre, így aztán tényleg minden első osztályú volt. Ötcsillagos szállodában voltunk elhelyezve, luxusautókkal hoztak-vittek minket. A lovaknak a legjobb importtakarmányokat biztosították, és nekünk sem kellet éheznünk, hisz a nap 24 órájában rendelkezésünkre állt a VIP étterem több helyszínen is. Az európai helyszínektől nagyban különbözik a kiszolgálás, a tisztaság és a luxuskörülmények miatt. A lovasok számára minden adott, hogy a kimagasló teljesítményre tudjanak koncentrálni.

A nyitott tetejű díjugrató stadion
A nyitott tetejű díjugrató stadion

Hogyan zajlott ott egy nap, milyen volt a lovak elhelyezése, hogyan tudott akklimatizálódni Dior a meleghez?

A nap két helyszínen zajlott, a szállodában és az istállóban. Én általában hétkor keltem, nyolckor lementem a konditerembe, ahol olyan lovasokkal edzettem egy órát, mint Marcus Ehning, Ludger Beerbaum és Patrik Kittel.

Kilenckor mentünk reggelizni, ami a versenyzők és edzők találkozóhelye volt, majd ezután mentünk a versenyhelyszínre, ahol pontos időterv szerint lehetett lovagolni.

Eközben az istállóban Maryna 6.30-kor megetette és kitrágyázta Diort, majd mindennap egy órát sétált vele kézen. A lovaglások után pedig mindig elvittük egy külön erre a célra elkerített helyre legelni.

Dior ismerkedik a helyszínnel
Dior ismerkedik a helyszínnel

A meleg megszokásával nem volt különösebb gondja Diornak, hisz mind az istállók, mind a fedeles lovardák klimatizálva voltak. Inkább azt volt nehéz eltalálni, hogy milyen takaróval takarjuk be a frissen lenyírt lovat, hogy az extrém hűtött épületekben ne fázzon meg.

Hogyan értékeled a teljesítményeteket, milyen volt abban a hatalmas stadionban lovagolni?

Nekem életem egyik legnagyobb élménye volt. Voltam már pár rangos rendezvényen és két felnőtt Európa-bajnokságon, de a dohai verseny volt szerintem az eddigi legjobb. Nagyon jó érzés volt ebbe a monumentális stadionba belovagolni. A körülmények és a tréninglehetőségek egyszerűen fantasztikusak voltak.

Anikó és Dior a döntőben a fantasztikus ötödik helyen végzett
Anikó és Dior a döntőben a fantasztikus ötödik helyen végzett

Az teljesítményemmel maximálisan elégedett vagyok. Bár az első nap nem volt könnyű dolgom, Dior kicsit meg volt illetődve a stadiontól és az akusztikától, illetve a nagyon hideg fedeles sem könnyítette a lovaglást.

Kilátás a szállodából
Kilátás a szállodából
A fedelest klima­tizálták 18 fokra, a melegítőpálya viszont a szabadban volt, 30 fokos melegben. A megizzadt lovaknak sokszor összerándultak az izmai, mikor a fedelesbe léptünk. Így volt ez Diorral is, kicsit megmerevedett az első napi programban. Másnap kevesebbet melegítettem, illetve reggel korán indultunk, így nem volt vizes, mikor átmentünk a stadionba. A nagydíj speciálban fantasztikus érzést adott, beleadta szívét-lelkét. Szerintem életem legjobb programját lovagoltam! Így maximálisan elégedetten és boldogan tértem haza Máriakálnokra.

Milyen tapasztalatokkal gazdagodtál?

Rengeteg új tapasztalatot szereztem, már a belgiumi egy hét alatt is rengeteget tanulhattam Ton de Riddertől, és természetesen Dohában is sokat fejlődhettem a keze alatt. Új tapasztalatot és élményt szereztem a lovak reptetésével kapcsolatban is. És nem utolsósorban nagyon sokat láthattam a többi élsportolót lovagolni, edzeni és versenyezni, amiből mindig lehet tanulni.

A lovasok minden igényt kielégítő szállást kaptak ötcsillagos hotelben
A lovasok minden igényt kielégítő szállást kaptak ötcsillagos hotelben

Mik a terveid erre a szezonra és hosszú távon?

Az idei két fő cél az aacheni ötcsillagos versenyen képviselni Magyarországot, és a dániai világjátékokon szeretnék minél jobb helyezést elérni.

Hosszú távú célom pedig nem más, mint a párizsi olimpia.

Remélem, hogy addigra Dior tulajdonjoga is megoldódik, hisz ahhoz magyar tulajdonba kell, hogy kerüljön.

Most mi a helyzet?

Jelenleg még Japán tulajdonosa van, de vannak már szóbeli tárgyalások a tulajdonosváltásról. Bízom benne, hogy hamarosan erre a témára is pont kerül, és teljes gőzzel a lovaglásra, illetve a teljesítményünkre tudok majd koncentrálni.

Somogyvári Anett

Forrás: 
Pegazus
Ezt a cikkünket és a témában további cikkeket a Pegazus 2022/4 számában olvashat.

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

A Cápával szemben – Beszélgetés Moldován Andrással

A lóval kapcsolatban nincs olyan dolog, amit lehet nem szeretni, vallja a Cápák között című üzleti show-műsor egyik befektetője, Moldován András, akinek egyebek között sertés­integráció, étteremlánc és állattenyésztési szoftver kötődik a nevéhez. Nem mellesleg pedig a fogathajtás a legnagyobb szenvedélye.

A távlovasok legfőbb erénye a türelem

A Pegazus olvasói nem először találkoznak dr. Fekete Patrícia nevével, távlovas rovatunk visszatérő nyilatkozója a rendkívül eredményes fiatal tehetség.

A siker kovásza az ágazati szereplők összefogásában rejlik

Az 1848/49-es Forradalom és Szabadságharc március 15-ei emléknapja alkalmából, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban rendezett ünnepségen, Nagy István agrárminiszter a vidéket a magyar nemzet gerincének nevezte, és akiknek tett ígéretét betartja, amivel soha nem látott fejlesztések indulnak el az agráriumban.

Magyar Arany Érdemkereszt elismerést kapott a Tállyai Erdészet igazgatója

Az 1848-49-es Forradalom és Szabadságharc Emléknapja, március 15-e alkalmából Budapesten, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban rendezett ünnepséget az Agrárminisztérium.

Elmar Lesch a Ludovikán

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Ludovika Huszár Lovarda szervezésében hazánkba látogatott a világhírű lovastusa-szakember, Elmar Lesch, aki az NLSF Programban részt vevő militarylovas, Kaizinger Balázs munkáját is segíti. Az edzőtábor jó szezon előtti indítás volt militarylovasainknak, akik szép számmal képviselték a hazai lovastusasportot.

Újdonságok Berlinből

Nem történt óriási meglepetés, az idén is ehető újdonságot választott a szakmai közönség a Fruit Logistica kiállítás legjobb újdonságának. A boldog győztes a Rijk Zwaan nemesítőház csapata, a fődíjas újdonság pedig a Tatayoyo márkanéven forgalmazott snackpaprika-fajta lett. Az ezüstérmet a Syngenta vitte haza az érést a héjszín változásával jelző sárgadinnyéjével; a bronzot pedig a spanyol Anecoop szövetkezet egy brokkolialapú guacamole-helyettesítővel.

2023-ban is a meghirdették az Érték és Minőség Nagydíj Pályázatot

A gazdaság szinte teljes palettáját felölelő, 45 főcsoport több mint 100 témakörében hirdették meg az Érték és Minőség Nagydíj Pályázatot, a legkiválóbb termékek és szolgáltatások versenyét a Kárpát-medencei régió egész területén.

Susanne Behring edzőtábora

Susanne Behring, aki egykor maga is sikeres díjugrató volt, kétszeres német bajnok, többszörös német válogatott lovas, négy éven át vezette szövetségi kapitányként a svájci utánpótlás válogatottat, februárban Magyarországon tartott edzőtábort a hazai utánpótlás lovasoknak.

Még korábban ülhettek nyeregbe az első lovasok, mint azt eddig gondolták

Nagyjából 5300 évvel ezelőtt a sztyeppi népek a mai Oroszország és Ukrajna területéről nagyon gyorsan meghódították Eurázsiát. Pár évtized alatt a Jamnaja-kultúra tagjai Közép-Európától a Kaszpi-tengerig mindenütt otthagyták genetikai lenyomatukat. A régészek "keleti cowboyoknak" is nevezik őket nomád, állattartó életmódjuk miatt.

Ahol az ég a földig ér

A címben szereplő szavaknál Krúdy Gyula sokkal szemléletesebben fogalmazott, amikor így írt: „A Hortobágy egy olyan nagy puszta, amelyik az ég egyik aljából a másik aljáig ér.” A Hortobágy számos irodalmi mű ihletője, és annak ellenére, hogy Petőfi szerint a puszta télen, „mostan puszta ám igazán”, még ezekben a hideg napokban is tartogat meglepetéseket.