
Vadon termő gyógynövényekből 70-80 fajt gyűjtenek be – olvasható a Gyógynövény Szövetség és Terméktanács honlapján, mely oldalon gyógynövény katalógust is találunk, a fajok könnyebb beazonosításáért.
Milyen szabályok vonatkoznak a gyógynövénygyűjtésre?
A gyógynövénygyűjtésre mennyiségi, területi és természetvédelmi előírások is vonatkoznak.
Így, ha begyűjtésre indulunk az első szempont, hogy meggyőződjünk arról, hogy a gyűjtési hely nem áll természetvédelmi oltalom alatt. Az adott terület védettségi státuszáról tájékozódhatunk például a Természetvédelmi Információs Rendszer internetes oldalán. Nemzeti Park tájvédelmi körzet, természeti emlék, természetvédelmi terület – ezek a helyek, amelyekről nem gyűjthetők be növényi fajok csak engedéllyel, amit a terepi ellenőrzéskor kérhetnek.

Ne forgalmas útvonalak mellől
Az élőhely szennyezettsége szintén fontos. Nem ajánlott autóút mellől növényt szedni, hiszen annak por és nehézfém-szennyezettsége magas lehet. A mezőgazdaság által művelt területek közvetlen szomszédságában viszont a peszticid elsodródás veszélyével kell számolni.
Szintén fontos, hogy ne csak úgy letépjük a gyűjtendő növényt, hanem a megfelelő gyűjtési móddal szedjük le. Hiszen, így a termőhely életközösségeinek ökológiai egyensúlyát is megőrizzük.
Milyen mennyiség gyűjthető be?
„Az állami erdészet kezelésében álló, de nem védett területeken személyenként naponta 2 kg gyógynövény gyűjthető be saját célú felhasználásra, ami nem hozható kereskedelmi forgalomba” – tudtuk meg Dr. Kindlovits Sára gyógynövényszakértőtől, a Gyógynövény Szövetség és Terméktanács titkárától.
