A Vadonleső Program szakemberei idén hazánk legkisebb rágcsálóját választották az év emlősének. A döntés az európai állományának visszaszorulása miatt a törpeegérre (Micromys minutus) esett, ezzel a program egy egész éven át tartó eseménysorozattal hívja fel a figyelmet a védett emlősfaj és környezete fontosságára, jellemzőire.
A Vadonleső Program, amelyet az Agrárminisztérium és a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. működtet a Magyar Természettudományi Múzeum közreműködésével, nyolc éve indította útjára az év emlőse kezdeményezést. Ebben az évben arra a törpeegérre esett a választás, aminek súlya egy zacskó sütőporral egyenértékű, testhossza pedig nem haladja meg a 15 cm-t, bár ennek a felét az állat hosszú farka teszi ki. Az egér háta vörhenyes barna, oldala világosabb, míg hasa egészen fehér.
A magas kórós mezsgyék, vízparti nádasok és cserjés erdőszélek lakója. Ezeknek a területeknek a kiterjedése az utóbbi évtizedben azonban zsugorodott, ezzel pedig a törpeegér népessége is drasztikusan megcsappant. A Vadonleső Program emiatt döntött e kevésbé ismert faj mellett, amivel együtt jár az is, hogy felhívják a figyelmet a törpeegér sérülékeny élőhelyeinek védelmére. Mindezt egy egész éven át tartó ismeretterjesztő rendezvénysorozat keretében, amely során tudományos és népszerűsítő programokat szerveznek, valamint gyerekeknek és fiataloknak szóló pályázatokat hirdetnek meg.
Élőhelye, és ezáltal a faj védelme érdekében kiemelten fontos a szegélyélőhelyek megőrzése, a külterjes, kistáblás, búvósávokkal tagolt mezőgazdaság erősítése, a természetes erdőszerkezet fenntartása, valamint az általános rágcsálóirtók visszaszorítása.
A törpeegér Magyarország egész területén előfordul, ám a természetben ritkán kerül szem elé. Ez szőrzetének rejtőszínével, apró méretével, valamint a sűrű növényzetű élőhelyével magyarázható. Ide építi már-már művészi eleganciával ökölnyi nagyságú fűfészkét, amelyet tavasztól egészen őszig használ. Akrobatikusan flangál a fűszálakon, a bokrok, cserjék vékony ágain, de akár a fa törzsére is képes felszaladni. Mindez mozgékony farkának is köszönhető, amivel nemcsak egyensúlyoz, de szükség esetén kapaszkodik is. A víztől sem riad meg, kiváló úszó, ez a képessége a nagyobb esőzések során segíti a túlélésben.
A törpeegér hazánkban 2012 óta védett, természetvédelmi értéke 25 ezer forint.