
A több mint két évtizedes múltra visszatekintő dísznövény szakkiállítás és vásár szervezési munkáit 2018 óta a Kiskertpiac néven futó pesti dizájnpiac megrendezéséért is felelős csapat vállalja magára.
A csapat projektvezetője, Farkas Andrea elmondta, hogy két év kényszerszünet után újult erővel és határozott célokkal vágtak neki a Tavaszkert dísznövény-kiállítás és -vásár szervezésének. Olyan kiállítói és vásártér kialakítására törekedtek, amely minőségi növény- és termékkínálattal, előadásokkal és kapcsolódó programokkal várja a látogatókat, akik a vásárlás mellett széles körű információ- és élményszerzésre is lehetőséget kapnak.
Fókuszban a városi kertészkedés
Bár április 22. és 24. között az időjárás változékony volt, óriási érdeklődés övezte a kiállítás mindhárom napját, a lelkes közönség időnként hosszú sorokba tömörülve várta türelmesen, hogy megvásárolhassa belépőjegyét. Farkas Andrea azt is elárulta, hogy egészségtanárként évek óta szervez természetközeli programokat, munkája során mindig is kiemelten fontosnak tartotta, hogy az általa szervezett események üzenetet közvetítsenek, szemléletet formáljanak. Egyebek mellett az ő ötlete alapján valósult meg hat éve Budapesten a Kiskertpiac, amelyet azóta is megrendeznek, és sokan látogatnak. A belvárosi piacon olyan termékeket és főleg növényeket lehet vásárolni, amelyek támogatják a városi kertészkedést. Ennek a munkának köszönhetően, ismert kertészek ajánlásával kapták meg a lehetőséget a Villányi úti dísznövényvásár megszervezésére 2018-ban, amit gyönyörű, de nem éppen egyszerű kihívásnak tart. Mint mondja, a szervezésnek éppen az a könnyebbsége, mint ami a nehézsége is: nagy múltú eseményről van szó, így mind a közönség, mind a kiállítók komoly elvárásokat támasztanak.
Minden megváltozott

Természetesen a főszerep a dísznövényeké volt, ennek megfelelően például a főbejárat melletti központi kiállítói helyen csak kertészek kaphattak területet, hogy a vásárlók legelső benyomása az legyen, valóban kertészeti szakkiállításra és vásárra érkeztek.
Kertörökségünk védelmébenA Magyar Kertörökség Alapítvány egy szakmai szintű ernyőszervezet, amelyet azzal a céllal hoztak létre tavaly, hogy felvállalva kertörökségünk értékeit, kiegészítse, összekösse és segítse az örökségvédelemben aktív szervezetek tevékenységét. Megalakulása óta folyamatosan építi kapcsolatait a hazai és a nemzetközi szakmai partnerekkel. Az alapítvány szorosan együttműködik az egyetemi oktatókkal, kutatókkal, az érintett szakmai szervezetek és a turizmus képviselőivel. Ernyőszervezetté válása és a kertörökség ügyének köztudatba emelése érdekében szakmai párbeszédeket, műhelykonferenciákat szervez, támogatja a tudományos és a nagyközönségnek szóló kertművészeti kommunikációt. |
A kiállítást érdekes előadásokkal is támogatták. A kültéri színpadon a látogatók egyebek mellett dísznövénytermesztési tanácsokat hallhattak, de szó esett a vegyszermentes kertápolásról, a balkonkertészetről és a permakultúrás gazdálkodás legfontosabb tudnivalóiról is. Emellett bepillantást nyerhettek az érdeklődők a saját termesztésű tea rejtelmeibe, vagy épp bonsaitartási tanácsokat is kérhettek.

A rendezvény hagyományos programja az országos bonsai- és suiseki-kiállítás, amelyet a díszteremben rendeztek be, és amelyet több bonsaialakítási előadás színesített. Az arborétumban található biokertben szabadtéri előadásokban mutatták be, hogyan hozhatók létre kiskerti növénytársítások és hogyan tartható fenn egy permakultúrás kert, de rovarhotel-építésbe is bekapcsolódhattak, vagy éppen növényismereti kvízzel tesztelhették tudásukat az érdeklődők.
Óriási sikerük volt a szervezett arborétumi sétáknak, amik szintén hagyományosan kapcsolódnak a kiállításhoz. A túrákat a MATE Dísznövénytermesztési és Dendrológiai Tanszékének munkatársai vezették.
Idei újdonságként a bejárattal szemben növénycserebere-sarkot hoztak létre, a lelkes növényimádók saját szaporítású növényeiket cserélhették vagy ajándékozhatták el. Első ízben jelentek meg a kiállításon beltéri növényre, divatos szobanövényekre szakosodott kereskedelmi cégek. Több szakmai, valamint civil szervezet és egyesület pedig programokkal is készült, egyebek mellett a Magyar Madártani Egyesület, a Faápolók Egyesülete, a Jane Goodall Intézet, a Herman Ottó Intézet, valamint a vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert is képviseltette magát. Ennek célja szintén a szemléletközvetítés, és a társadalom, a közönség figyelmének, érdeklődésének felkeltése volt, emelte ki Farkas Andrea.
Örök kedvencek: az orchideák


Konferencia és kiállítás
Szintén április végén rendezték meg a Díszes haszonkertek – Várak, paloták, kastélyok, udvarházak, egyházi központok kertörökségének múltja és jövője című nemzetközi konferenciát a Várkert Bazárban. A Magyar Kertörökség Alapítvány kezdeményezésére és szervezésében, a Várkapitányság Nonprofit Zrt.-vel közösen hívták életre a rendezvényt, ahol neves hazai és nemzetközi szakemberek közreműködésével mutatták be a történeti és történeti értékű kertek kutatási, tervezési feladatait, a fenntartás és üzemeltetés mai aspektusait, és vitatták meg a kertész pályamodell és társadalmi elismertségének kérdését, a kertprogramok tematikáját és gyakorlatát, az ökológiai fenntarthatóság legújabb trendjeit, és mindezek szervezeti, jogi és gazdasági hátterét. A konferencia szakmai partnere a Magyar Tájépítész Szövetség, valamint a MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet volt.

A Budavári Palotanegyed megújításának eddigi eredményei tanúsítják, hogy a magyar építészek világszínvonalú alkotásokra képesek csakúgy, mint kerttervezőink, kertépítőink és kertészeink,
hangsúlyozta Fodor Gergely, a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős kormánybiztos a nemzetközi konferencia megnyitóján. Füleky Zsolt, a Miniszterelnökség építészeti, építésügyi és örökségvédelmi helyettes államtitkára szerint a településképet alapvetően meghatározza a minőségi környezet, amelynek az épített, valamint a tájképi környezet egyaránt fontos része. Ennek érdekében kéz a kézben kell járnia az építészetnek a kertépítészettel. A helyettes államtitkár arra is emlékeztetett, hogy a kormányzat megteremtette az informatikai infrastruktúrát az egységes nyilvántartási rendszerhez, amely lehetővé teszi a történeti kertek eddig elkészült kutatási anyagainak feltöltését. Ez pedig alapját képezheti kulturális örökségünk e fontos területe megóvásának. Herczeg Ágnes, a Magyar Kertörökség Alapítvány elnöke felhívta a figyelmet a magyar kertörökség kulturális, ökológiai, társadalmi fontosságára.

A háromnapos nemzetközi konferenciát és eseménysorozatot a szakma mellett a nagyközönség is követhette, és olyan kísérőprogramokkal készültek, amelyek a tájépítészetet közelebb viszik a lakossághoz. Egyebek mellett poszterkiállításokon mutatták be a legszebb külföldi vár- és kastélykerteket, valamint a hazai tájépítész hallgatók kutatásait. Kesselyák Rita grafikusművész történelmi gyümölcsfajtákat ábrázoló élethű rajzait is megcsodálhatták a látogatók. A programot családi és gyermekprogramok, kézműves foglalkozások színesítették.