Haszonnövényként a varádicslevelű mézontófüvet (Phacelia tanacetifolia) vetjük többféle célra is.

Vetéstől számítva két hónap elteltével kezd nyílni és 4-6 héten át virágzik.
Nemcsak a méhek, poszméhek látogatják, hanem a zengőlegyek is, amelyek különösen hasznos megporzók. Ezek a méhekhez vagy darazsakhoz hasonló rovarok a cikázó, gyors röptük alapján különböztethetők meg a méhektől, képesek lebegni is a virágok fölött. Azon kívül, hogy változatos alkatuk miatt sokféle virág megporzására képesek, egyes fajaik lárvái ragadozók, és sok levéltetűt fogyasztanak el a fejlődésük során.
A mézontófű másik fontos haszna, hogy talajjavításra is alkalmas.
Zöldtrágyanövénynek használhatjuk, olyankor virágzás előtt kell beforgatni a talajba. Gyökere sűrűn elágazik és mélyre hatol, ezáltal kedvezőbbé teszi a talajszerkezetet, másrészt a fonálférgeket távol tartó anyagot bocsát ki. Ez utóbbi hatása miatt érdemes minél tovább a területen tartani.
Mindezeken kívül silónövénynek is használják, vagyis háziállatok takarmányozására alkalmas.

Tápanyagban dús, kötött talajon megdől, különben nem túl igényes növény, kisebb szárazságot is elvisel. Csoportosan ültetve mutat a legjobban, magjait rózsák közé is vethetjük. A kezdeti fejlődése elég vontatott, a gyomokat érdemes kiszedni mellőle. Legalább arasznyi sortávolságra vessük a magjait.
A facéliaméz opálos, sárga vagy világosbarna, enyhén citromillatú, finom aromájú, lassan kristályosodik.