
A szombati, a fiatalok számára meghirdetett eseményre 7 nevezés érkezett, 6 lány és egy fiatalember mérte össze a tudását.
A verseny egyáltalán nem öncélú, nem az állatok újabb vegzálását jelenti a show érdekében. Az állatok, jelen esetben a holsteinek bírálata ugyanis megköveteli, hogy a ringben megfelelően mozogjanak, nem utolsó sorban a legjobb formájukat mutassák a bírónak. Azt is tudni kell, hogy bár a showbírálat során egy-egy állat helyezéséről a fenotípus, a „külcsíny” alapján döntenek a bírók, az bizony számos termelési, genotípusos tulajdonságot is meghatározhat. A versenyen úgy kell felvezetni az állatot, hogy a lehető legkedvezőbb képet kapja róla a bíró, aki a felvezetés színvonalát és szabályainak a betartását is értékeli.

– mondta el Sebők Tamás bíró, a HFTE területi igazgatója, küllemi bírálója, az európai showbírói és az ICAR küllemi munkacsoportjának a tagja.

Az eseményre történő előkészítés az állat tenyésztésből való kiemelésével kezdődik. Ezután kézhez kell szoktatni, hogy engedje a mosást, a nyírást, és hogy elviselje a kötőféket. E foglalatosságok során igen szoros kapcsolat, összhang alakul ki ember és állat között. A versenyen, Sebők Tamás bíró utasításait követve, a felvezetők úgy igazították az állatokat, hogy a fejük és a faruk egy vonalban legyen.
A feladat végrehajtásához a fiataloknak tudnia kellett, hogy hol fogják és hogyan tartsák a kötőféket, hogy irányítani tudják vele az állatot. Feladataik egyike az volt, hogy a bíró szavára kétszer is azonnal megállítsák az állatot.
Fontos bírálati szempont volt az is, hogy ilyenkor hogyan állnak az állat lábai, megfelelő-e a nyitottságuk.

Az idei nyertes újra a helybeli Banga Zsanett lett, a Szegedi Szakképzési Centrum Vasvári Pál Gazdasági és Informatikai Technikum végzős tanulója, aki tavaly már megszerezte az első helyezést. Bár közgazdaságtant tanul, több, mint tíz éve foglalkozik felvezetéssel, és ahogy minden évben, most is egy hónapja gyakorolt az állattal délutánonként, iskola után. Mivel betöltötte a 18. életévét, ebben a korosztályban nem indulhat újra, de mint Sebők Tamás elmondta, bízik benne, hogy a hivatalos bírálatokon találkoznak még a jövőben, mert az itt szerzett tudását a későbbiekben is érdemes lesz kamatoztatnia.

A második helyen a verseny legfiatalabb indulója, a szintén vásárhelyi, mindössze 10 éves Varga-Tóth Nóra végzett, akivel kapcsolatban Sebők Tamás az ember és állat közötti összhangot emelte ki. A harmadik helyen a Paks-földespusztai Bodaki Dominika végzett, aki pedig nem csak az állattal, a bíróval is megfelelő kontaktust tartott.