Back to top

Technológiai és növényvédelmi kihívások a szőlészetben Agrárakadémia Fórum – MATE Georgikon Campus

2022. május 10.
MATE, Georgikon Campus, Nagy Tanácsterem(8360 Keszthely, Festetics út 7.)
8360 Keszthely, Festetics út 7.

A rendezvény idei témái eddig a precíziós gazdálkodási rendszerek, az állattenyésztés és az élelmiszeripar voltak. Most a rendezvénysorozat negyedik állomásán a szőlészetben, borászatban felmerülő növényvédelmi problémákkal és technológiákkal ismerkedhetünk meg a témában jártas szakértők közreműködésével.

 

Technológiai és növényvédelmi kihívások a szőlészetben

Agrárakadémia Fórum – MATE Georgikon Campus

 

Időpont:

2022. május 10. (kedd), 10 óra

 

Helyszín:

Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Georgikon Campus

MATE, Nagy Tanácsterem

(8360 Keszthely, Festetics út 7..)

 

A rendezvény idei témái eddig a precíziós gazdálkodási rendszerek, az állattenyésztés és az élelmiszeripar voltak. Most a rendezvénysorozat negyedik állomásán a szőlészetben, borászatban felmerülő növényvédelmi problémákkal és technológiákkal ismerkedhetünk meg a témában jártas szakértők közreműködésével.

 

 

Tervezett program:

10:00–10:30 Regisztráció

10:30–10:40 Köszöntő - Szabó Péter főigazgatói tanácsadó, MATE Georgikon Campus

10:40–11:00 Hogyan szolgálja a tudomány a szőlészeket? — Győrffyné Dr. Jahnke Gizella tudományos tanácsadó, MATE Szőlészeti és Borászati Intézet, Badacsonyi Kutatóállomás

11:00–11:20 Növényvédelmi praktikák a szőlő termesztésében! — Tarsoly Róbert szőlész-növényorvos, Dóka Éva Pincészet – Zalaszentgrót

11:25–12:30 Kerekasztal-beszélgetés a fórumról

Résztvevők: Győrffyné Dr. Jahnke Gizella, Tarsoly Róbert, Dr. Varga Zsuzsanna, a MATE Budai Campus főigazgató-helyettese, Dr. Brazsil Dávid, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára, Dr. Kovács Barnabás ökológiai szőlőtermesztő,

Moderátor: Viniczai Sándor felelős szerkesztő, Borászati Füzetek

12:30–13:30 Szendvicsebéd, a konferencia zárása

 

A rendezvényen való részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a regisztracio@magyarmezogazdasag.hu e-mail-címen lehet.

Gyakorlati tudásátadás Mezőhegyesen

A Digitális Agrárakadémia helyszíneként a mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. mintagazdaságában erdélyi falugazdászoknak zajlott a gyakorlati tudásátadás Mezőhegyesen.

Milyen lesz 5 év múlva a vidéki turizmus?

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és a Magyar Mezőgazdaság Kft. közös Agrárakadémia sorozatának ötödik állomása Gyöngyös volt. A Károly Róbert Campus-on az előadók és a fórum résztvevői vidéki turizmus kérdéseivel, lehetőségeivel foglalkoztak. Bár a fórumon elhangzott, hogy az ágazat sok tekintetben egyhelyben toporog, a témában jártas szakértők szerint öt év múlva már más képet mutat majd.

Agrárakadémia a falusi és vidéki turizmusról

Az agroturizmus kihívásairól volt szó a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és a Magyar Mezőgazdaság kiadó Agrárakadémia sorozatának ötödik állomásán. Az előadók a vidéki turizmus előtt álló kihívásokról és a bennük rejlő lehetőségekről beszéltek.

Falusi és vidéki turizmus – Lehetőségek és kihívások

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és a Magyar Mezőgazdaság Kft. szervezésében az idei évben újra útjára indul az Agrárakadémia Fórum sorozat.

Áremelkedéstől az innovációig – Agrárakadémia az élelmiszergazdaságról

Az élelmiszergazdaság kihívásairól volt szó a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és a Magyar Mezőgazdaság kiadó Agrárakadémia sorozatának harmadik állomásán. Itt az előadók az ágazat előtt álló kihívásokról és a bennük rejlő lehetőségekről beszéltek.

A szőlő-bor ágazatban kezelhetők a klímaváltozás hatásai

A szőlészetre a legnagyobb hatást a klímaváltozás gyakorolja, annak következményeihez kell alkalmazkodnunk, értettek egyet a Keszthelyen rendezett Agrárakadémia előadói, de több jó módszer is létezik a káros hatások ellensúlyozására. A MATE és a Magyar Mezőgazdaság Kiadó rendezvénysorozatának negyedik állomásán kerekasztal-beszélgetésen boncolgatták a további részleteket.

A gyepet az állattartás tartja igazán karban – Agrárakadémia Kaposváron

A hazai gyepek állapota nagyon sokat romlott a Natura 2000 szabályozás óta. Egyre kevesebb állatot képesek ellátni egyre kevesebb legeltetési nappal – hangzott el a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusán, az egyetem és a Magyar Mezőgazdaság Kft. Agrárakadémia rendezvénysorozatának második állomásán.

Technológiai és növényvédelmi kihívások a szőlészetben

A rendezvény idei témái eddig a precíziós gazdálkodási rendszerek, az állattenyésztés és az élelmiszeripar voltak. Most a rendezvénysorozat negyedik állomásán a szőlészetben, borászatban felmerülő növényvédelmi problémákkal és technológiákkal ismerkedhetünk meg a témában jártas szakértők közreműködésével.

Élelmiszermérnök hallgatókat várnak

„A fiatal munkatársakba, mérnökökbe való befektetés megtérül.” Ez is az innováció egy formája – hangzott el az Agrárakadémia, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem a Magyar Mezőgazdaság Kft. harmadik állomásán, a MATE Budai Campusán.

Tartsuk meg a gyepet, és a gyep megtart minket!

A hazai gyepek állapota nagyon sokat romlott a Natura 2000 szabályozás óta. Egyre kevesebb állatot képesek ellátni egyre kevesebb legeltetési nappal. Mindez a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, valamint kiadónk, a Magyar Mezőgazdaság Kft. Agrárakadémia rendezvénysorozata keretében hangzott el a MATE Kaposvári Campusán április 20-án.

Az élelmiszeripar kihívásai a jelen korban

A rendezvény idei témái eddig a precíziós gazdálkodási rendszerek és az állattenyésztés voltak. Most a rendezvénysorozat harmadik állomásán a mezőgazdasági termelés egyik legfontosabb céljáról, az élelmiszer-előállításról esik majd szó, a témában jártas szakértők közreműködésével.

Gyepgazdálkodás az Állattenyésztésben – Gyeppel könnyebb

A rendezvény első témáját, a precíziós gazdálkodási rendszereket, a MATE Gödöllői Campusán jártuk körbe. Most a rendezvénysorozat második állomásán a mezőgazdaságunk tradicionális részét, a gyepgazdálkodást érintjük a témában jártas szakértők közreműködésével.

Megtérül-e a precíziós gazdálkodásba befektetett pénz?

A KSH 2020-as Agrárcenzus felmérésében a megkérdezett gazdálkodók 80 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nincs szüksége precíziós gazdálkodásra a termeléshez - hangzott el az Agrárakadémia idei első rendezvényén, amelyet a Magyar Mezőgazdaság Kft. és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem közösen rendezett a MATE gödöllői kampuszán.

Az adat érték - Agrárakadémia 2022

Kiemelkedő agroökológiai potenciál és alacsony élelmiszer-önrendelkezési szint – így jellemezte a magyar agrár- élelmiszergazdaság jelenlegi helyzetét dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora az egyetem és a Magyar Mezőgazdaság Kiadó közös rendezvényén, az Agrárakadémián.

Folyamatban a jövő – avagy precíziós gazdálkodás a gyakorlatban

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és a Magyar Mezőgazdaság Kft. szervezésében az idei évben újra útjára indul az Agrárakadémia Fórum sorozat.

Fórum a juh- és kecskeágazatért

Az Agrárakadémia fórum idei első állomása Székesfehérvár volt, ahol március 4-én a Corvinus Egyetem campusán „Új együttműködés a juh- és kecskeágazatban” címmel rendezett a Magyar Mezőgazdaság Kft. konferenciát az Agrárminisztériummal, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával, valamint a Juh és Kecske Ágazatért Egyesülettel és a Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetséggel együttműködésben.

Agrárakadémia - Új együttműködés a juh- és kecskeágazatban

A Budapesti Corvinus Egyetem Székesfehérvári Campusa és a Magyar Mezőgazdaság Kft. szervezésében megrendezésre kerül az Agrárakadémia fórum, együttműködésben az Agrárminisztériummal, a Juh és Kecske Ágazatért Egyesülettel, a Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetséggel, a Juh Terméktanáccsal és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával.

Fenntartható város, városfásítás, települések zöldfelületi rendszerei

A Budapesti Corvinus Egyetem Székesfehérvári Campusa és a Magyar Mezőgazdaság Kft. szervezésében megrendezésre kerül az Agrárakadémia Fórum, melynek témájával ezúttal csatlakozunk az Agrárminisztérium 2020-ra meghirdetett fásítási programjához, illetve a Virágos Magyarország környezetszépítési versenyben elért székesfehérvári sikerhez. Időpont: 2019. 11. 14.

Februári Agrárakadémia: Merre tovább Közös Agrárpolitika?

Idén is folytatódik a Magyar Mezőgazdaság konferenciasorozata, az Agrárakadémia. A február 22-i fórum a Közös Agrárpolitika reformjára koncentrál, az előadók kitérnek a KAP 2020 utáni jövőjéről zajló tárgyalások jelenlegi állására, valamint a kapcsolódó magyar érdekekre, különös tekintettel a környezeti (un. „zöld”) intézkedések jelenleg még igen képlékeny jövőbeli felépítésére.

Megvalósítható a fehérjestratégia

Évtizedes munka, komoly kutatás kellene annak eléréséhez, hogy a hazai fehérjeigényt itteni forrásból, GMO-mentes alapanyagokból elégítsük ki – hangzott el az Agrárakadémián. A szójatermelés növelése mellett számos más növény és a kukoricafeldolgozás során létrejövő anyagok is szerepet játszhatnak.

Hazai fehérjestratégia – GMO mentesség az Agrárakadémián

A havi rendszerességgel megrendezendő fórumok soron következő eseményének témája az Hazai fehérjestratégia – GMO mentesség. Gyuricza Csaba, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ főigazgatójának nyitóelőadását követően, a délelőtt folyamán Helembai Jenő, a Vitafort Zrt. exportigazgatója és Reng Zoltán, a Hungrana Kft. vezérigazgatója szólalnak fel a téma aktualitásaival kapcsolatosan.

Agrárakadémia: Óvatos bizakodás a tej és baromfiágazatban

Számos kihíváson, kisebb-nagyobb válságon van már túl az agrárium és az élelmiszeripar is a 2017-es évben, és a harmadik negyedév végére az látszik, hogy mindezek ellenére a félévkor a KSH által prognosztizált kibocsátásbeli visszaesésnél vélhetőleg kisebb lesz a teljesítménybeli elmaradás – mondta Czerván György, a Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára az Agrárakadémián.

Őszi Agrárakadémia: fókuszban a baromfi- és a tejágazat

A havi rendszerességgel megrendezésre kerülő fórumok soron következő eseményének témája az Aktualitások az agrárágazatban. Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár nyitóelőadását követően, a délelőtt folyamán Csorbai Attila elnök-igazgató és Mélykúti Tibor elnök szólalnak fel a baromfi- és a tejágazat aktualitásaival kapcsolatosan.

Júniusban ismét Agrárakadémia, ezúttal a téma: Munkaerő biztosítása az agráriumban

A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. és a Magyar Mezőgazdaság Kft. szervezésében 2017 tavaszán Agrárakadémia néven nyílt konferenciasorozat indult útjára. A fórum az agrár-szakpolitika irányvonalainak bemutatását és népszerűsítését célozza meg tematikus felépítésben, minden hónapban.

AKG az Agrárakadémián

A környezeti szempontokat figyelembe vevő gazdálkodás, a szabályozói változások és a versenyképesség volt a fő téma a Magyar Mezőgazdaság által szervezett Agrárakadémián.

Tudás és integráció az élelmiszergazdaság jövőjének kulcsa

A hazai élelmiszergazdaság versenyképességének javításához elengedhetetlenek az alkalmanként komoly összegeket felemésztő technológiai fejlesztések, ugyanakkor ez csak egy eleme a sikernek – derült ki az Agrárakadémia délutáni kerekasztalbeszélgetésén.

Fordulópont előtt a hazai élelmiszergazdaság

Hogyan élje túl a hazai élelmiszergazdaság rövid távon, hogy hosszú távon versenyképes lehessen? – ez a kérdés foglalkoztatta az Agrárakadémia konferencia előadóit és résztvevőit is. Fazekas Sándor a 2050-is szóló élelmiszergazdasági stratégiát ismertette, Csányi Attila ennél rövidebb távon, már az idén megvalósítható javaslatokat tett, az ágazat helyzetének mielőbbi javítása érdekében.