Back to top

Mitől bűzlik a fokhagyma-piac?

Brüsszelig mennek a spanyol fokhagyma-ágazat képviselői. Szerintük ugyanis a Kínából kvótán kívül és igen alacsony importvámokkal behozott fagyasztott fokhagymát valójában friss áruként adják el, és ezzel tönkreteszik az európai termelők piacát.

A spanyol fokhagymaágazat azt kéri Brüsszeltől, hogy vessen véget a kínai termék dömpingjének, és ellenőrizzék a nagyon alacsony importvámmal Kínából érkező fagyasztott fokhagymát. 

Azt ugyanis ahelyett, hogy ténylegesen lefagyasztanák, konténerekben szállítják mínusz 4°C-on és frissen, az európai önköltségi ár alatt értékesítik, állítják felháborodottan a spanyol termelők.

Ez ellehetetleníti az európai termelőket, mert a fokhagyma fagyasztása nekik körülbelül 4 euróba kerül, Kína pedig 1 euróért exportálhatja,

A téma szóba került a következő, május 31-re tervezett zöldség-gyümölcs vegyes bizottsági ülést előkészítő találkozón is, ahol képviseltette magát Spanyolország, Olaszország és Franciaország mezőgazdasági minisztériuma is.. A következtetéseket pedig továbbítják az Európai Bizottságnak.

De további aggodalmai is vannak a három ország termelőinek. A fokhagyma-termesztésben használható növényvédő készítmények körének leszűkítésével például szinte lehetetlenné vált az állományok gyomirtása. A megbeszélésen megállapodtak abban, hogy elviszik Brüsszelbe azokat a készítményeket, amikre mindenképpen szükségük volna, jól tudva azt is, hogy ezek egy része például Franciaországban engedélyezett, de Spanyolországban nem.

Az értékesítésben is vannak gondok. Nem kevesebbet állítanak, mint azt, hogy egyes eladók, szupermarketek módosítják a címkéken a fokhagyma származási helyét, Például olasz vagy spanyol áruként kínálják a fokhagymát, holott az valójában Kínából érkezett.

A csalás leleplezésére az ágazat spanyolországi és franciaországi laboratóriumokat kért fel, hogy állapítsák meg az árusítóhelyeken lévő fokhagyma eredetét.

A betakarítás előtt derűlátók a spanyol fokhagyma-termelők, a minőség jónak ígérkezik, ha csak nem hátráltatja a szedést eső. A jelenlegi árak elfogadhatóak, hiszen van kereslet, és a három országban szinte nincs készlet. A spanyol fokhagyma tanács alelnöke azonban csak visszafogottan elégedett, hiszen minden attól függ, hogy Kína milyen árakkal jelenik meg a piacon, hiszen a világon termesztett fokhagyma 83 százaléka onnan származik, olvasható a freshplaza.fr oldalon.

 

 

Forrás: 
magyarmezogazdasag.hu

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

A kalászfuzáriózis megelőzése segíti az élelmiszerbiztonság javítását

Európában a kalászos kultúrákat egyre nagyobb mértékben szennyezik egyes gombafajok által termelt káros mikotoxinok, amelyek betegséget okozhatnak az állatokban és emberekben egyaránt. A különböző gombás fertőzések nem csak a terméshozamot csökkenthetik, de jelentős élelmiszerbiztonságot veszélyeztető hatásuk is van.

Közel ezer delfin pusztult el a francia partoknál

Legalább 910 elpusztult delfint mosott partra Franciaországban az Atlanti-óceán idén télen, jelentette március közepén a oceanográfiai intézet.

Metszeni márpedig kell!

Gyümölcsfaoltványokat nevelnek, aszalót működtetnek, a tudásukat pedig különböző helyi rendezvényeken rendszeresen megosztják az érdeklődőkkel. E célok mentén tartottak metszési bemutatót Tilajújhegyen, ahol az érdeklődők a gyümölcsfákkal kapcsolatos tavaszi teendőkkel ismerkedhettek.

Négyszeresére növelte a kormány a kárenyhítési alap forrásait

A kivételesen aszályos tavalyi év veszteségeinek mérséklésére március 31-ig több mint 22 ezer termelő részesül összesen 50,6 milliárd forint mezőgazdasági kárenyhítő juttatásban - közölte Nagy István agrárminiszter. A magyar kormány ennek érdekében az agrárkár-enyhítési alap forrásait több mint négyszeresére emelte.

Genetikai szelekció a hazai ciroknemesítésben

A karcagi székhelyű Alfaseed Kft. a 2010-es években fogott bele a tematikus ciroknemesítésbe, amelyet megelőzően a főként hazai nemesítésű fajták és hibridek vetőmagtermesztésével foglalkozott. A cég 2010 után európai ismertségre tett szert, elsősorban szudáni fű-, illetve silócirokhibridjei által.

Moníliafertőzések ideje – növényvédelmi előrejelzés 12. hét

A későn fakadó növények rügyei is megmozdultak, ezzel lezárult a tél végi lemosópermetezés időszaka. Máris koncentrálhatunk azonban a moníliára, ami virágzáskor fertőzi a csonthéjasokat. Emellett kelnek a levéltetvek és bújnak elő a telelőhelyükről a poloskák is, már most látszik, hogy az idén is gond lesz velük.

Kamarai munkacsoport alakul az ukrán gabona okozta terménypiaci krízis vizsgálatára

Rendkívüli ülést tartott a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Szántóföldi Növénytermesztési és Beszállítóipari Osztálya a kelet-közép-európai, így a magyar piacokat is elárasztó ukrán gabona által okozott problémák megvitatására. Az eseményen döntöttek egy munkacsoport létrehozásáról, amelynek feladata megvizsgálni, milyen lépések segíthetik a kialakult helyzet kezelését.

Ki termeszthet Bimit?

Egyáltalán, mi az a Bimi? A Bimi a brokkoli és a kínai kel, azaz pontosabban a kai-lan keresztezéséből jött létre. Csak valami kicsit más ebben a brokkoliban.

Jó szomszédok a veteményesben

Egyik tavalyi számunkban már foglalkoztunk a vegyeskultúra előnyeivel, szerepeivel. Ebben a cikkben egy konkrét módszert mutatok be azoknak, akik szeretnének a növények társításával kertészkedni, de nem tudják, hogy fogjanak hozzá. A Gertrud Franck-féle öngyógyító vegyeskert hosszú távon könnyen fenntartható, ha sikerült alaposan megtervezni.

Online vásárláskor fontos a növényútlevél!

Az ültetésre szánt növények távértékesítése kizárólag növényútlevéllel megengedett, mely igazolja, hogy a termesztés és előállítás a növényegészségügyi követelmények betartásával történt. A termesztők, kereskedők jogkövető magatartása mellett a vásárlók is sokat tehetnek azért, hogy megelőzzék a gazdasági és környezeti veszteséget okozó károsítók elterjedését és megtelepedését: online vásárláskor mindig keressék a növényútlevelet!