Most már azt lehet mondani, hogy a kiszolgáló személyzet, illetve az állatok is megszokták ezt az új rendszert – mondta el Dobra Lajos, a Jászföld Zrt. telepvezetője. Mellette istállóépítések zajlanak, egy 400-as istállót másfél hónapja szintén birtokba tudtunk venni. A mellette lévő szintén 400-as, tehát ennek az istállónak az ikertestvére pedig napokon belül elkészül. Tervek szerint még lesz egy 550 férőhelyes istálló itt ezen a helyen, a hátunk mögött. Ennek az istállónak az építése valószínűleg az őszi időszakban kezdődik. A telep másik végén pedig a növendék részlegen a növendék istállók épülnek. Terv szerint még egy borjú utónevelő is elkészülne. A beruházás részeként egy 16 ezer köbméteres betonos trágyamedence, hígtrágyatároló medence készült el. Egy magtár is épül, illetve silóterek bővítése zajlik. Egy 100 méter x 2 x 16 méteres osztott silótér, beton silótér építése zajlik jelen pillanatban.

Faludi Gergely, a DeLaval Kft. termékmanagere elmondta: a technológiát igazából Amerikában, illetve Európában több nagy tehenészetben megtaláljuk. Itt 60 állás van és jelenleg napi 1100 tehenet fejnek kétszer. A rendszert kiegészítettük, illetve hozzáépítettünk egy TSR tőgyfertőtlenítő robotkart, amely teljesen automata utófertőtlenítést biztosít. 99 százalékban képes az állatokat ellátni, 99 százalék pontossággal. Ez egy 3d-s kamerarendszer, ami egy professzionális szoftverrel van kiegészítve, ezért képes nagyon pontosan, nagyon precízen, minimális vegyszerfelhasználással lefertőtleníteni a teheneket, a teheneknek a tőgyét. Minden bimbót külön fertőtlenít, és akár 512 tehén/órás teljesítményre is képes. Így későbbi bővítések, vagy kapacitások növekedése folyamán sem lesz akadálya a rendszer működésének.
Ehhez a mi esetünkben hozzájárul egy egyedi belépőrendszer, amely a teheneknek a viselkedését használja ki. Van egy másfél tehén széles bejáratunk, amely azt biztosítja, hogy folyamatos legyen a feltöltöttség. Tehát, ha bent megnézzük a fejőházat, láthatjuk, hogy nincsenek üres állások, folyamatosan mennek be a tehenek, illetve a belépő részt megelőzően van egy terelőkorlát-rendszer, ami segíti azt, hogy a tehenek ráálljanak. Ezt kiegészítettük és a rendszerben működik egy elektromos zsúfolókapu, amely fokozatosan tolja, tereli az állatokat a fejőház felé, de ez is el van látva biztonsági berendezésekkel, hogy a baleseteket elkerüljük, és az állatokat minél stresszmentesebben tudjuk a platformra juttatni.

Dobra Lajos, telepvezető: Sajnos ennek a régiónak a csapadékmennyisége és annak a kevés csapadéknak is eloszlása nem túl kedvező, nem csak az ipari növényeknek, hanem a takarmánynövények számára sem, így azonban ezzel az öntözéssel lehetőség nyílik arra, hogy akár ennek a létszámnak a duplája – ami tervbe van véve néhány éven belül – is biztonsággal el tudjuk látni tömegtakarmányokkal. A vásárolt takarmányhányad, pedig attól függ, hogy a piac éppen hogyan áll. Most, jelen pillanatban nagyon drága természetesen, akár a fehérjehordozók, akár az energia oldalról nézzük a vásárolt takarmányokat. Próbálkozunk melléktermékekkel, sajnos azoknak is nagyon elszállt az ára. Ugyanabban a cipőben vagyunk, mint más termelők is, hogy megpróbálunk ehhez alkalmazkodni, az egyéb költségeket, amelyekre nagyobb ráhatásunk van, azokat kordában tartani, és így azért ezt a fajta termelési formát olyan szinten tartani, hogy azért nyereséges legyen, hogy érdemes legyen vele foglalkozni.
A tömegtakarmány minősége azonban nem csak a növények tápanyagtartalmától és a betárolástól függ, hanem attól is, mi történik az etetőasztalon.

Faludi Gergely, termékmanager, DeLaval Kft.: Jelenleg működik egy Optido nevezetű takarmányrobot, amely naponta többször az istállón belül a takarmányt visszatereli az állatok elé. Ennek a takarmányos robotnak az egyedisége, hogy nemcsak visszatolja a takarmányt, hanem meg is forgatja, meg is szellőzteti, illetve felkelti az állatoknak az érdeklődését. Tehát láthattuk azt, hogy amikor elindult a robot, az állatok elkezdtek mozogni, beállni az etetőasztalhoz és így indukáljuk, segítjük a takarmányfelvételt, ami nyilván hozzájárul a sikeres tejtermeléshez.
Jobb tartási és fejési körülmények, jobb minőségű takarmány – a tervek szerint mindez egyre inkább javuló termelési eredményekben mutatkozik majd meg.