Back to top

A Világbank 30 milliárd dollárt különít el az élelmiszerhiány megelőzésére

A Világbank a héten közölte, hogy 30 milliárd dollárt bocsát rendelkezésre az élelmezésbiztonsági válság megfékezésére, amelyet az Oroszország Ukrajna közötti háború veszélyeztet, és amely miatt a két ország gabonaexportjának nagy része leállt.

Az összeg 12 milliárd dollárnyi új projektből és több mint 18 milliárd dollárnyi, már jóváhagyott, de még nem folyósított, élelmiszerrel és táplálkozással kapcsolatos meglévő projektekből származó forrásból áll majd össze - közölte a bank.

Fotó: pixabay.com

"Az élelmiszerárak emelkedése pusztító hatással van a legszegényebbekre és a legkiszolgáltatottabbakra" - mondta David Malpass, a Világbank-csoport elnöke közleményében. "A piacok tájékoztatása és stabilizálása érdekében döntő fontosságú, hogy az országok már most egyértelmű nyilatkozatokat tegyenek a jövőbeli termelésnövekedésről, válaszul Oroszország ukrajnai inváziójára."

A bank szerint az új projektek várhatóan a mezőgazdaságot, a szociális védelmet támogatják, hogy tompítsák a magasabb élelmiszerárak szegényeket érintő hatásait, valamint a vízügyi és öntözési projekteket. A források többsége Afrikába és a Közel-Keletre, Kelet-Európába és Közép-Ázsiába, valamint Dél-Ázsiába megy.

Ezeket a területeket érintik a legsúlyosabban az ukrajnai háború gabonakészletekre gyakorolt hatásai. Az olyan országok, mint Egyiptom, nagymértékben függnek az ukrán és az orosz búzától, és igyekeznek beszerezni, mivel Oroszország blokkolta Ukrajna fekete-tengeri kikötőkből történő mezőgazdasági exportját, és belföldi exportkorlátozásokat vezetett be.

A Világbank tervei voltak a legnagyobb elemei annak az amerikai pénzügyminisztériumi jelentésnek, amely a nemzetközi pénzintézetek élelmezésbiztonsági akcióterveit foglalja össze, és amelyet szerdán tettek közzé.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank 500 millió eurót  tervez rendelkezésre bocsátani élelmezésbiztonságra és mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek kereskedelmi finanszírozására egy 2 milliárd eurós csomagból, amelyet Ukrajnának és a háború által érintett szomszédos országoknak szán - áll a pénzügyminisztériumi jelentésben. Ukrajna 200 millió eurót, a szomszédos országok pedig 300 millió eurót kapnának.

A Nemzetközi Valutaalap a szokásos csatornáin keresztül nyújt majd finanszírozási támogatást, amelyet az országok részesedése és az korlátoz, hogy az adósságukat fenntarthatónak ítélik-e meg.

Forrás: 
reuters.com

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Nagyon sok mindent újra kell tanulnunk

Ezt hangsúlyozta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese a Portfolio Agrárium 2023 című konferenciáján, Kecskeméten.

Tovább kell erősíteni a hazai élelmiszerláncot

Fontos célkitűzés, hogy az élelmiszerlánc minden szereplőjének érdekei érvényesülhessenek, legyen az mezőgazdasági termelő, élelmiszer feldolgozó, nagy- és kiskereskedő, vagy a végső fogyasztó - jelentette ki dr. Nobilis Márton az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára a Joint Venture Szövetség (Economy Brunch) Fórumán, Budapesten.

Megkóstolná a nyomtatott tortát?

Egy kutatótcsoport olyan robotot tervezett, mely képes egy torta megsütésére, elkészítésére maximum hét összetevő felhasználásával. Ez jelenleg a legtöbb összetevő, melyeket kezelve egy robot képes ételt "nyomtatni".

„Kettő-öt évünk van, hogy a gázpedálra lépjünk”

Átalakul a világgazdaság, azon belül az állattenyésztés és a takarmányipar. Hogyan érdemes reagálni erre a hosszú távú fennmaradás érdekében? Erről beszélt Varga Ákos, az UBM csoport igazgatósági elnöke a Portfolio Agrárium 2023 konferenciáján, Kecskeméten.

A kalászfuzáriózis megelőzése segíti az élelmiszerbiztonság javítását

Európában a kalászos kultúrákat egyre nagyobb mértékben szennyezik egyes gombafajok által termelt káros mikotoxinok, amelyek betegséget okozhatnak az állatokban és emberekben egyaránt. A különböző gombás fertőzések nem csak a terméshozamot csökkenthetik, de jelentős élelmiszerbiztonságot veszélyeztető hatásuk is van.

A leghatékonyabb élelmiszerek a máj egészségéért

A máj egy olyan szerv, amelyre az emberek nem gyakran gondolnak, vagy nem beszélnek róla (ellentétben a bélrendszerrel, az aggyal és a szívvel), pedig lehetetlen nélküle élni. A máj felelős a méreganyagok tisztításáért a vérből, az emésztéshez fontos epe termeléséért, a véralvadási funkció fenntartásáért és a szervezet energiaellátásáért.

El kell kerülni a gabonapiaci válság további mélyülését

A gabonafélék és az olajos magvak tekintetében súlyos piaci zavar tapasztalható Magyarországon, hónapok óta áll a hazai piac. Veszélybe kerülhet 3 millió hektár szántóföld hasznosítása, mivel a termelők teljes kiszolgáltatottságban vannak.

Disznólkodás Abádszalókon

Bányavölgyi Donáta ezúttal Abádszalókon, a XV. Tiszator Böllérfesztiválon járt az AgroTime stábjával, hogy mélyebben is megismerje a hagyományos magyar disznótort, a vele járó összetéveszthetetlen miliőt, és megkóstolja hamisítatlan tömény hungarikumunkat, amiből aztán több mint kóstolás lett… De hát az igazi disznóvágás már csak pálinkával jár.

A propolisz egészségügyi előnyei: gyulladáscsökkentéstől a bőrproblémákig

A propolisz egy gyantaszerű anyag, amelyet a méhek méhviasszal kombinálva állítanak elő. A propoliszt tömítőanyagként használják a méhek a kaptárépítéshez, de az ember számára is hasznos lehet. Méhszurok néven is ismert.

Biogazdálkodás: távol az uniós elvárásoktól

A címben szereplő megállapítás a Bioterra Romániai Biogazdálkodók Egyesülete és a Pro Agricultura Egyesület által március 4-én, a kolozsvári Agrártudományi és Állatorvosi Egyetemen szervezett Romániai Biogazdálkodók 18. konferenciáján hangzott el.