Vezetői társadalmi felelősségvállalásuknak, önzetlen segítőkészségüknek, és rendszeres alapítványi támogatásaiknak köszönhetően meghatározó alakjai a helyi közösségi életnek is.
A vállalkozást két testvér, Szepesi Zsolt és Szepesi Krisztina vezeti. A virágkertészetet még szüleik alapították, 1984-ben az otthon varrónőként dolgozó édesanyjuk ötlete volt, hogy jövedelmüket muskátli termesztéséből egészítsék ki. Így vették meg az első néhány száz tő muskátlipalántát, amit a kertjükben felállított fóliasátorban neveltek, és az első töveket mindössze egy felfordított almásládára helyezve értékesítették. A gyerekek más-más területen szereztek végzettséget, ám egyre több feladatot vállaltak a kertészet napi munkáiból.

A családias kertészetben Zsolt és Krisztina szinte minden betérő vásárlót személyesen ismer, sokukkal együtt nőttek fel, végigkísértek számtalan boldog pillanatot, lánykérést, esküvőket, gyermekszületést;
Így náluk az értékesítés mindig több annál, mint hogy „kiszolgálják” a hozzájuk betérőket, hiszen az évtizedek alatt felépített, kölcsönös bizalmon nyugvó, értékes vevő–eladó kapcsolat ápolása egyben nagy felelősség is.

A jelenleg több mint húsz munkatársat foglalkoztató vállalkozás irányítását a két testvér jól megosztotta egymás között: Krisztina felel az árudai, a termelési munkáért, intézi a pénzügyi és könyvelési feladatokat, míg Zsolthoz a zöldfelület-fenntartással és parképítéssel kapcsolatos ügyek tartoznak.
Egynyáriak saját termesztésből
Az évek során a kertészetet és az árudát is bővítették, parkolót alakítottak ki, és a nagy kereslet miatt a termelőfelület további növelése is szükségessé vált. Ehhez először – igaz, több részletben – földterületet vásároltak, ahol saját kezűleg építették fel a mintegy 3000 négyzetméteres fóliasátrat.
A telephelyen kamerarendszer is működik. További fejlesztést a közeljövőben nem terveznek, a téli fűtési szezon miatt azonban kissé aggódnak, mivel bizonytalan az Oroszországból érkező szén beszerzése.
Adomány, ösztöndíjprogramSzepesi Zsolt és Szepesi Krisztina évek óta rendszeresen támogatja az egyik helyi alapítványt, amelyen keresztül beteg gyermekeknek szükséges eszközök megvásárlásához járulnak hozzá. Lehetőségeiktől függően számos jó kezdeményezés, jó ügy mellé odaállnak, így például minden évben szponzorai a debreceni jótékonysági bálnak, de szerveztek már jótékonysági muskátlivásárt is, aminek híre tömegeket mozgatott meg, mindössze két nap alatt több százezer forintnyi adományt tudtak összegyűjteni egy beteg kislánynak. Idén megvalósulni látszik régi álmuk is. Édesapjuk, Szepesi Miklós emléke előtt szeretnének tisztelegni azzal, hogy egy róla elnevezett ösztöndíjprogramot indítanak, amelynek keretében egy valamely területen kiemelkedően tehetséges, ám nehéz sorsú, szegény körülmények közül származó debreceni középiskolást támogatnának. A tervük az, hogy egy évre szárnyaik alá veszik a diákot, fedezik a lakhatási, tanulási és utazási kiadásait. Hosszú távon a program kibővítése, és több diák támogatása is terveik között szerepel. |
Növényeik minősége hosszú ideje változatlanul kiváló, mint mondják, ennek is köszönhető az, hogy sokan ellátogatnak hozzájuk az ország távolabbi szegleteiből. A minőséggel arányos árakon értékesítenek, nem a legolcsóbbak, de nem is szeretnének azok lenni, közepes áron kínálják a kiváló minőségű árujukat. Évente csak muskátliból 30-40 ezer növényt nevelnek; nagy, 8 literes ámpolnás balkonnövényből 6-7 ezret, és a kisebb, 14 centiméteres cserepesekből szintén néhány ezret. Ez utóbbiakat egyszer használatos műanyag cserépben árulják, így ha a vásárlók eltették a tavalyi ámpolnájukat, akkor abba is elültethetik, nem csak balkonládákba.
A szaporítóanyagot, gyökeres dugványokat hosszú évek óta ugyanazoktól a magyar forgalmazóktól (Szirom Kft., Beppler Kft., Dobay Kertészet) szerzik be.

A jó minőség titka a megbízható szaporítóanyagon kívül a jó tőzeg, állítja Szepesi Zsolt. Nekik a Kekkila tőzeg vált be, ezen nem változtatnak, mint ahogy azon sem, hogy tartós hatású Osmocote műtrágyát is kevernek a tőzeghez, és heti egy alkalommal minden növényt tápoldatoznak. A növényeket a szokásosnál hosszabb ideig nevelik, az árudába csak a nagyon jól begyökeresedett, erős növényeket helyezik ki értékesítésre.
Szepesi Krisztina szerint a vevők igénylik, hogy minden évben újdonságot találjanak színben vagy növényfajtákban. Az ideális kínálat összeállításához Krisztina pontos kimutatást vezet arról, hogy melyik egynyári növényből mely méreteket és színeket keresték a leginkább, miből mennyit értékesítettek.

Nyári forgalmukra sem panaszkodnak, bár június közepétől csendesebb, viszont augusztusban általában ismét megélénkül, akkor jellemzően az előre beültetett balkonládákat, és a nagyobb virágos, ámpolnás növényeket keresik rendezvények, esküvők dekorálásához. November közepéig tart nyitva az áruda, az őszi értékesítési szezonra az árvácskát és a multiflora krizantémot is maguk termesztik. Tavalytól karácsonyfát is értékesítenek, illetve a virágboltban sírcsokrokat és koszorúkat is kínálnak.
Hatvanezer követő
A hazai kertészetek között rendkívülinek számít, hogy Facebook-oldalukat mintegy hatvanezren követik. A felületet leginkább Zsolt kezeli, igyekszik sokat posztolni, sok képet megosztani és rövid videókban bemutatni a termelési munkát, a legújabb virágzó csodákat.
Oldaluk népszerűségét mutatja, hogy sokan emiatt keresik fel őket, jönnek akár az ország másik végéből is. Rendszeresen visszatérő vásárlóik vannak Budapestről, de Nagykanizsáról is. Büszkék arra, hogy az elmúlt néhány évben csak Budapestről több mint hétezer követőjük lett a Facebookon.
Noha a vállalkozás fő árbevétele ma már nem a dísznövénytermelésből és -értékesítésből származik, a rengeteg elismerő visszajelzés ösztönzi őket, hogy ugyanolyan odafigyeléssel és hangsúllyal vezessék ezt az ágazatot is, mint a parképítést. Az árudát, és vele együtt a vevők iránt érzett felelősséget szüleiktől örökölték, mint mondják, ez az ő „családi ezüstjük”, aminek megőrzése és továbbvitele mindkettőjük szívügye.
Jövedelmező parképítés
A vállalkozás kilenc évvel ezelőtt bővítette tevékenységét; kezdetben faültetést és nagyobb felületek fűkaszálását vállalták, de hamar megérkeztek az első komoly megbízások, mint például több ezer négyzetméternyi terület térkövezése, vagy a Békás-tó mintegy húszezer növény elültetésével járó felújítása. Ezek komoly kihívások elé állították a vállalkozást, szinte fejest ugrottak az ismeretlenbe.

Ma már veszélyes fák kivágásával, tetőkertek építésével, tereprendezéssel, füvesítéssel is foglalkoznak, ez utóbbi tevékenységhez beszereztek egy 1600 literes tartályú hidrovetőgépet is. A régió egyik legnagyobb teljesítményű berendezésével több ezer négyzetméteres területek füvesítését tudják megvalósítani rövid idő alatt. Magánkertek építésére már nincs kapacitásuk, pedig Zsolt szerint nagy igény lenne rá, szinte mindennap érkezik hozzájuk megkeresés.
Fenntarthatóság és felelősségvállalás

A Szepesi Kertészet hosszú évek óta csak megújuló csomagolóanyagot használ a növények értékesítésekor: kukoricakeményítős szatyrot és papírrekeszt vásárolhatnak a vevők. A szatyor és rekeszek értékesítéséből származó bevételt ráadásul jótékony célra fordítják, mivel a vételárat a vásárlók közvetlenül az eladótérben elhelyezett urnába dobják. A hulladékot szelektíven gyűjtik, és tevékenyen részt vesznek a város zöldítésében, mindezzel rengeteg embernek mutatnak példát, és felhívják a figyelmet arra, hogyan tudnak jobban törődni a környezetükkel. A klímaváltozás idején mindenki közös érdeke, hogy részt vállaljon a zöldfelületek bővítésében és megőrzésében, így a családi vállalkozás tevékenysége példaértékű, amely egyszerre szolgálja Debrecen fenntartható fejlődését, és a helyi közösség érdekeit.