Az ukrán gabonaszállítmányok az orosz invázió és a kikötők blokádja óta elakadtak, ami a gabona, az étolaj, az üzemanyag és a műtrágya világpiaci árát is felhajtotta. Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) megpróbál közvetíteni a felek között, hogy megállapodás születhessen az ukrán exportról, valamint az orosz élelmiszer- és műtrágyakivitel újraindításáról, amelyet Moszkva szerint a szankciók jelentősen károsítanak.

„Nem mi vagyunk felelősek a biztonságos folyosók kialakításáért. Azt mondtuk, hogy biztonságos átjárást tudunk biztosítani, ha ezek a folyosók létrejönnek" - mondta Oroszország ENSZ-nagykövete, Vaszilij Nebenzia. Hozzátette:
„Nyilvánvaló, hogy vagy aknamentesítik azt a területet, amelyet az ukránok aláaknáztak, vagy biztosítják, hogy az útvonalak megkerüljék ezeket az aknákat."
Mevlut Cavusoglu török külügyminiszter korábban szerdán azt mondta, hogy "időbe telik" az ukrán kikötők aknamentesíte, de az ENSZ javaslata alapján biztonságos tengeri folyosót lehetne létrehozni. Ankara még mindig várja Moszkva reakcióját a tervre - mondta.
„Az ENSZ szorosan együttműködik a török hatóságokkal ebben a kérdésben” - mondta Stephane Dujarric ENSZ-szóvivő. – „A további lépésekhez azonban elengedhetetlen, hogy Oroszország és Ukrajna megtalálja a közös nevezőt" - tette hozzá.
Nem túl kecsegtető előjelek
Ukrajna attól tart, hogy kikötőinek aknamentesítésével sokkal sebezhetőbbé válna a Fekete-tenger felől érkező orosz támadásokkal szemben.
„Katonáink ellenzik ezt a lépést, ezért mérsékelt optimizmussal tekintünk a terve” - mondta David Arakhamia törvényhozó, Ukrajna Oroszországgal tárgyaló csapatának tagja egy szerdai washingtoni rendezvényen.

„Az amerikai elnök mindent megtesz azért, hogy a gabona visszajusson a világpiacra” - mondta Kirby újságíróknak - „Mindannyian érezzük, hogy egyre sürgetőbb megoldani ezt a kérdést..”
Cavusoglu a múlt héten Ankarában tárgyalt az ENSZ-tervről Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, de azt mondta, hogy további megbeszélésekre van szükség Moszkvával és Kijevvel. Lavrov akkor úgy nyilatkozott, Ukrajnán múlik, hogy a kereskedelmi hajók közlekedését lehetővé tevő aknamentesítést miként oldják meg.
Moszkva tagadja a felelősséget az élelmiszerválságért, és a nyugati szankciókat okolja.
Törökország, amely a NATO második legnagyobb hadseregével és jelentős haditengerészettel rendelkezik, jó kapcsolatokat ápol Kijevvel és Moszkvával egyaránt, és kijelentette, hogy kész szerepet vállalni egy Isztambulban működő „megfigyelési mechanizmusban”, ha megállapodásra kerül sor.