Idén rendkívül eredményesen szerepelt az ifj. Kövy András által vezetett ifjúsági díjugrató-válogatottban Zduchovicében, míg tavaly tagja volt a magyar csapatnak a Svédországban rendezett lovastusa Európa-bajnokságon. Két fő lova, Je T’aime és Lennard 40 mellett több fiatal és jó néhány tapasztalt lovat is lovagol.
Mióta lovagolsz, és milyen szerepet töltenek be az életedben a lovassportok? Kikkel dolgozol együtt?
Hétéves korom óta, idén lesz tíz éve, hogy lovagolok. Szikszai Lajos és Füzér Gábor segíti a munkámat az ugróedzéseken, a díjlovas feladatokban pedig Sámoly Zsófia tartja az óráimat.

Ravazdon, Szikszai Lajos lovasiskolájában tartjuk a lovakat, már hetedik éve, amióta Lajos bácsi lett az edzőm. A családommal Győr mellett élünk, Pázmándfalun, ami negyed órányira van a lovardától. Nemzetközi díjugratóversenyekre Gáborral járok, de ő segít a nagyobb versenyeken is. Az ő istállójából került hozzám a jelenlegi legjobb lovam, ami szintén előnyt jelent, mert jól ismeri minden sajátosságát. Szeretek vele dolgozni, mert jó hangulatúak a munkák, kedvelem, mert sokat viccelődik. A napi szintű feladatokban, a nemzeti versenyeken, valamint a militaryban Lajos bácsira számíthatok. Neki is nagyon sok tanítványa van, de a kezdetektől fogva nagyon bízik bennem, bátorít, türelmes és kitartó velem.
Édesanyám – amikor csak ideje engedi – mindig elkísér a versenyekre. Nincs testvérem, így minden szeretetét megkapom, ami óriási biztonságot ad. Anya nagyon sokat segít a lovak körül is, ha szükséges, sétáltat, futószáraz, felszerel, lovat ápol. Édesapám a fő szponzorom, és mindig drukkol nekem. Nagyon sokat dolgozik, de az élő internetes közvetítéseket mindig követi, és rögtön felhív a pálya után. Amikor otthon vagyunk, sokszor kijön a lovardába, ilyenkor hoz a lovaknak répát és sokat beszélget az edzőimmel is. Próbál a lehető legjobban segíteni.
Miért ezt a két szakágat választottad?
Díjugratni nagyon szeretek. Kicsi korom óta csodálattal néztem a televízióban a versenyeket, elvarázsolt a világuk. Díjugratással kezdtem a versenyzői pályafutásom, azonban amikor a kis sárga Cover Girl AK nevű lovam mindig kikerülte az ugrást, és a mellette lévő növényeket nagy kedvvel választotta akadályként, gondoltam egy nagyot és kipróbáltam vele a military szakágat.
Utólag nézve kár volt izgulni, mert a lovam úgy viselkedett, mint edzéseken, mindent megugrott, úgy, mintha mindig is ezt csinálta volna. Innentől két szakág versenyeire kezdtem járni. Militaryban a terepszakaszt nagyon szeretem. Izgalmas, változatos feladatokat ad lónak és lovasnak egyaránt. Ha választanom kellene a két szakág között, akkor a díjlovaglás miatt választanám inkább a díjugratást a militaryval szemben. Mindig maximálisan felkészülök a díjlovasprogramra, de mégis idegennek érzem magam a négyszögben. Ennek ellenére a military is a szívemhez nőtt, és nem szeretnék lemondani egyikről sem.
Az iskolában hogy fogadják sportolói karriered a társaid és a tanárok?
Az osztálytársaim nagyrészt más témákkal foglalkoznak. Kis létszámú osztályunk van, amikor versenyen vagyok, drukkolnak nekem. A tanárok is mindig szurkolnak és támogatnak.

Több szezonban is részt vettél már a Talent Programban, de lovad sérülése miatt nem sikerült a vizsgád. Tervezed, hogy legközelebb is nekivágsz?
Fontos és nagyon hasznos állomás volt a sikereimben az eddigi Talent Programokon való részvétel.
Ősszel mindenképp újra jelentkezni fogok a programba, mert az edzőtáborok alatt nemcsak sok hasznos dolgot tanultam, de a többiekkel eltöltött időt is nagyon élveztem. Jó egy ilyen csapat részének lenni.
Mik a terveid az idei szezonra? Mit szeretnél elérni?
Az edzőimmel és a szüleimmel már jó előre egyeztettük az idei terveket. Szeretnék jól szerepelni az Eb-válogatóversenyeken, különös tekintettel a nemzetközi versenyekre. Nem titkolt célom, hogy bekerüljek az Európa-bajnokságra utazó válogatottba. Ezek mellett a tavalyi nyolcadik helyezésemen szeretnék javítani az országos bajnokságon. Abban reménykedem, hogy nem fogom túlizgulni a döntőt.
Military szakágban is szeretnék kijutni az Eb-re, de nagyon nehéz lesz, mert a két szakág versenynaptára sokszor fedi egymást, így állandó fejtörést okoz a választás, hogy hová nevezzünk.
Melyik a kedvenc lovad?
Öt saját lovunk van, napi szinten három-négyet szoktam lelovagolni. Je T’aime a nagy kedvenc közülük, ő egy nagyon különleges egyéniség. Most lesz egy éve, hogy hozzám került Füzér Gábor istállójából. Nagyon nehezen indult a kapcsolatunk, sokszor „elvitt”, amikor lovagoltam, és úgy éreztem, hogy fél tőlem. Kezdetben fogalmam sem volt, hogyan kell őt lovagolni, nem hasonlított az eddigi lovaimhoz. Nehéz karakterű ló, ha valami apróságot elrontottam a hátán, akkor mindig elrohant alattam. Egy év elteltével kezdünk bízni egymásban, ezért nagyon pozitívan állok a jövőhöz. Eleinte még az is nehézséget okozott, hogy felkantározzam, előfordult az is, hogy néha a karámban aludt, mert nem tudtuk megfogni és bevinni. Sokáig nem nyitott felém és mások felé sem. Néhány hónapja kezdett a bizalmába fogadni.
Idei egyik legfontosabb eredményem is hozzá fűződik. Somorján a nemzetközi kétcsillagos Silver Tour döntőjén 135 centiméteres pályán, több mint hatvan induló közül győztem vele.

Milyen volt az első versenyed? Hogyan emlékszel vissza?
Pápán voltunk és a focipályán rendeztek versenyt. Akkor már Lajos bácsi volt az edzőm, aki nagyon féltett, mert még csak tizenkét éves voltam. A pályán elvitt a ló és rásodródtunk a kiállított traktorokra, így mindenki nagyon megijedt, de ennek ellenére sikerült a végén néhány ugrást megugratnom. Nem volt valami biztató, de ennek ellenére mindez nem szegte kedvem.
A kissé nehezen induló karrier tehát szépen ível felfelé. Köszönhető ez a Talent Programban elsajátított apró kis technikai fogásoknak, valamint a két kiváló edzőnek, akik karöltve egyengetik a fiatal lovas útját. A siker legfontosabb kulcsa a szülők áldozatos munkája és kitartása, no és Anna alázata a sport és a lovai iránt. Jó látni, hogy egy ilyen törékeny fiatal lány mennyire szereti a lovait és szorgalmasan dolgozik nap mint nap a sikereiért.