A D-vitamin-toxicitás vagy hipervitaminózis D egy korábban ismert és súlyos állapot, amely akkor lép fel, ha a D-vitamin túlzott mennyiségét táplálékkiegészítőkön keresztül fogyasztjuk. Ezt kizárólag a kiegészítők okozzák, nem pedig a táplálkozás vagy a napozás, mivel a szervezet nem tudja szabályozni a kiegészítőkkel bevitt D-vitamin mennyiségét.
A BMJ Case Reports című folyóiratban megjelent új tanulmányban orvosok hívták fel a figyelmet erre a problémára, miután egy kórházba került beteget kezeltek túlzott D-vitamin-bevitel miatt. A páciens, aki egy középkorú férfi volt, visszatérő hányás, hányinger, hasi fájdalom, lábgörcsök, fülcsengés, szájszárazság, fokozott szomjúság, hasmenés és 12,7 kg súlyvesztés tüneteit mutatta – olvasható az Eurekalert oldalon megjelent sajtóközleményben.
Naponta több mint 20 étrend-kiegészítőt szedett nagy dózisban: D-vitamin 50000 mg (a napi szükséglet 600 mg vagy 400 NE), K2-vitamin 100 mg (napi szükséglet 100-300 μg); C-vitamin, B9-vitamin (folsav) 1000 mg (napi szükséglet 400 μg); B2-vitamin (riboflavin), B6-vitamin, omega-3 2000 mg naponta kétszer (napi szükséglet 200-500 mg), valamint számos más vitamin, ásványi anyag, tápanyag és probiotikus kiegészítőt.
Bár a tünetek kialakulásakor abbahagyta a termékek szedését, a tünetei nem múltak el. A vérvizsgálatok eredményei azt mutatták, hogy rendkívül magas volt a kalciumszintje és enyhén emelkedett a magnéziumszintje, emellett a D-vitamin szintje hétszerese volt az elegendőnek tartottnak. A vizsgálat továbbá kimutatta, hogy a veséi nem működtek megfelelően.
Nyolcnapos kórházi tartózkodása alatt intravénásan folyadékot kapott, hogy átmossa a szervezetét, valamint biszfoszfonátokat, olyan gyógyszereket, amelyeket a csontok erősítésére vagy a vér magas kalciumszintjének csökkentésére használnak.
Az ajánlott D-vitaminszint kiegyensúlyozott étrenddel, napfénynek való kitettséggel és megfelelő mennyiségű étrend-kiegészítővel érhető el. A kiegészítők túlzott használata azonban nem tesz jót az emberi szervezetnek. „Világszerte egyre nagyobb tendenciát mutat a hipervitaminózis D, egy olyan klinikai állapot, amelyet a szérum D3-vitamin szintjének emelkedése jellemez”, és amely leginkább a nőket, a gyermekeket és a sebészeti beavatkozáson átesett betegeket érinti – írják a szerzők. „Tekintettel a lassú turnoverre (kb. 2 hónapos felezési idő), amelynek során a D-vitamin-toxicitás kialakul, a tünetek több hétig is eltarthatnak” – tették hozzá.
A hipervitaminózis D-nek sokféle tünete van
A főként a vérben lévő túlzott kalciummennyiség által okozott hipervitaminózis D sokféle tünettel jár: álmosság, zavartság, apátia, pszichózis, depresszió, kábulat, kóma, étvágytalanság, hasi fájdalom, hányás, székrekedés, gyomorfekély, hasnyálmirigy-gyulladás, magas vérnyomás, szívritmuszavar és vese-rendellenességek, beleértve a veseelégtelenséget is.
A szerzők rámutatnak, hogy ez csak egy eset, és bár a hipervitaminózis egyre gyakoribb, még mindig meglehetősen ritka. Másrészt azonban a kiegészítő terápiák egyre népszerűbbek, és fontos, hogy felhívjuk a figyelmet a D-vitamin túladagolással vagy a kiegészítő terápiák, köztük az étrend-kiegészítők széles körű alkalmazásával járó kockázatokra.
„Ez az esetjelentés még inkább rávilágít a nagyrészt biztonságosnak tartott étrend-kiegészítők potenciális toxicitására, amíg nem biztonságos mennyiségben vagy kombinációkban fogyasztják őket” – állapították meg a szerzők.
Az esetismertetést a BMJ Case Reports című folyóiratban tették közzé.