Kisebb mértékű lehűlés után folytatódik az igazi nyár. Bár az éjszakák hűvösek, a nappali maximumhőmérsékletek ismét meghaladják a 30 °C-ot. Eső ismét csak szórványosan esett, így tovább tart az aszály. Az extrém napsugárzás több növényen okoz napégést, ami rontja a termés minőségét. A jelenlegi időjárás elsősorban a rovarkártevőknek kedvez, a betegségek terjedésének csak a csapadékot kapó körzetekben, illetve öntözött kultúrákban van meg a feltétele.
Almásokban továbbra is folyamatos, helyenként enyhülő az almamolyok rajzása,
a csapdák 15-25 darabot fognak hetenként. A levéltetű-fertőzöttség észlelési szintre esett vissza, kismértékben a vértetűtelepek száma is csökkent. Az almalevél-aknázómoly rajzik, de a csapdák heti fogása csupán 10 darab körüli. Az almafa-varasodás tünetei csak ott erősödtek, ahol esett az eső, illetve elhanyagolták a korábbi kezeléseket. Ugyanez figyelhető meg a lisztharmat esetében is.
Meggyen és cseresznyén a szárazság gátolta a blumeriellás levélfoltosság terjedését, de fontos teendő a szüret utáni védekezés folytatása, mert a jövő évi rügydifferenciálódás érdekében meg kell akadályozni a korai lombhullást.

Keleti gyümölcsmolyból a csapdák jelenleg háromnaponként 11-19 darabot fognak, valamivel kevesebbet, mint az előző időszakban.
Már a nyugati tájegységekben is megkezdődött a nyugati dióburok-fúrólegyek rajzása,
a sárga fogólapokon hetente mintegy 10 darab észlelhető. Folyamatos rajzásra kell felkészülni, a rajzás elhúzódhat szeptember elejéig is. Ugyanakkor figyelni kell az almamoly károsítására is, mert az a dió termését is megfertőzheti.

Zöldségféléken, különösen a keresztesvirágúakon (káposztafélék, retek, torma stb.)
tömegesen táplálkoznak a szomjazó földibolhák.
A levélhámozgatás a növények elszáradásához vezethet a védekezés elmaradása esetén.
Részletes növényvédelmi előrejelzést olvashatnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.