Rögtönzött csemegekukorica-bemutatót tartottak a Hajdúböszörményi Mg. Zrt.-ben július végén. Eredetileg augusztus első hetének a végére tervezték a szakmai rendezvényt, ám az időjárás közbeszólt. Az ország keleti részét sújtó aszály Hajdú-Biharban tragikus helyzetet teremtett, és a szakszerű szakaszolással elvetett hibrid részben elpusztult, részben hamarabb hozott valamicske termést. Ezt látva döntött úgy Tóth Sándor, a KITE Zrt. nagymagvú zöldségfélék ágazatának vezetője, Illés Zsolt, a spanyol székhelyű Kimitec cég magyarországi menedzsere és Manajlovics Ferenc, a Hajdúböszörményi Mg. Zrt. növénytermesztésért felelős ágazatvezetője, hogy bemutatják az egymás melletti, kezelt és kezeletlen nagy táblákat.

A Dell Agro Plus növényi eredetű aminosavakat és fermentációval nyert növényi kivonatokat tartalmaz. Hektáronként 3 litert ajánlanak kijuttatni belőle a még fiatal, intenzíven fejlődő növényállományban a Zinco cinktartalmú lombtrágyával együtt, amelyből hektáronként 1,5 liter a javasolt dózis. Valójában minden másféle permetezőszerrel keverhető, kivételt a hormonbázisú gyomirtó szerek képeznek. A 4,5 liternyi vegyszer anyagköltsége hektáronként jelenleg 8 ezer forint, s ez most éppen 100 kilogramm csemegekukorica felvásárlási árával egyenlő. A kijuttatása ennél többe kerül, üzemtől függően és áfával együtt 7-10 ezer forintot tesz ki. A böszörményiek 10 ezer forintot számítanak fel erre a feladatra.

A keverék után semmilyen szermaradék nem mutatható ki, az egészségre nem káros, a kezelés akár a betakarítás előtti napon is elvégezhető anélkül, hogy káros következményekkel kéne számolnunk.
Ma már kb. 100 ezer hektáron használják Magyarországon ezt a szerkombinációt, a csemegekukoricán kívül például szemes kukoricában, napraforgóban, repcében.
Becsült termőterületekTóth Sándor röviden összefoglalta a nagymagvú zöldségfélék hazai termesztésének helyzetét, benne a KITE Zrt. részarányát. A vállalat kertészeti üzletágának éves forgalma 9 milliárd forintot tesz ki, amiből a nagymagvú zöldségfélék 3 milliárd forinttal részesednek. A vetőmagforgalmi adatok alapján zöldborsóból ebben az évben 12-12,5 ezer hektárt termesztettünk, s ebből a KITE a német Van Waveren fajtáival 20%-ban részesedik. A csemegekukorica becsült vetésterülete 32-34 ezer hektár, s ebben a KITE a Van Waveren frisspiaci hibridjével, illetve más nemesítőházak konzervipari vagy hűtőházi felhasználásra alkalmas hibridjeivel van jelen. A zöldbab vetésterülete 1400-1600 hektár lehet, a KITE a Monsanto Etna nevű száraz és kifejtő tarkababját termelteti. |
Ezt a növénykondicionálót a spanyolországi központú Kimitec cég gyártja, amelynek székhelye Almeríában található. Nem csodaszer, hanem olyan készítmény, ami segíti a növényt a stressz következményeinek áthidalásában. A Kimitec cég 2007-ben alakult tíz fővel, ma már háromszáz kutatót foglalkoztat, s a világ négy táján van egy-egy leányvállalata, irodát pedig szinte minden jelentős mezőgazdaságú országban működtet. Olyan biotechnológiai cég, amely saját kutatás-fejlesztéssel, termékfejlesztéssel, termékgyártással és forgalmazással büszkélkedhet. Ma főként pro- és prebiotikumok előállításával foglalkozik, ezek a hasznos mikroorganizmusoknak jelentenek tápanyagot. A cég fő tevékenysége a biopeszticidek, a biológiai gomba- és rovarölő szerek gyártása és forgalmazása.


A biotechnológiai cégnél a kísérleti eredmények először a zöldségtermesztésben mutatkoztak, majd onnan kerültek át a szántóföldi kultúrákba. A fejlődés hatására mára külön részlegük foglalkozik ez utóbbiakkal. Bár ezeknek a készítményeknek a használata a legtöbb fejlett mezőgazdaságú országban már beépült a növénytermesztési technológiákba, nem csodaszerek, hangsúlyozta Illés Zsolt. Akkor a leglátványosabb a hatásuk, ha nem optimális az évjárat időjárása. Rossz körülmények között kinyitják és meghosszabbítják a növényeknél az ún. várakozási ablakot. Hatásukra képesek megvárni, amíg megjön az eső vagy az öntözési fordulóval ismét vizet kap a terület. Természetesen nem a technológiai hibák kijavítását szolgálja a Dell Agro-kezelés, ennek a hatásfoka ott a legjobb, ahol az agrotechnikával egyébként minden rendben van, de az időjárás nagyon megnehezíti a körülményeket.
Az aszály jelenleg a Hajdúságban olyan méreteket öltött, amilyenre emberemlékezet óta nem volt példa. Ilyenkor a növényeken biostimulátorokkal és lombtrágyákkal lehet segíteni, sőt ilyenkor ezek használata elkerülhetetlen.
