Az élelmiszer jövője
Az éghajlatváltozás arra kényszerít minket, hogy sokkal jobban átgondoljuk, hol és hogyan termesszük az élelmiszereinket. Hollandiában az "EMR Food Screening" elnevezésű európai projekt célja, hogy támogassa a termelőket az átállásban.
A projekt zászlóshajója egy bioszenzor. Bár még nem került kereskedelmi forgalomba, képes az uborkában és más gyümölcsökben és zöldségekben található vitaminok számát valós időben, a helyszínen számszerűsíteni.
Az ilyen információk létfontosságúak a gazdák és az élelmiszertermelők számára, mivel lehetővé teszik számukra, hogy a termés tápanyagtartalmának javítása érdekében olyan változókat állítsanak be, mint például a növények számára biztosított páratartalom mennyisége.
"Normális esetben, ha tudni akarjuk, hogy mennyi vitamin van a zöldségben vagy a gyümölcsben, legalább napokig tart, ugyanis a mérési eredményeket először el kell küldeni a laborba és a vizsgálati eredmények csak később jönnek vissza. Most azonban egy szenzorral meg tudjuk tenni ugyanezt és egy percen belül látjuk a kiértékelt eredményt." - nyilatkozta John van Helden, a Yookr igazgatója és tulajdonosa.
A bioszenzor színkódolással érzékeli az élelmiszerekben található vitaminokat. A Maastrichti Egyetem tudósai a bioszenzor kémiai (receptor) részét fejlesztették ki. Ez képes meghatározni egy gyümölcs pontos vitamintartalmát.
A projekt költsége 1,9 millió euró volt, amelynek felét az Európai Unió finanszírozta. Az EMR-programban németországi, belgiumi és hollandiai egyetemek, kutatók és vállalatok vesznek részt.
A technológia az élelmiszer-előállítók mellett a fogyasztók számára is lehetővé tenné, hogy megismerjék az élelmiszerek pontos tápértékét.
"Az egyik dolog, amit a legtöbben tudni szeretnénk, hogy miből, mennyi tápanyag van az élelmiszerben. És besétálhatsz egy szupermarketbe, és azt mondják, hogy egészséges, de vajon tényleg egészséges-e? Tehát ha van egy érzékelő, amely gyorsan meg tudja mondani, hogy oké, ennyi C-vitamin van benne, az nagyon hasznos" - mondja Bart van Grisven, egyetemi docens, az élelmiszer-szűrő EMR projekt vezetője.

A kommunikáció és a fogyasztók tudatossága kulcsfontosságúnak tekinthető a mezőgazdasági forradalom sikeréhez.
A Brightlands campus (Greenport Venlo), az egészséges táplálkozásra és az élelmiszerek jövőjére szakosodott központ ezt a legfontosabb feladatává tűzte ki.
"Felvettük a kapcsolatot az összes olyan innovatív céggel, amelyek valóban tenni akarnak valamit a fogyasztók egészségesebbé és tudatosabbá tételéért.”