
A tuján gyakran megjelenő barna foltokat, a pusztulást, a száradás jeleit a boróka-tarkadíszbogár (Lamprodila festiva) okozza,
amelynek első példányát 1999-ben találták meg Magyarországon a barcsi ősborókásban. A bogár 6-10 milliméter hosszú, teste karcsú, csillogó fémzöld, kék foltokkal. A tűlevelűek csúcsán tartózkodik elsősorban, ezért elég nehéz észrevenni.

A boróka-tarkadíszbogár a Földközi-tenger mellékén honos. Feltehetőleg ottani kertészetekből származó díszfákkal hurcolták be. A 2000-es évek óta a pikkelylevelű örökzöldeken Európa több országában, Olaszországban, Németországban és Franciaországban is súlyos károkat okozott. Európában borókafajokban fejlődik, hazánkban az őshonos közönséges borókában (Juniperus communis), Horvátországban például a vörös borókában (J. oxycedrus). A bogár a legyengült tujákat támadja meg.
Lárvái rejtetten, a fák belsejében, a kéreg alatt élnek, járatokat fúrnak a növényekben. Először csak esztétikai kárt okoznak, de később elpusztítják az aszálytól legyengített fákat, mert elrágják a szállító edénynyalábokat. Teljes kifejlődése után a lárva bebábozódik, majd bogárrá alakul, ami kirágja magát a tujából, és az ovális röpnyíláson át kiröpül.


Jó hír, hogy az Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézet munkatársai azonosították a Smaragd tuja illatának azokat az összetevőit, amelyek magukhoz vonzzák a kártevő boróka-tarkadíszbogarat és a borókaszút.
A vizsgálat során a kutatók azt is igazolták, hogy a két bogárfaj egymástól eltérő illatösszetevőket is képes érzékelni.
A felfedezés lehetővé teszi, hogy a meghatározott illatanyagok felhasználásával a kártevők rajzásának jelzésére alkalmas illatcsapdákat fejlesszenek ki, így időben lehet majd védekezni a boróka-tarkadíszbogár ellen.