A Bábolnai Gazdanapok keretében az új közös agrárpolitika alapelemeit ismertették az Agrárminisztérium illetékesei. Azokról a változásokról volt szó, amelyeket a jövő év megtervezéséhez, az egységes kérelem beadásához fontos ismerniük a gazdálkodóknak. A magyar stratégiai terv elfogadásának finisében már a nagy valószínűséggel megvalósuló tervekről számoltak be a szakemberek.
Hosszú és kanyargós út vezetett ideáig, mondta bevezetőjében
Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium államtitkára. A tervezés során fontos szempont volt, hogy a bevált gyakorlatot megőrizzük és bővítsük a lehetőségeket, fogalmazott. A kormány már tavaly 80%-ra emelte a nemzeti kiegészítő finanszírozást, ennek is köszönhetően a tervezett beruházásokra 4,5-szer több forrás áll rendelkezésre, a környezeti zöld beavatkozásokra kétszer, a vidékfejlesztésre 1,6-szer annyit fordítunk. Alapvető prioritás a gazdaságfejlesztés, a digitalizáció, a nemzedékváltás.
Változik a támogatási rendszer felépítése, új fogalmakkal kell megismerkednünk és rengeteg új lehetőség nyílik meg a gazdálkodók előtt, hangsúlyozta az államtitkár.
A részletekről Juhász Anikó helyettes államtitkár moderálásával az AM Támogatáspolitikai Főosztályáról Horváth Anikó és Madarász István beszélt. Mindketten hangsúlyozták, hogy egyelőre a magyar tervekről tudnak tájékoztatást adni, a részletek még változhatnak, mire a Bizottság elfogadja a magyar stratégiai tervet, ami október végére, november elejére várható.
Sikerült megőrizni az eddigi forrásokat, évente 1347 millió euró jut közvetlen támogatásokra,
amelyek egyik új jogcímét éppen a Bábolnai Gazdanapok megnyitóján jelentette be
Nagy István agrárminiszter. A közvetlen támogatások terén az eddigi területalapú támogatást és zöldítést együtt tartalmazza az alapjövedelem támogatás, rövidítve a BISS. Új lehetőségeket nyit az agrárökológiai program, az AÖP, kibővül a fiatal gazda támogatás, megmaradnak és csak kissé módosulnak a termeléshez kötött támogatások, és bevezetik a redisztributív támogatást, azaz a 150 hektárnál nem nagyobb gazdaságok kiegészítő támogatását.
Az AÖP abban különbözik a második pillérben szereplő AKG-tól, hogy egy évre lehet különböző környezetvédelmi vállalásokat tenni szántó, gyep és ültetvény kultúrákban, valamint a kifizetés a teljes termőterületre vonatkozik.
A megadott lehetőségek közül évről évre más vállalásokat lehet tenni, összesen 2 pont értékben. Egy-egy pontot ér például a méhbarát növényvédelem, a talajkondicionáló szerek vagy a nitrogénmegkötő készítmények használata, a talajtakarás. Évente 202 millió eurót fordít erre a szaktárca.
Fontos változás a támogatható földterület meghatározásában, hogy olyan
agrár-ökológiai szempontból értékes területekre is igényelhető támogatás
mint a mezővédő erdősávok, cserjesorok, vízmegtartásra alkalmas területek, a biodiverzitás megőrzését szolgáló területek. Ezeknek a lehatárolására és újabbak bevonására a MePAR rendszer is javaslatot tesz majd. Sőt, a kettes pillérben támogatás is nyílik az úgynevezett nem termelő beruházásokra, amivel például ültetvények gyepesítését, erdősávok telepítését és fenntartását segítik elő.
Az új, kis és közepes gazdaságok jövedelmezőségét segítő támogatás az alaptámogatásra rakódik,
ez a redisztributív támogatás. Ez a gazdaság első 10 hektárjára évente 80, a 10 és 150 hektár közé eső területre 40 euró plusztámogatást jelent.
A fiatal gazdák területalapú támogatása az eddigi 90 hektáros küszöbről 300-ra, és a 67 euróról 157-re emelkedik.