A GreenFert termékcsalád készítményei hazánkban, Hidason készülnek. Ez a gazdálkodók számára számos előnnyel jár, mondta Zsiga Ákos, az IKR Agrár innovatív termékek kereskedelmi üzletágának igazgatója. Elsősorban stabilitást, jobb tervezhetőséget és nagyfokú kiszámíthatóságot biztosít a hazai gyártóbázis.
A cég szakemberei a bemutató elején több olyan hatásra és okra hívták fel a figyelmet, amely az innovatív üzletág elindulásához közrejátszott. Ilyen az elmúlt évek időjárási szélsőségei, amely ingadozó termésátlagokat eredményezett, az input anyagok szállítási nehézségei és rekord magas árai. A környező műtrágya gyárak részleges vagy teljes leállása a magas gázárak okán, melyről mi is folyamatosan beszámoltunk itt a magyarmezogazdasag.hu oldalon. Ilyen hatás még, hogy az Európai Unió közös agrárpolitikájának részeként a zöld megállapodás, amely nagyon komoly célokat tűzött ki, mint például 50%-kal csökkenteni a szintetikus növényvédő szerek és 20 %-kal a műtrágya felhasználását. Több ponton változik a terület alapú támogatások feltételrendszere.

Ezek az egyenként is komoly kihívások együttesen jelentkezve állítják feladatok elé a gazdálkodóak és integrátorokat egyaránt. Az IKR Agrár szakemberei igyekeznek ezekre a változásokra időben reagálni, tehát a problémákra megoldást találni. Ezért is hoztuk létre az idei évben a GreenFert brandet, melynek égisze alatt olyan termékek találhatók meg, amelyek a fent említett problémákra megoldást tudnak találni. Az ehhez kapcsolódó gyártói kapacitás kialakítása révén már nem csak mint kereskedőcég, hanem gyártó és kereskedő cégként jelenten meg partnereik felé.
A bemutatón az üzletág szakemberei fontosnak tartották, hogy az új üzletág és termékcsalád ismertetése előtt, a talajok szerkezetének és összetételének legújabb tudományos eredményeit ismertessék.
Mint elhangzott, a korábbi szemlélet a feketére művelt talajok ma már egyre több gazda számára érthető módon nem megfelelő a talajok végelme érdekében.

Péntek Csaba az IKR Agrár fejlesztési igazgatója a bemutató részeként a talajok biológiájáról, a humuszképződés fontosságáról, a mikorrhiza gomba kapcsolatokról tartott ismeretterjesztő előadást. Elmondta, hogy a következő években a természetes ökoszisztémák „másolása” elvek és módszerek szintjén azt jelenti, hogy
- minimálisra kell csökkenteni a talajbolygatást,
- változatos vetésforgót kell kialakítása a talajbiológia igényeinek figyelembevételével,
- élő növények az év „365” napján,
- folyamatos talajtakarás, mulcshagyás,
- állatállomány integrálása a rendszerbe,
- peszticid és műtrágya használat minimalizálása.
A talajtermékenység kulcsa a szerves anyag és alapvető fontosságú a szerkezetesség, azaz az aggregátum képződés. Az újabb kutatások szerint a növények nem csak egyszerű sók és ionok formájában tudják felvenni a tápelemeket, hanem szerves molekulák, komplett aminosavak formájában is.
Az előadás végén bemutatta az IKR Agrár azon termékeinek sorát, amelyek az új márka alatt, a kihívásokra megoldást jelenthetnek a gazdálkodók számára. Mikrostarterek, lombtrágyák és mikrobiológiai készítmények ismertetéséhez a saját nagytáblás kísérleti eredményeiket is bemutatták a gazdálkodók számára.
Az IKR Agrár bővítette 52 területi képviselő csapatát, egy 9 főből álló, kimondottan a GreenFert termékcsaládhoz kapcsolódó szaktanácsadói csapattal. Ezzel az új üzletágához kapcsolódóan az idei év végén és a jövő évben felkészült kollégák tudják segíteni a gazdálkodókat abban, hogy a kihívásokra és a nagyon változó környezeti hatásokra megfelelő és eredményes válaszokat tudjanak adni.