A NAK TechLab nagyvállalati partnerei – az Axiál Kft., a Claas Hungária Kft., a Bonafarm Csoport és a Hungrana Kft. – több startup csapattal is megkezdték az egyeztetéseket és a közös munkát. Az idei együttműködésekben is nagy potenciál rejlik;
A megoldások között húsrészeket megkülönböztetni képes mesterséges intelligencia fejlesztése, vagy a szántóföldi betakarításhoz kapcsolódó képfelismerő rendszer is van.
„A jelenlegi globális helyzet mindenki számára világossá teszi, hogy az agráriumba betörő digitális megoldások alkalmazása nem úri hóbort, hanem a túlélés záloga. Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy minél több új megoldás álljon rendelkezésre a gazdálkodók számára, amivel meg tudnak felelni az egyre gyorsabban változó körülményeknek.” – hangsúlyozza Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke.
A közös munkában a startupok feladata, hogy a lehető legmodernebb technológiai ismereteket és megoldásokat szállítsák azoknak a nagyvállalatoknak, akik a gazdálkodókkal folyamatos üzleti, szakmai kapcsolatban vannak, és ellátják őket inputanyagokkal, szolgáltatásokkal. Ennek eredményeként képes gyorsan terjedni az innováció, ami – piaci alapon – valós segítséget nyújthat a NAK tagjainak.
A nagyvállalatok és a startupok közti közös fejlesztéseket a NAK agrárszakmai tudása és a Design Terminal üzleti mentorinak támogatása egészíti ki. Technológiai oldalról a Vodafone Hungary támogatja a csapatokat abban, hogy a mezőgazdasági területeken is képesek legyenek fejlesztéseiket a leghatékonyabban eszközölni.
A három hónapos program eredményeit és jövőbeni terveit 2022. november 24-én, az Agtech Summit agrárdigitalizációs konferencián mutatják be szélesebb közönség előtt is.
A NAK TechLab nagyvállalati-startup programjának első állomásán készült összefoglaló videó itt tekinthető meg.