
Hosszabb ideig élünk, de nem feltétlenül egészségesebben. Az ENSZ számításai szerint világszerte 2050-re minden hatodik ember 65 év feletti lesz, a 80 év felettiek száma pedig várhatóan megháromszorozódik. Az Eurostat adatai szerint a férfiak átlagosan 63,5 évig jó egészségben élhetnek, míg a nők egészséges életkora 64,5 év. Ez azt jelzi, hogy egyre nagyobb szakadék van a hosszabb élet és az egészséges élet között.
Míg a betegségek kockázata az életkorral növekszik, ez nem elkerülhetetlen következménye az öregedésnek. Számos összetett tényező befolyásolja az egészséges öregedést. Egyesek, mint például a genetika, kívül esnek a befolyásolhatóság körén, de mások, mint például az étrend és a táplálkozás elfogadott tényezők, amelyekre az egyén hatással lehet.
Köztudott, hogy a kiegyensúlyozott és változatos étrend, amely a szükséges makrotápanyagokat és rostokat, valamint az alapvető vitaminokat és ásványi anyagokat biztosító élelmiszerekben gazdag, támogatja a normális, egészséges működést és jelentősen csökkenti a betegségek kockázatát.
A kutatók új megvilágításba helyezik az egészséges öregedést elősegítő tényezőket is és új lehetőségeket tárnak fel az egészség javítására, sőt optimalizálására az étrenden keresztül. Ez magában foglalja a bioaktív anyagok vagy a „nem alapvető fontosságú” tápanyagok új és izgalmas kutatásait. Rávilágítanak arra, hogy a természetben előforduló élelmiszer-összetevők milyen fontos szerepet játszhatnak az egészségben, ahogy öregszünk.

A bioaktív anyagok egészségügyi előnyei
A bioaktív anyagok az élelmiszerekben található vegyületek nagy és változatos csoportja, amelyek befolyásolhatják a szervezeten belüli folyamatokat és pozitív hatással lehetnek az emberi egészségre. A bioaktív anyagok közül a flavanolok (más néven flavan-3-ol) a legszélesebb körben kutatottak; ezek sok növényi alapú élelmiszerben, például teában, almában, bogyós gyümölcsökben és kakaóban találhatók. A flavanolok egészségügyi előnyeire vonatkozó bizonyítékok több mint két évtizede gyarapodnak. Tanulmányok kimutatták pozitív hatásukat a szív- és érrendszeri működésre és az egészségre, a kognitív funkciókra és az anyagcsere kimenetelére.
Munkatársainkkal együtt a Mars Edge kutatói – a Mars Incorporated táplálkozási kutatásokkal és termékekkel foglalkozó szegmense – most mérföldkőhöz érkeztek a flavanolok tanulmányozásában. Az év elején publikálták a Cocoa Supplement and Multivitamin Outcomes Study (COSMOS) elsődleges eredményeit.

Az eredmények azt mutatták, hogy a flavanol-kiegészítő jótékony hatással van a szív- és érrendszeri egészségre. A kutatás során 27 százalékkal csökkent a szív- és érrendszeri halálozások száma a flavanol-csoportba sorolt résztvevők körében a placebóhoz képest. Figyelembe véve, hogy a vizsgálatban az átlagéletkor 72 év volt és a vizsgálatban résztvevők közel fele megelőző aszpirin és/vagy sztatin kezelésben részesült, ezek az eredmények rávilágítanak az étrendi megközelítések egészségre gyakorolt mélyreható hatására.
A 60-100 év közötti résztvevőktől, adatpontok tízezreit gyűjtve, ötéves időtartama alatt a COSMOS kutatás ritka betekintést kínál az egészségre és arra, hogy mit jelent egészségesnek lenni, ahogy öregszünk. Ma az egészséget általában a betegségek hiányaként határozzák meg, pedig valójában sokkal többről van szó. Korlátozottak a lehetőségek az egészség spektrumának leírásában a nem betegséggel kapcsolatos biomarkereken keresztül. Az a tény, hogy a COSMOS kutatás résztvevői általában jó egészségnek örvendtek a kezdetekkor, életkorukat tekintve döntő fontosságú – ez azt jelenti, hogy fel tudták mérni, mi tartotta őket egészségesen és milyen tényezők befolyásolták egészségüket az életkoruk során. Minden adat begyűjtöttek az étrendről és a táplálkozási szokásokról és az életmódbeli szokásokról.
Mi a következő lépés?

A COSMOS eredményeként felbukkanó számos új felfedezés valószínűleg pozitívan befolyásolja az egészségfejlesztés megközelítését a későbbi életkorban, ösztönözve és képessé téve az embereket arra, hogy optimalizálják étrendjüket a hosszabb és döntően egészségesebb élethez.
Ha tetszett a cikk, kérjük, fontolja meg a közösségi médiában való megosztását.