

Az első telepet körkörösen újabbak veszik körül. A fehér telepek elöregedve megbarnulnak. A foltok gyakran összefolynak, és a levéllemez jelentős részére kiterjednek. A súlyosan fertőzött levél enyhén hullámos, a fonák felé kanalasodik, a lekonyuló levelek elszáradva a száron maradnak. A betegség súlyos levélpusztulást okoz, a hajtások és a virágok is gyengén fejlődnek.

A fertőzés bekövetkezéséhez a krizantém levelének legalább öt óra hosszat tartósan nedvesnek kell lenni. A fertőzés optimális hőmérséklete 17-22 °C, de már 5 °C-tól megindulhat a fertőzés. Ilyenkor a spórák 2–7 óra alatt csíráznak, és néhány órán belül fertőznek, 25 °C fölött viszont vontatott a csírázás. A betegség lappangási ideje 7–14 nap, de a hőmérséklet alakulásától függően 8 hét is eltelhet a tünetek megjelenéséig.
A védekezés fontos tényezői az egészséges szaporítóanyag, a növénymaradványok megsemmisítése és a megelőző állományvédelem. Nagyon fontos a higiénia. A betegség megjelenését a fogékony fajták megfigyelésével észlelhetjük megbízhatóan. A kórokozó biológiájából adódóan törekedjünk a megelőzésre.

Kémiai védekezésnél nagyon kell figyelni a szerválasztásra, mert a rozsdagomba viszonylag gyorsan rezisztenssé válik a növényvédő szerekkel szemben, ezért a kezeléseknél váltogatni kell a különböző hatóanyagú készítményeket.
Kiskertben a fertőzés megindulásakor a beteg levelek eltávolításával lehet segíteni a védekezést. A vegyszeres kezelést hetenként meg lehet ismételni. A kezelésnél ügyelni kell arra, hogy a levél fonáka is fedve legyen a növényvédő szerrel. A rezisztens fajták termesztése csökkenti a fehérrozsda elszaporodásának veszélyét, ezek kémiai védelem nélkül is termeszthetők.

Rozsdagombák ellen hatékonyak a penkonazol hatóanyagú szerek (Topas 100 EC, Agria Penkonazol). A strobilurin hatóanyagcsoportba tartozik az Amistar, ami számos növényre használható a legtöbb gombás betegség ellen. Egy évben maximum háromszor használjuk, hogy ne alakuljon ki ellene rezisztencia. A Score 250 EC körterozsda ellen engedélyezett szabadforgalmú készítmény.
A permetléhez nedvesítőszert is kell adni.
A rozsdagombák ellen bevethetjük a mezei zsurló főzetét is.
Melegvizes-kezelésA nyugalmi állapotban lévő töveket meleg vízben tartva mentesíthetjük a gomba szaporítóképleteitől. A földből kiemelt krizantémtőről távolítsunk el minden levelet, és vágjuk vissza a gyökerét. Ezután 5 percre merítsük 46 °C-os vízbe, majd hideg vízben hűtsük le, és szellős helyen hagyjuk megszáradni. Nagyon fontos, hogy pontosan tartsuk az ajánlott hőmérsékletet, mert hidegebb vízben nem érünk el eredményt, a melegebb pedig károsítja a növényt. Ez a kezelés a számos növény levelét károsító krizantém-fonálféreg ellen is hatékony. |