0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 13.

„A szél a gazdák háta mögül fúj”

Ezekkel a szavakkal biztatta az agrárium fejlesztéseinek finanszírozására a pénzügyi szektor képviselőit Nagy István agrárminiszter a CIB Bank agrárkonferenciáján október 27-én. A tanácskozás az élelmiszergazdaság helyzetéről és versenyképességének fokozásáról szólt.

A szaktárca vezetője szerint a bajok sorolásánál fontosabb most arra figyelni, hogy milyen lehetőségeket hordoz a válság. A társadalom ugyanis megértette, hogy

„élelmiszerre szükség van”,

és végre helyére kerülhet a termelői oldal önköltsége, amely a fejlesztési lehetőségeket is korlátozta eddig.

Közép- és hosszú távon azonban csak akkor maradhat versenyben a hazai agrárium, ha modernizálódik. Az azonban „nincs rendben”, hogy az ötven százalékos támogatás és az állami hitelgarancia mellé is nehéz előteremteni a beruházások önrészét, miközben, ha létezik jelenleg „értelmes befektetés, amely biztosan megtérül”, az az agráriumban van. Nagy István megemlítette a támogatási rendszer átalakításának, az utófinanszírozás bevezetésének a lehetőségét is, mivel véleménye szerint, ha most nem sikerül megfelelően hasznosítani a rendelkezésre álló háromszoros állami forrást, a magyar mezőgazdaság hosszú időre alul maradhat az európai versenytársakkal szemben. Hangsúlyozta azt is, hogy ezek a versenytársak jelenleg nem fejlesztenek, tehát még több az esély a piacnyerésre, ami olyan vissza nem térő lehetőség, amellyel élni kell.

„Hagyják a statisztikájukat! – javasolta a bankszektor képviselőinek -, mert a szél a gazdák háta mögül fúj. Fogják be a vitorlájukba és a lehető legnagyobb mértékben használják ki!”

Hogyan érdemes gazdálkodni a recesszió árnyékában? – erről tartott előadást Pongrácz István, aki 1052 hektáron gazdálkodik családjával, 1998 óta ügyfele a CIB-nek és az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány kuratóriumának elnöki tisztét is ellátja. Bemutatva saját gazdálkodását, kiemelte az energiafüggőség csökkentésének, az öntözésfejlesztésnek, a pályázatoknak, a folyamatos fejlesztésnek, a precíziós gazdálkodásnak, az inputanyagok készletezésének a szerepét. Hangsúlyozta a stabil üzleti partnerekkel való szoros együttműködést, valamint azt is, hogy „az információ hatalom”, amiben a nyelvismeretnek is jelentősége van.

„Felejtsék el a szántást!”

– mondta Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora, aki arról tartott előadást, hogyan támogathatja a tudomány az aszály elleni védekezést. Kiemelte, hogy hazánk klímája úgy változott az elmúlt ötven évben, hogy jelenleg az ötvenes évek Bulgáriájának felel meg. Az aszály a közgondolkodás fókuszába került, de a szárazság elleni védekezés nemcsak állami feladat, hanem a gazdálkodók felelőssége is. Az öntözésfejlesztés mellett jelentős a vízmegtartó talajművelés szerepe, de a gyakorlati alkalmazás elterjedéséhez radikális szemléletváltásra van szükség. Kiemelte a precíziós gazdálkodás, valamint az ismeretek és a szaktudás jelentőségét is.

„Ha nem lesz recesszió, a gazdasági szereplőknek akkor is készülniük kell rá” – hangsúlyozta Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének elnöke, aki az élelmiszeripar helyzetét mutatta be a rendezvényen. Egyebek mellett kiemelte, hogy az infláció következtében a belső fogyasztás csökkenésére, a prémium és az olcsó termékek közötti szakadék növekedésére, a diszkontosodás felgyorsulására és minőséggyengítési folyamatokra is számítani lehet.

Előtérbe kerülhetnek a helyettesítő termékek és utánzatok, a különféle „feltétek, rudacskák és frissfölök”.

Kiemelte azt is, hogy az alapanyagellátási láncok problémái, az energia és a munkaerő drágulása miatt éppen akkor csökken az élelmiszerfeldolgozás jövedelmezősége, amikor óriási fejlesztési forrás áll az ágazat rendelkezésére. Ez pedig tovább gyorsíthatja a konszolidációt.

Az előadásokat követő kerekasztal-beszélgetés során azt is elmondta, hogy az élelmiszeripar rendkívül nehéz helyzete nemcsak adaptációra, hanem együttműködésre is kényszeríti a szereplőket. Ennek különösen a feldolgozási kapacitások birtokosai és a mezőgazdasági termelők között van létjogosultsága az alapanyag garantálása érdekében, a gabona-, de leginkább a zöldség-gyümölcstermelésben.

Szabó Balázs, a CIB Bank vállalati vezérigazgató-helyettese aláhúzta: azért rendezték az agrárszakmai napot, mert

szeretnék finanszírozni az ágazatot, de ehhez ismerniük kell az ágazati kihívásokat és kockázatokat, és tudniuk kell, mely szereplők lesznek képesek megfelelni ezeknek, és melyek nem.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu