
A támogatási kérelem benyújtásának elsődleges feltétele, hogy az igénylő rendelkezzen az ügyfél-nyilvántartási rendszerben ügyfél-azonosítóval. Ennek birtokában tudja beadni kérelmét a Magyar Államkincstár honlapján keresztül elérhető elektronikus űrlapkitöltő felületen. Támogatási kérelmet nyújthat be minden olyan mezőgazdasági termelő, aki a nyilvántartási rendszerekben bejegyzett állattartóként szerepel, és akinek tenyészetei maradéktalanul megfelelnek a hatályban lévő állatjóléti előírásoknak, valamint a felhívásban részletezett feltételeknek.
A felhívás az állatsűrűség csökkentésével, a mechanikai sérülések megelőzésével, az ivóvíz minőségű itatóvíz használatával, valamint - az étkezési tojást termelő tyúkok és tenyészbaromfi-állományok vonatkozásában - toxinmentes takarmányokkal történő takarmányozással kívánja a baromfiállományok jólétét javítani. A támogatás egy éves kötelezettségvállalási időszaka idén és jövőre is október 16-tól indul. A részletes felhívás megtekinthető a palyazat.gov.hu oldalon.
Kedvezőbbé váltak
az öntözésfejlesztési beruházások támogatásának feltételei. A sikeres megvalósítás érdekében az Agrárminisztérium 30 százalékkal megemelte az elszámolható kiadási összegeket. A Vidékfejlesztési Program keretében meghirdetett, „A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése” című (VP2.-4.1.4-16 kódszámú) pályázat tételeit a piaci árakhoz igazították. A kiírás átfogóan biztosít fejlesztési forrást minden, az öntözéshez kapcsolódó tevékenységhez. A támogatási forma évek óta folyamatosan a gazdák rendelkezésére áll, és a kérelmek beadására ennek a pályázati konstrukciónak a keretében még 2023. június 30-ig van lehetőség.
Jövő év elejétől
már az új támogatási-elosztási rendszerben érkeznek az agrárium számára biztosított források - emlékeztetett Feldman Zsolt, mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Phylazonit Kft. új lombtrágya- és növénykondicionáló üzemének átadásán. Hozzátette: a 2027-ig felhasználható, tervezési árfolyamon 2465 milliárd forintos közvetlen támogatás óriási összeg az agrárium számára. A felhasználási szabályok keretrendszere megváltozott az előző ciklushoz képest, aminek az egyik legfontosabb eleme, hogy a kis- és közepes gazdaságok számára nyújtható forrás nagyságrendileg 14 százalékát újraelosztó támogatással visszaosztják. Az eddig alap- és zöldítési támogatásokként ismert dotációk egybeolvadnak és közös feltételrendszerben működnek tovább. A 2023-ban induló új agrár-ökológiai programmal a talaj szerkezetét, szervesanyag-tartalmát, vízmegtartó-képességét és biológiai folyamatait javító mezőgazdasági gyakorlatokat kívánják ösztönözni, amiben fontos szerepe lehet a mikrobiológiai készítményeknek, a talaj- és növény-kondicionálóknak is.
8 milliárd forint pluszpénzre
pályázhatnak a falusi kisboltok jövőre, derült ki a hétfő késő esti Magyar Közlönyből. A hvg.hu cikke szerint a pénzt a kormány azért teszi elérhetővé, hogy ezzel is segítsen az üzleteknek a megnövekedett költségek fedezésében.
A pénzre a Magyar Falu Program keretében lehet majd pályázni, az összeget Varga Mihály pénzügyminiszternek kell majd átcsoportosítania a 2023-as költségvetésben, január 15-ig.
A pályázatok kiírásáért Gyopáros Alpár, a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos felel. Már hétfőn beharangozta a 8 milliárdos mentőövet a Facebookon. Azt írta, boltonként milliós nagyságrendű összegeket lehet majd elnyerni, egyszeri, egyösszegű támogatás formájában. A támogatásra minden, kétezer fő alatti településen működő kisbolt pályázhat. A pénzt működési támogatásra, például bérköltségre vagy rezsiköltségre lehet majd költeni. A pályázatok a Bethlen Gábor Alapkezelő oldalán jelennek meg, a kiírás 2023 elején várható.
Módosult
a Széchenyi 2020 keretében megjelent „Az erdőgazdálkodási potenciálban okozott erdőkárok helyreállítása” című (VP5-8.4.1-16 kódszámú) felhívás. A felhívásra a 2023-as egységes kérelem benyújtási időszakban is lehet majd támogatási kérelmet - egyúttal kifizetési igénylést - beadni.
Elindult
a „Mezőgazdasági termelők EU-s és nemzeti minőségrendszerhez történő csatlakozásának támogatása” című (VP3-3.1.1-22 kódszámú) felhívás tervezetének társadalmi egyeztetése. A felhíváshoz kapcsolódó észrevételeket, javaslatokat november 21-ig várják a véleményezésre kialakított partnerségi fórumban.