A Fekete-tenger, a Földközi-tenger és az atlanti szomszédos területek cetjeinek védelméről szóló megállapodás (ACCOBAMS) jelentésében olvasható, hogy az orosz-ukrán háború a vadvilágra is komoly hatással van, az egész Fekete-tenger medencéjét nagy veszélynek teszi ki. A tengeri és part menti területeken végzett katonai tevékenységek hatással lehetnek a régió tengeri élővilágára, beleértve a cetféléket is. Erich Hoyta, a brit székhelyű Whale and Dophin Conservation (Bálna- és delfinvédelmi szervezet) tudósa szerint
A jelenség pontos okainak feltárását a folyamatban lévő háború, többek között a tenger vizein sodródó aknák is nehezítik. Ivan Rusev, az ukrajnai Tuzla Nemzeti Természetvédelmi Park kutatási igazgatója, megerősítette, hogy gyakori eset, hogy a partra sodródott delfinek testén égési nyomok és aknák vagy bombák okozta sebek vannak. Más állatok viszont elvesztették tájékozódási képességüket, vagy úgy néztek ki, mintha napok óta nem ettek volna.
A delfinek és bálnák a tér feltérképezésére használják a visszhang lokációt. A vízben a hangok körülbelül négy és félszer gyorsabban és messzebbre terjednek, mint a levegőben. Ez azt eredményezi, hogy még egy távoli robbanás is hatással van ezekre az állatokra.
ez okozhatja a partra vetett állatok számának növekedését is, mondta Hoyta.
A háborúból eredő fokozott zajhatások miatt az állatok zavarttá válnak, így nagyobb valószínűséggel akadnak fenn a hálókon, vagy kerülnek partra. Emellett egy másik tényező az lehet, hogy a háború miatt a delfinek kiszorulnak azokról a területekről, ahol élnek, és számukra ismeretlen területekre kerülnek. A szakértők arra is felhívják a figyelmet, hogy Ukrajna partjai létfontosságúak egyes delfinpopulációk számára.