E cél eléréséhez, vagy épp egyes támogatások elnyeréséhez tudni kell, hogy az adott telep, állat vagy feldolgozó milyen állategészségügyi, illetve – higiéniai státuszú, vagyis ellenőrizni kell a kórokozók jelenlétét.

Dr. Laukó Tibor, mikrobiológus szakállatorvos, laboratóriumvezető így foglalta össze az intézmény működését:
A vizsgálataink köre rendkívül széles, szolgáltatásaink közé tartozik élelmiszervizsgálat, takarmányvizsgálat, vízvizsgálat, de beküldhetnek hozzánk vérmintákat, bélsármintákat, klinikai bakteriológiai vizsgálatra levett szervmintákat, váladék és tamponmintákat is.

A laboratóriumba ugyan bárki küldhet mintákat, ahogy ezt például a telepi higiénia felmérése esetén egyes állattartók meg is teszik, de azért a fő kapcsolattartó mégis csak az ellátó állatorvos.
Dr. Laukó Tibor szerint ez utóbbi rendkívül fontos.
"Ha az állatorvost ebből a történetből kihagyja az állattartó, akkor nem fog annyit érni azzal az eredménnyel, mint egy szakember segítségével. Én ezért mindig azt szoktam kérni, hogy állatorvosi kísérőirat is legyen a mintához, ne csak egy megrendelő. Innentől kezdve ugyanis szakmai beszélgetés is kialakulhat az állatorvos és a labor állatorvos között, hogyha kérdés merül föl, vagy netán a mintát még tovább kellene vizsgálni."
A Phylaxia labor is részt vesz a rendeletben szabályozott, kötelező állategészségügyi laborvizsgálatokban ez alapján jó rálátásuk van az országos helyzetre.

Sokkal inkább az adott telep menedzsmentjén vagy az ott dolgozó szakembereken múlik, hogy az adott telep állományának, legyen az kicsi, közepes vagy nagy, milyen az állategészségügyi helyzete. Azért az nyilvánvaló, hogy az igazán nagyok, azért tudnak igazán nagyok lenni, mert mindenre odafigyelnek, és nagyon jó az állategészségügyi helyzet. Ez evidens. De onnantól lefelé ezt már nem lehet általánosítani, és bántó is lenne az egyes területeken dolgozó szakemberek számára. Ugyanis rajtuk múlik, hogy milyen a telep állategészségügyi státusza.
A rendszeres ellenőrzésnél talán nincs is fontosabb, de ha netán valami fertőzés üti fel a fejét, az azonnali PCR-vizsgálatnál nincs hatékonyabb – ezt valamennyien megtanultuk már a covid-járvány alatt, és ez nincs máshogy az állatbetegségeknél sem.

A PCR vizsgálatot úgy tudnám megfogalmazni egy állattartónak, hogy ez az a vizsgálat, ami megtalálja a tűt a szénakazalban. Tehát ez a vizsgálati eljárás rendkívül érzékeny. Épp ezért, ha bekövetkezik egy fertőződés, akkor már az elején meg tudja állapítani, hogy baj van. Magát a kórokozót fogja meg.
A kórokozó az, ami a kórfolyamatot elindítja, de erre a szervezet ellenanyag-termeléssel válaszol, és azt is lehet detektálni, de logikusan az később következik be, mint magának a kórokozónak az állat szervezetébe való bekerülése. Tehát a PCR-vizsgálat legnagyobb előnye, hogy nagyon hamar jelzi, milyen kórokozóról van szó.
Rendszeres és eseti szerológiai monitoring- és rezisztenciavizsgálatok, paraziták, baktériumok, vírusok keresése, élelmiszerhigiéniai vizsgálatok élelmiszeripari üzemeknek, vágóhidaknak, vadfeldolgozóknak, nagyobb és kisebb állttenyésztő- és állattartó gazdálkodóknak. Így foglalható össze a most a Phylaxia Labor tevékenysége. De a fejlesztések folyamatosan zajlanak….
