
Az alultápláltság egyre elterjedtebb a szubszaharai Afrikában, és 2020-ban 10 millió gyermek szenvedett sorvadásban, míg 55 millió a nem megfelelő táplálkozás miatt teljesen visszamaradt a fejlődésben. A Lancaster Egyetem tudósai által vezetett és a Nature Food című szaklapban közzétett új tanulmány azonban azt mutatja, hogy a Szaharától délre fekvő Afrikában a helyben kifogott apró tengeri halak 20 százaléka elegendő lenne ahhoz, hogy a tenger vagy tavak közelében élő összes öt év alatti gyermek számára napi egy adag tápláló tengeri élelmiszert biztosítson.
Dr. James Robinson, a Lancaster Egyetem munkatársa, a tanulmány vezetője elmondta:
Ezek a helyben fogott kis halak tele vannak az egészséges táplálkozás szempontjából kulcsfontosságú tápanyagokkal, már most is megfelelő mennyiségben fogják őket, és megfizethetők. A kis nyílt tengeri halfaunát fenntartható módon kell hasznosítani, és a fogásoknak el kell jutniuk a sebezhető helyi lakossághoz."

Ezek a kisméretű fajok, amelyeket a tengerek és tavak nyílt víztesteiben találhatók magas tápértékű, bőségesen kifogott és - ami döntő fontosságú - a leginkább megfizethető halak közé tartoznak, különösen az alacsony jövedelmű országokban.
Az apró tengeri halak vasban, cinkben, kalciumban, omega-3 zsírsavakban és szelénben gazdagok, és akár kétszer olyan megfizethetőek, mint más halcsoportok. A 39 vizsgált országból 28-ban a hering, a szardínia és a szardella bizonyult a legolcsóbb tápláló halnak.
A hidegvízi tengerfenéken élő fajok, például a tőkehal és a lepényhal bizonyultak a legdrágábbnak.

Dr. Kendra Byrd, a Greenwichi Egyetem Természeti Erőforrások Intézetének társszerzője elmondta: "A hal a globális délen kulcsfontosságú állati eredetű élelmiszer, amely helyi és olcsó forrása az olyan mikrotápanyagoknak, mint a vas és a cink. A kormányok és más intézmények eddig nem rendelkeztek elegendő adattal arról, hogy mely halfajok jelentik a legnagyobb előnyöket a közegészségügy számára.
Byrd rámutatott, hogy a kishalakat elsősorban a helyiekhez kellene eljuttatni, ezzel az itt élő veszélyeztetett egyének, például a gyermekek, anyák vagy idősek számára biztosítható lenne a tápanyaghiány megelőzése, például a kalcium-, vas- és cinkhiány kezelése, ami hatalmas közegészségügyi előnyökkel jár.
A kutatók azonban kiemelik, hogy e kis halak kínálatát veszély fenyegeti a túlhalászás, valamint a nemzetközi globális kereslet és az olyan iparágak által támasztott konkurens kereslet, mint az állati takarmányok és a halolaj.
Dr. Godfred Asiedu, a Ghánai Halászati Helyreállítási Tevékenység munkatársa, a kutatás másik társszerzője elmondta: "A helyben elérhető, olcsó és tápláló élelmiszerforrásokra soha nem volt még nagyobb szükség. Tanulmányunk segít rávilágítani a kisüzemi halászat "rejtett" környezeti, társadalmi, gazdasági és kormányzási hozzájárulásaira, ráirányítva a figyelmet a kisüzemi halászat fenntartható és méltányos irányításának fontosságára".