A Közös Agrárpolitika (KAP) keretében az AKIS a mezőgazdaság és a kapcsolódó területek számára tudást előállító és ilyen tudást használó személyeknek, szervezeteknek és intézményeknek, valamint a közöttük megvalósuló ismeretáramlás rendszerének az együttese.

A második lépés a szakmai ismeretek elmélyítése úgy, hogy az egyébként nyitott gazdálkodókat a szaktanácsadók a Tanácsadási szolgáltatások beavatkozás keretében elérjék, és együtt konkrét válaszokat találjanak a gazdálkodás közben felmerülő biológiai, környezeti és gazdasági nehézségekre.
A beavatkozás célja a tanácsadási rendszerek megerősítése és fejlesztése, azaz az agrár-, az erdő- és az élelmiszergazdaság, illetve a vidékfejlesztés szereplői számára igényeiknek megfelelő, speciális szükségleteikre reagáló tudásátadási szolgáltatások biztosítása, valamint olyan szakmai segítség nyújtása, ami előmozdítja a fenntarthatóság, a környezet-, a klíma-, a talajvédelem és az erőforrás-hatékonyság követelményeit szem előtt tartó, hatékony és innovatív eljárások gyakorlati alkalmazását. A beavatkozás keretében a gazdálkodók a gazdaságukban felmerülő nehézségekre kapnak megoldási lehetőségeket független tanácsadóktól. Emellett a beavatkozás keretében új tanácsadási szolgáltatás elindításának a támogatására is lehetőség nyílik, melynek keretében új és független tanácsadói szolgáltatásokat lehet létrehozni olyan kiemelt tématerületeken, mint például a környezet- és klímavédelmi ismeretek megerősítése vagy a generációs megújulás folyamatának elősegítése.

A Képzések és bemutatóüzemi programok beavatkozás keretében tudásátadási tevékenység folytatására jogosult szervezetek támogathatók. A beavatkozás célja az egész életen át tartó tanulásban való részvétel ösztönzése a gazdaság, a vállalkozás vagy a gazdálkodó speciális szükségleteire reagáló, alkalmazott szakmai tudásátadási szolgáltatás támogatásával, valamint az, hogy a képzési és ismeretátadási lehetőségek széles skálája az aktuális kihívásokra adjon válaszokat a mezőgazdaság, az erdőgazdálkodás, az élelmiszeripar és a vidékfejlesztés szereplői számára. A beavatkozás keretében gyakorlatvezérelt tudásátadási tevékenységeknek kell megvalósulniuk, amelyek lehetnek tantermi és gyakorlati vagy üzemi helyszíneken. Ezek a tevékenységek lehetnek a KAP Stratégiai Terv egyes beavatkozásainál előírt kötelező képzések, hatósági vagy jogszabály által előírt képzések, bemutatóüzemi programok, szakképesítést adó képzések, illetve egyéb tárgyi tudást és gyakorlatot ötvöző tréningek, kompetencia- és készségfejlesztő képzések, továbbképzések.

Másodlagos célja a KAP Stratégiai Terv végrehajtásának segítése a teljesítményalapú megvalósítási modellre való átállásban, valamint a végrehajtás minőségi javulásának ösztönzése. A KAP Stratégiai Tervben szereplő horizontális célkitűzéseket szolgáló tudásátadási, innovációs és digitalizációs beavatkozások kedvezményezettjei és szereplői tekintetében elvárás a hálózatosodáshoz való hozzájárulás.

Az egyes AKIS-szereplők interakcióját, valamint a tudásátadási, innovációs és digitalizációs beavatkozások közötti szinergiát a KAP Hálózat segíti elő három összetett és kiemelt területen. A hálózatosodásért felelős, valamint a beavatkozások végrehajtását segítő támogató egységek lefedik a tudás- és innovációs fejlesztéseket, a digitális kompetenciafejlesztést, a vidék- és térségfejlesztést (ide értve: LEADER, okosfalu-stratégiák, generációs megújulás), valamint a klíma- és környezeti követelményeknek való megfelelés elősegítését, a technikai háttértámogatást ellátó Széchenyi Agrártudás és Akkreditációs Központtal (SZAK) történő folyamatos együttműködés által.
Az AKIS-t támogató beavatkozások a KAP Stratégiai Terv végrehajtásában más beavatkozásokhoz is kapcsolódnak. A Képzések és bemutatóüzemi programok és a Tanácsadási szolgáltatások beavatkozás hozzájárulnak azokhoz a zöld vagy digitális beavatkozásokhoz is, amelyek kötelező képzés vagy tanácsadási szolgáltatás igénybe vételét írják elő.
Lantos Gergely