
Január 1-jétől megújult tartalommal újra elérhető
az egyes állatbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló, nemzeti költségvetésből finanszírozott és az állattartó ágazatokat segítő támogatási program.
A „148-as” néven ismert rendelet módosítása a legújabb tudományos ismeretekhez és az aktuális állategészségügyi kihívásokhoz, elvárásokhoz igazítja a források felhasználását. Töröltek vagy módosítottak a továbbiakban nem indokolt állatbetegségeket, és összevonták az azonos állatfajoknál több betegség kiszűrésére alkalmas mintavételeket. A módosult jogszabály az egyik legjelentősebb egészségügyi probléma, az antimikrobiális rezisztencia elleni védekezést szolgáló vizsgálatok elvégzésének támogatását is célozza. Az új jogcím alapján a kislétszámú állattartó telepet üzemeltetők igényelhetnek támogatást az állományaik célzott antibiotikumkezelése érdekében.
Január 31-ig lehet
támogatási kérelmet benyújtani a Széchenyi 2020 keretében megjelent „A védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának in situ megőrzése” című, VP4-10.2.1.1-21 kódszámú pályázati felhívásra.
Mint ismert, vissza nem térítendő támogatást lehet igénybe venni az alacsony állománylétszámmal rendelkező védett, őshonos, veszélyeztetett és fajtarekonstrukció alatt álló mezőgazdasági állatfajták nőivarú ‒ baromfifélék esetén vegyes ivarú ‒ állományainak hagyományos tartási, takarmányozási körülmények, azaz in situ feltételek közötti tenyésztésben történő életképes populációjának fenntartásához, genetikai állományuk megőrzéséhez és használatához.
A határidő elmulasztása jogvesztő hatályú! A 2023-ban támogatási kérelmet benyújtók számára 2023. január 1-től 2024. december 31-ig tart a kötelezettségvállalási időszak, amely alatt kötelező az aktuális állatállomány tartására.
Június 30-ig
lehet kérelmeket benyújtani a Vidékfejlesztési Program keretében meghirdetett „A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése" és „Az öntözési közösségek együttműködésének támogatása" című pályázati felhívásokra.
A beruházásokat támogató kiírás átfogóan biztosít fejlesztési forrást minden, az öntözéshez kapcsolódó tevékenységhez, így a többi közt tározóterek, vízkivételi művek kialakításához, öntözőgépek és csővezetékek telepítéséhez és az elavult öntözőrendszerek elemeinek cseréjéhez. Ezen kívül a gazdák a csatornák kotrásához, karbantartásához szükséges gépek, például önjáró kotrógépek beszerzéséhez is igényelhetnek támogatást.
A két kiírás kapcsán már csaknem 50 milliárd forint támogatást kaptak a gazdák, a KAP Stratégiai Terv keretei között pedig 2022 után további 70 milliárd forintot terveznek erre a célra fordítani.
Módosult
a „Kiskérődző állatjóléti támogatás” című (VP3-14.1.3-22 kódszámú) felhívás A módosítás az endoparazita-fertőzöttség ellenőrzésének időpontjaira terjed ki. Az endoparazita (belső élősködők) fertőzöttséget évente legalább 2 alkalommal, február 1. és április 30. között, valamint szeptember 1. november 30. között kell ellenőrizni. A vizsgáló laboratórium által megadott eljárás szerint bélsár mintát kell gyűjteni és a mintákat el kell küldeni a laboratórium részére. A kiskérődzőket a bélsárvizsgálat eredménye alapján kell a kezelő állatorvos utasítása szerinti szerrel és dózisban kezelni.