
Korábban már írtunk az atkamonitoringról, és arról, hogy ezt hogyan vigyük vége (lásd itt). Most a tapasztalatok és a bővülő ismeretek tükrében, ezt szeretném kiegészíteni.
Fontos megjegyezni, hogy
a hatékony atkairtás legelső feltétele, bármilyen furcsának is tűnjön, az, hogy a méheink a lehető legjobb egészségi állapotnak örvendjenek.
Ez főként jó minőségű és megfelelő mennyiségű virágpor fogyasztásával, vagy annak minőségi pótlásával érhető el. (Zárójelben jegyezzük meg, hogy a jelenleg piacon lévő fehérjés lepények többsége - Randy Oliver kísérleti tesztjei alapján- nem tartalmazzák optimális arányban a szükséges aminosav összetevőket, sem idehaza sem külföldön. Nagyon bízom benne, hogy ez hamarosan változni fog.)

Ha a méhek egészségi állapota nem megfelelő, akkor az atkaölő szereket is nehezebben viselik és az alkalmazott szerekkel az atkával együtt a méheinket is elpusztíthatjuk. Ez az eshetőség még savak alkalmazása mellett is fennáll.
A varroa atka monitoringozása az atka elleni védekezés egyik fontos eleme. Abban segít, hogy valós információhoz jussunk méhállományunk atkafertőzöttségét illetően.
Tehát meghatározott időszakonként atkalemosást vagy porcukros lerázást végzünk, illetve figyeljük a higiénikus aljra lehulló atkák számát 3-5 családnál.
Azonban a higiénikus alj figyelése próbafújás vagy szublimáció után és az abból szerzett információk nem váltják ki az atkalemosást vagy porcukros lerázást.
Ha pusztán azt figyeljük, hogy mennyi atka hullik egy-egy próbafújás vagy -szublimáció után, nem fogunk a valóságot megközelítő eredményeket kapni. Ha ilyenkor magas az atkahullás, megijedhetünk és ugyancsak pánikszerű kezelésbe kezdhetünk, ha pedig megnyugtató eredményt kapunk, nyugodtan hátradőlünk, holott a valóságban magas is lehet az atkafertőzöttség.
Az atkamonitoring azt is elősegíti, hogy ne kezeljünk fölöslegesen és ne terheljük a méheket, ha az nem szükséges.
A korábban ismertetett alkoholos atkalemosás (lásd itt) hatékony és előnye, hogy egyszerű eszközökkel is kivitelezhető), de még pontosabb információhoz jutunk a következő eszközökkel és szerekkel:
Alkalmazott szesz a lemosáshoz: izopropil alkohol, 91%-osra hígítva;
Egy megfelelő "pohár" a lemosáshoz: kereskedelemben kapható checkmite, de a méhész is el tud készíteni egy házi eszközt, lásd Randy Oliver erről szóló videóját.
A kapott eredményt a kirchhaini egyetem táblázatával elemezhetjük ki. (Lásd ugyancsak a hivatkozott cikkünkben.)
Meg kell azt is jegyezni, hogy Randy Oliver legújabban egész állományán - mely többezer méhcsaládból áll- végez lemosást és a kapott eredmények alapján dönt az egyes családoknál a kezelés szükségességéről, időpontjáról. Vagyis nem egységesen kezeli a méhcsaládjait, hanem az atkafertőzöttségi szintjük függvényében. Ez az eljárás hatékonyabbnak, bár időigényesnek is tűnhet, mint a szúrópróbaszerűen (3-5 családon) végzett lemosás.
A sikeres atkairtás érdekében ajánljuk továbbá, hogy vezessünk egy egyszerű atkairtási protokollt, mely hasznos segítség lehet az atkairtás kivitelezésében, kontrolljában. (Lásd itt!)
Ajánljuk még:
Válogatás az év méhészeti cikkeiből
Méhészkedés a phaiákok földjén: Korfu a bioméhészet paradicsoma