
A Vidékfejlesztési Program Irányító Hatósága által tervezett módosításnak köszönhetően a kedvezményezett gazdálkodóknak a 2022-2024 közötti időszakra szóló VP4-10.1.1-21. kódszámú „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés” (továbbiakban: AKG 2021) és a VP4-11.1.1.-11.2.1.-21 kódszámú „Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása” (továbbiakban: ÖKO 2021) jogcímek esetében az idei évben 2023. március 31-ig lesz lehetőségük a lejáró földhasználati szerződéssel érintett területeik AKG 2021 és ÖKO 2021 támogatásokból történő kivonására.
Ennek hiányában ezeket a területeket jogszerű földhasználat hiányában kizárnák a programból, és a korábban kifizetett támogatás jogosulatlanul igénybe vett támogatásnak minősülne.
A gazdálkodóknak a 2023. évi kifizetési kérelmet a valóságnak megfelelően kell benyújtaniuk, így a fenti szabályok szerint benyújtott visszavonási kérelemben foglaltakat figyelembe kell vennie a támogatást igénylőnek a kifizetési kérelem benyújtásakor - módosított támogatói okirat hiányában is! A módosítás részleteit a www.palyazat.gov.hu oldalon teszik közzé.
Január 31-ig lehet pályázni
„A védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának in situ megőrzése” elnevezésű felhívásra. A támogatás mértéke támogatott fajtánként – a korábbi 2015-2020-as in situ őshonos támogatáshoz képest - átlagosan 50 százalékkal nőtt az első körben tavaly meghirdetett új támogatási konstrukciókban. A támogatható fajták köre a fekete mangalica sertéssel, az akhal-teke és a muraközi lóval, valamint a kárpáti borzderes szarvasmarhával bővült.
A felhívás célja az alacsony létszámmal rendelkező, védett őshonos, veszélyeztetett mezőgazdasági és fajtarekonstrukció alatt álló mezőgazdasági állatfajták nőivarú - baromfifélék esetén vegyes ivarú - állományának hagyományos tartási, takarmányozási körülmények és in situ feltételek közötti használata, tenyésztésben történő életképes populációjának fenntartása a genetikai állomány megőrzéséről és az adott állatfajták fennmaradását biztosító tenyésztési programokról szóló jogszabályok szerint. A kötelezettségvállalási időszak ebben a pályázati körben 2023. január 1-jén kezdődik és 2024. december 31-ig tart.
A tavaly benyújtott pályázatok után eddig több mint 100 ezer állategyedre közel 20 milliárd forint értékben ítéltek oda támogatást az őshonos állatokat tartó gazdálkodók számára.
A pályázati felhívás részletei a www.palyazat.gov.hu oldalon ismerhetők meg.
Kibővítették
az energiaköltség-pályázat kedvezményezetti körét. Két ponton is módosítást tartalmaz a KKV energiaköltség-támogatását szabályozó rendelet, amely december 23-án jelent meg a Magyar Közlönyben. A korábbi 25-ről 70 milliárd forintra emelték a program keretösszegét 2023-ra a kkv-k energiahatékonyságát célzó beruházásai önerejéhez. Másrészt a feldolgozóipar mellett új ágazatra is kiterjesztették a kedvezményezettek körét. A módosítás szerint a szálláshely-szolgáltatást és vendéglátást végző KKv-k is igényelhetik a támogatást.