Back to top

Tél végi Füvészkert-ajánló

Télen is érdemes növénygyűjteményeket látogatni! Az évszaknak megfelelően ilyenkor a meleg égövi növényekre irányul a nagyobb figyelem; mint ahogy a budapesti Füvészkert januári, februári tematikus szakvezetésein, illetve a Szamóca Kiskertész Klub foglalkozásain is.

Fotó: Koszecz Sándor / Pixabay
Ezen a hétvégén rögtön két szervezett program is lesz

az ELTE botanikus kertjében, a híres Illés utcai Füvészkertben.

Január 21-én, szombaton a Szamóca Kiskertész Klub 3-12 éves gyerekeknek szánt növényismereti kreatívkodós foglalkozásának Trópusi kincskeresők lesz a címe; január 22-én, vasárnap pedig a sivatag növényeivel ismerkedhetnek a látogatók Kiss Noémi szakvezető segítségével.

A következő hétvégén, január 29-én vasárnap az esőerdők növényei lesz a tematikus szakvezetés témája, február 12-én pedig a rovarfogók és egyéb trópusi érdekességek, ugyancsak Kiss Noémi kalauzolásával.

Maradva a növényházakban, február 18-án Beregi Zsófi a fán lakó növények titkairól fog mesélni, február 25-én pedig Szabó-Szöllösi Tünde a mérgező növényekről.

Akit pedig egy szabadtéri program érdekel, és vonzzák a Füvészkert épített titkai, annak a február 5-i tematikus szakvezetésén érdemes részt vennie, ahol Szentpéteri Enikő a kert épületeiről és szobrairól mesél majd.

A Szamóca Kiskertész Klub február 4-én Sivatagi felfedezők című foglalkozására várja a gyerekeket; majd

a hónap második felében elkezdődik a jól ismert „Mesehősök növényei” tematikus kertészkedős sorozat is.

Február 18-án csokiimádó mesehősök nyomába erednek a kiskertészek, utána március 4-én a Harry Potter sorozathoz kötődő növényekkel ismerkednek meg közelebbről.

A tematikus szakvezetésekre a https://tixa.hu/elte-fuveszkert címen kell előre jegyet vásárolni, a gyerekkertész programokra pedig a helyszínen (a felnőtt kísérők füvészkerti belépővel mehetnek be).

Forrás: 
magyarmezogazdasag.hu

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

A talajromlás erősödése és a talajjavítás reneszánsza várható

A szántó művelési ágú hazai földrészletek fele eleve javításra szorul, mert különböző mértékben mészhiányos barna erdőtalajok (főként a Dunántúlon) és szikes, különböző szolonyeces réti talajok (az Alföldön, főként a Tiszántúlon).

Hasznos fonálférgek a kertészetben

Január második felétől meglepő módon több telefonhívást is kaptam, amiben segítséget kértek a gazdálkodók. Egy apró, „pajorszerű” kártevőre panaszkodtak a szamóca és a cserepes dísznövények gyökerei között. Meglepődtem, ugyanis számítottam a hívásokra, azonban csak egy hónappal később, február végétől.

5 ok, ami az édesburgonyafogyasztás mellett szól

A batáta ugyanolyan sokoldalúan felhasználható élelmiszer, mint a burgonya, mindössze annyiban különbözik, hogy még több tápanyagot tartalmaz. De milyen előnyei is vannak az édesburgonyának?

Ismertetni kell az ágazattal a kistermelői divattippeket

A Magyar Mezőgazdaság Kiadó gondozásában havonta megjelenő Kistermelők Lapját 1956-ban alapították. Korábbi főszerkesztőjének – jelenleg szenior főszerkesztőjének –, Lengyel Zoltánnak a neve összeforrt a lappal, évtizedeken keresztül hiteles és hasznos információt szolgáltatott a hazai kistermelők számára.

A mezőgazdaság pozitív hatása a napelemekre

Az Applied Energy folyóiratban megjelent Cornell Egyetem új kutatása szerint a napelem parkokban a mezőgazdasági növények termesztése növelheti az élelmiszertermelést, valamint javíthatja a napelemek teljesítményét és élettartamát.

A Budai-hegyekben lovasrendőrök ügyelnek az erdő nyugalmára

Márciustól rendszeressé válik a lovasrendőrök jelenléte a budai hegyekben. A Készenléti Rendőrség, a II. Kerületi Rendőrkapitányság és a Pilisi Parkerdő együttműködésében járőröző rendőrök elsősorban a főváros leglátogatottabb erdeiben, például a védett Hárs-hegyen segítik az erdő természetes állapotának megőrzését, illetve a természetjárókat, kutyasétáltatókat, kerékpárosokat és gyalogosokat, hogy konfliktusmentesen élvezhessék az erdei kikapcsolódást.

A jövő agrárszakmai elitje találkozik – Egy hét múlva rajtol a 36. OTDK Agrártudományi Szekciója Kaposváron

Egy hét múlva ismét az agrárszakma érdeklődésének középpontjába kerül Kaposvár, hiszen két évtized után tér vissza az OTDK Agrártudományi Szekciója a somogyi vármegyeszékhelyre. Az esemény beharangozó sajtótájékoztatóján Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora arról beszélt: a hungarikumnak számító tudományos diákköri munka nem csupán a tehetséggondozás, hanem a tudományos utánpótlás biztosításának egyik legfontosabb alappillére is.

Magyar biodiverz magkeverékek

A díszkertészek februári szakmai konferenciáján több előadás érintette a magkeverékek kérdéskörét. A szakemberek hazai fejlesztésű biodiverz magkeverékek vetését javasolták zöldtetőkre és szabadföldre. Egy másik előadásban a vadvirágkeverékek és a virágos fűmagkeverékek alkalmazásának tudnivalóit összegezték.

A brazil tölcsérjázmin károsítói

Brazil tölcsérjázmin (Mandevilla sanderi) igen látványos, Dél-Amerikában őshonos örökzöld kúszó dísznövény, a kutyabengefélék családjába tartozik. Tudományos nevét a 18. században kapta Henry Joseph Mandeville angol diplomatáról, lelkes kertészről.

A permetszer hatékony kijuttatása pénzben mérhető

A házikertekben kicsiben ugyanolyan fontos a megfelelő permetezési gyakorlat, mint a nagyobb, üzemi ültetvényekben. Aki pedig vegyszermentes kertet tart fenn, neki is érdemes megtanulnia jól permetezni, hiszen a növényi levek, biostimulátorok, és sok más biotermesztésben használt anyag kijuttatása is így történik.