Back to top

Kína engedélyezte a génmódosított lucerna importját

Nyolc genetikailag módosított (GM) növény behozatalát is engedélyezte Kína, jelentette be nemrég az ország mezőgazdasági minisztériuma. A lépésnek köszönhetően több évtized elteltével lehetségessé vált a genetikailag módosított lucerna exportja az országba.

Fotó: Pixabay
Az Egyesült Államok kormánya és a világ vezető vetőmaggyártói egyaránt üdvözölték a kínai döntést, ugyanis a genetikailag módosított (GM) gabonák en­gedélyezésének az elhúzódása hosszú ideje gátolta a gabona Kínába irányuló exportját.

Peking óvatosan közelít a GM-technológiához, és eddig egyetlen jelentős élelmiszernövény ter­mesz­tését sem hagyta jóvá

– annak ellenére, hogy Hszi Csin-ping elnök támogatta a technológiát. Kína egyelőre állati takarmányozásra engedélyezi a GM-növények importját. Az ország kereskedelmi partnerei szerint az elbírálás nem mindig tudományosan megalapozott, gyakran a politika vezérli.

Kína két Brazíliában kifejlesztett genetikailag módosított cukornádfajta és egy gyomirtórezisztens BASF-gyapotfajta importját is engedélyezte. A terményeket január 5-étől öt éven át lehet importálni Kínába feldolgozási célra. A külföldi GM-növényfajtákon kívül három saját fejlesztésű GM-terméket is biztonságosnak nyilvánított a kínai szakhatóság: a Yuan Longping High-tech Agriculture Ltd. egy rovar- és egy glifozátrezisztens kukoricafajtáját és a Hangzhou Ruifeng rovarrezisztens szójafajtáját.

Forrás: 
Reuters

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Fenntartható legeltetési projektet indítanak

A Kolozsvári Agrártudományi és Állatorvostudományi Egyetem (USAMV) is részt vesz partnerként a Grazing4AgroEcology (G4AE) projektben, amelyet az Európai Unió mintegy 3 millió euróval (1,2 milliárd Ft) finanszíroz.

El kell kerülni a gabonapiaci válság további mélyülését

A gabonafélék és az olajos magvak tekintetében súlyos piaci zavar tapasztalható Magyarországon, hónapok óta áll a hazai piac. Veszélybe kerülhet 3 millió hektár szántóföld hasznosítása, mivel a termelők teljes kiszolgáltatottságban vannak.

Biogazdálkodás: távol az uniós elvárásoktól

A címben szereplő megállapítás a Bioterra Romániai Biogazdálkodók Egyesülete és a Pro Agricultura Egyesület által március 4-én, a kolozsvári Agrártudományi és Állatorvosi Egyetemen szervezett Romániai Biogazdálkodók 18. konferenciáján hangzott el.

Négyszeresére növelte a kormány a kárenyhítési alap forrásait

A kivételesen aszályos tavalyi év veszteségeinek mérséklésére március 31-ig több mint 22 ezer termelő részesül összesen 50,6 milliárd forint mezőgazdasági kárenyhítő juttatásban - közölte Nagy István agrárminiszter. A magyar kormány ennek érdekében az agrárkár-enyhítési alap forrásait több mint négyszeresére emelte.

„Vedd a hazait! Védd a hazait!”

Idén tavasszal ismét elindítja a „Vedd a hazait! Védd a hazait!” kampányát a Magyar Termék Nonprofit Kft. Az akció első állomásaként a Naszálytej Zrt. új, a kampány üzenetét hangsúlyozó csomagolással jelenik meg az Auchan Magyarország üzleteinek polcain.

Edzési terv növényeknek: a bent telelőket így szoktassuk ki a kertbe

A fagyérzékeny növényeket csak fokozatosan célszerű újra a kertbe szoktatni, mert ellenkező esetben ahelyett, hogy gyorsan fejlődésnek indulnának, rosszabb állapotba is kerülhetnek.

Genetikai szelekció a hazai ciroknemesítésben

A karcagi székhelyű Alfaseed Kft. a 2010-es években fogott bele a tematikus ciroknemesítésbe, amelyet megelőzően a főként hazai nemesítésű fajták és hibridek vetőmagtermesztésével foglalkozott. A cég 2010 után európai ismertségre tett szert, elsősorban szudáni fű-, illetve silócirokhibridjei által.

Zöld kiajánlás: konkrét javaslatokat kapnak a gazdák

A 2023-2027-es Közös Agrárpolitika idei indulásával megváltozott a területalapú támogatások rendszere: jelentős szerepet kap az Agro-ökológiai Program (AÖP), melynek keretében a környezeti és természeti értékek megőrzését célzó vállalásokért plusz támogatást lehet igényelni.

Kamarai munkacsoport alakul az ukrán gabona okozta terménypiaci krízis vizsgálatára

Rendkívüli ülést tartott a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Szántóföldi Növénytermesztési és Beszállítóipari Osztálya a kelet-közép-európai, így a magyar piacokat is elárasztó ukrán gabona által okozott problémák megvitatására. Az eseményen döntöttek egy munkacsoport létrehozásáról, amelynek feladata megvizsgálni, milyen lépések segíthetik a kialakult helyzet kezelését.

A csirkefogyasztás oldhatja meg a talaj környezetkímélő tápanyagpótlását?

Egyre több csirkét eszünk – ami egyre több szerves hulladékkal is jár. Egy fiatal magyar agrárszakember azonban remek lehetőséget lát ebben. Kiss Nikolett Éva, a Debreceni egyetem doktorandusza azt vizsgálja, hogy mennyivel kisebb környezeti terhelést jelent a baromfitrágya használata a műtrágyával szemben.