Az összefogás és a szakmában tevékenykedők együtt gondolkodásának jelentőségét hangsúlyozta köszöntőjében Kővári András. A Flora Hungaria Dísznövénytermesztői Egyesület elnöke felidézte, hogy amikor a rendszerváltást követően, a kilencvenes évek elején a termesztés nagy lendületet vett és túlnőtt az akkori piac kapacitásain, a kertészeket leginkább az foglalkoztatta, hol értékesíthetnék termékeiket. Akkor merült fel a szigetszentmiklósi virágpiac ötlete is, mert a hely megközelíthetősége, mérete, infrastruktúrája hosszú évtizedekre lehetővé teszi a hazai növényházakban nevelt dísznövények értékesítését.

Áremelkedés várható
A Beppler Kft. ügyvezetője, Gaál Győző az idei termesztési szezon legfontosabb kihívásait foglalta össze nyitóbeszédében. Úgy vélte, szembeszéllel is célba lehet érni, csak sokkal nagyobb erőfeszítéssel.
A szakember szerint a termesztési költségek emelkedni fognak, és azt is megjegyezte, hogy a piacot nemcsak itthon, hanem egész Európában „reális pesszimizmus” jellemzi, ami azt jelenti, hogy a termesztők a megnövekedett költségeiket a szükséges mértékig tervezik beépíteni a tavaszi árakba. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy végzetes lenne, ha az emelkedő árakhoz túlkínálat kapcsolódna.
Gyorsabb kultúraA Plant Alliance Hungary egyik vezetője, Tóth Laura elmondta, sokat gondolkodtak azon, hogy milyen stratégiát alakítsanak ki, és mit javasoljanak szaporítóanyagot vásárló partnereiknek. Az energiaárak emelkedése gondot okoz, de alkalmazkodni és tervezni kell. Végig kell gondolni, hogy mi éri meg a termesztőknek, vagyis melyek az alacsony hőmérsékleten nevelhető kultúrák, és mi éri meg a vásárlóknak. Nekik a forró nyarakon fenntartható kultúrákkal elért sikerek jelentik a megelégedést. A magas energiaárakra és a forró nyarakra válaszul a Psenner nemesítésű Pelargonium Dolomites sorozatot ajánlotta. A növények a hagyományos muskátlifajtákhoz képest az átgyökeresedés után 2-4 °C-kal alacsonyabb hőmérsékleten nevelhetők, amivel 30-40% fűtési költség takarítható meg. A kultúra helykihasználása is gazdaságos, mert az alacsony hőfokon törpésítés nélkül is kompakt termetűek lesznek az egyébként erőteljesebb növekedésű fajták. Akik a 9-12 centiméteres cserépben előnevelt muskátli- és balkonnövény-kínálatukkal élnek, 1-1,5 hónappal rövidíthetik a termesztési időt. |
Gaál Győző szerint nagyon fontos a termelőknek egymás közt egyeztetni, azonban mindenkinek a maga adottságait és lehetőségeit szem előtt tartva kell meghozni a megoldáshoz vezető döntéseit. A nehéz időszakokban különösen lényeges az ágazat szereplőinek összefogása és együttműködése a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetével.

Az érdekképviseleti munkával kapcsolatban ismertette, hogy a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete egyike az Európai Unió által elismert szakmaközi szervezeteknek, ennek megfelelően az Agrárminisztériumnak rálátása van a díszkertész szakma ernyőszervezetére és annak felvetéseire, ami a tagszervezetek által megfogalmazott, képviselni kívánt ügyeket tartalmazza. A szakmaközi szervezet a Covid-járvány idején elvitathatatlan eredményeket ért el. Most ismét válságkezeléssel kell foglalkozni, de szerencsére már nem a stratégiai építkezésre, hanem arra kell koncentrálni, hogy a szakterület minél kevesebb vérveszteséggel élje túl a nehéz időszakot. Orlóci László, a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének elnöke arra biztatta a növényházi cserepes dísznövények és vágott virágok termesztésével foglalkozókat, hogy váljanak nagyon erős egyesületté, hiszen akkor befolyásolhatják a szakma jövőjét.

A körülmények váltást ösztönöznek
A szakmai programok egyik szekciója az egynyári-, balkonnövény- és vágottvirág-termesztés újdonságait, a másik a tápanyag-utánpótlással és a növényvédelemmel kapcsolatos tudnivalókat foglalta össze.

A fogyasztókban a virágok és más dísznövények iránti igény rögzült, különösen a tavaszi időszakban. Olyan vásárlási szokások alakultak ki, amelyből nem hiányozhatnak a dísznövények.
A szakember szót ejtett az ármonitor-rendszer felállításáról, az árusítási feltételek kidolgozásáról, a közbeszerzési audit felépítéséről. Azt is kiemelte, hogy meg kell találni azokat a személyeket is, akik a szakma gondjait profi módon értik és képviselik.
A bevált növényeket keresik

Bíró Zoltán szerint olyan korszakba érkeztünk, amelynek kimenetelét nem ismerjük. A Bíró Zrt. vezetője szerint a változás fő kényszerítő tényezője az energiaárakhoz kapcsolódik. Ismertette a saját szaporítóanyag-termesztő és készárunevelő növényházaikban felhasznált áram és gáz árának drasztikus emelkedését, ami magával vonta, hogy az orosz gáztól való függetlenedés felé tegyenek lépéseket. Átálltak a 40-50%-kal olcsóbban beszerezhető amerikai cseppfolyós gázra, illetve két biomasszakazánt is üzembe helyeznek a közeljövőben. Bíró Zoltán derűlátón tekintett a következő szezonra, hangsúlyozva, hogy megfontoltabb tervezésre van szükség, a készárutermesztés kapcsán óva intett a szokáson alapuló mennyiségektől. Szerinte a nehéz idők ellenére is lesz kereslet a termékeikre, noha a vásárlóerő valamelyest csökkenni fog. Indokolatlannak tartotta a szaporítóanyagok késői ültetését, mert a tapasztalatok szerint a fagyos téli időszak elmúltával az emberek tántoríthatatlanul sóvárognak a tavaszi virágzó növények után.
Az alacsony hőigényű és évelő kultúrákkal kapcsolatban a vásárlók rugalmatlanságára figyelmeztetett, akik, ha piros muskátlit szeretnének, nem fognak kék zsályát ültetni a balkonládákba.

Tudatos fajtaválasztással, a késői törpésítő kezelés mellőzésével a termesztési idő lerövidíthető.