A kutatás során az USA észak-keleti New York államában legnagyobb arányban termesztett Empire almából származó levet, pépet és egyéb hulladékokat használták. Azt tapasztalták, hogy ha az almalevet kikelés előtt csirketojásokba fecskendezik, javul az állat bélrendszeri egészsége.
„Az alma az egyik legnagyobb arányban termelt gyümölcs az Egyesült Államokban, és régóta tisztában vagyunk az egészségre gyakorolt jótékony hatásával.
– mondja Cydney Jackson, az élelmiszertudomány doktorandusza.
A kutatók gyümölcslevet, törkölyt és pépet fecskendeztek – in vivo – a csirketojásban fejlődő embrió magzatvizébe. A tojások kikelése után mintákat gyűjtöttek az elemzéshez. Jackson és csapata azt találta, hogy az almalé és törköly tojásba juttatása erősítheti a fiatal csirke aminosav-szállító rendszerét, javíthatja a vas biológiai hozzáférhetőségét, megnövelheti az állat vastagbelében a mikrobák számát, és elősegítheti a potenciálisan hasznos bélbaktériumok növekedését.
– mondja Elad Tako, a Mezőgazdasági és Élettudományi Főiskola élelmiszertudományi docense.
A tanulmány kitér arra, hogy az Egyesült Államokban évente közel 20 milliárd dollár bevétel származik az almaeladásból, és a becslések szerint az elmúlt évtizedben az Egyesült Államokban átlagban évente 5 millió tonna gyümölcs termett.
Az Egyesült Államok Almaszövetsége szerint 2021 és 2022 között mintegy egymillió köbméter almát használtak gyümölcslé és más almatermékek előállításához. A tanulmány szerint évente közel 175 350 tonna almatörköly keletkezik, ami általában a szemétben végzi. Ez környezetkárosító, mivel a törköly a cukortartalma miatt felborítja a talaj szén-nitrogén arányát.
– mondja Tako. „Javítani tudjuk a takarmányuk tápanyagtartalmát, és természetesebb módon termelhetünk – ráadásul lehetséges, hogy így csökkenthetjük a hozzáadott mesterséges takarmánykiegészítők arányát.”
A kutatók azt mondják, ez egyelőre alapkutatás volt annak vizsgálatára, hogy milyen hatása lehet az almahulladéknak, mint baromfitakarmánynak, és szerintük még hosszú távú vizsgálatok szükségesek.