A kutatók vérmintákból vett DNS-elemzéssel mérték az öregedés ütemét, és arról számoltak be, hogy a kalóriabevitel korlátozása lelassította az öregedési folyamatot. A vizsgálatban 220 egészséges férfi és nő vett részt az Egyesült Államok három különböző helyszínén. A résztvevők vagy folytatták a szokásos étrendjüket, vagy 25%-kal csökkentették az elfogyasztott kalóriamennyiséget.
Mit találtak a kutatók a kalóriakorlátozási tanulmányban?
A kutatók három DNS-marker alapján az öregedési folyamat lassulásáról számoltak be. Elmondásuk szerint ezek az eredmények támpontot adhatnak ahhoz, hogy a tudósok milyen hatásokat kereshetnek, amikor konkrét testsúlycsökkentő beavatkozásokkal, például az időszakos koplalással kapcsolatos vizsgálatokat fejeznek be.
„Ez a tanulmány rámutat arra, hogy az emberek testének fitten tartása segít sejtszinten csökkenteni azokat a molekuláris változásokat, amelyek az öregedés hatására következnek be” – mondta Dr. David Selzer, floridai belgyógyász szakorvos, aki nem vett részt a tanulmányban. „Ezzel együtt figyelembe kell venni azt is, hogy az emberek multifaktoriális okok miatt öregszenek, mint például a stressz és a szorongás, nem csak a táplálkozásuk miatt.”
Azonban a kalóriabevitel és a napi testmozgás közötti egészséges egyensúly megtalálása nagyobb valószínűséggel vezet hosszabb élettartamhoz, mint a kalóriák számolgatása” – mondta Selzer.
Alacsony kalóriabevitel és egészséges öregedés
A kutatók jelenleg egy nyomonkövetési vizsgálatot fejeznek be, hogy kiderítsék, a kalóriacsökkentésnek van-e hosszú távú hatása az egészséges öregedésben. „Az eredményeknek számomra van értelme, azonban a táplálkozási tanulmányokat köztudottan nehéz elvégezni, különösen hosszú távon, mivel az embereknek természetszerűleg nehézséget okoz a diéták betartása” – mondta Dr. Raphael Kellman, belgyógyász.
Ha a kontrollcsoport túlette magát, vagy sok egészségtelen ételt fogyasztott, a kalóriaszűkítő csoport pedig egészségesebb étrendet követett, akkor az eredmények a kalóriakorlátozásnak köszönhetők, vagy csak az egészségesebb étrendnek is pozitív hatása lenne” – mondta Kellman. Hozzátette, hogy „azt is nehéz kideríteni, hogy az emberek valóban betartanak-e egy diétát, hacsak nem ellenőrzik és felügyelik szigorúan az étkezésüket. Nyilvánvaló, hogy ha ezt a vizsgálatot két éven keresztül végezték, honnan tudjuk biztosan, hogy a résztvevők egész idő alatt betartották-e a 25 százalékkal korlátozott étrendet, ha egyáltalán betartották, tekintve, hogy a legtöbb embernek mennyire nehéz az adagok méretét és a kalóriákat nyomon követni? Ettől függetlenül úgy gondolom, hogy ez a tanulmány érdekes eredményekkel rendelkezik, amelyek további vizsgálatot igényelnek.”
Hogyan étkezzünk egészségesen?
Caroline Thomason, dietetikus a kalóriacsökkentő diétákkal kapcsolatban néhány fenntartását fogalmazta meg.
Azok közé az emberek közé tartoznak az étkezési zavarokban vagy csontritkulásban szenvedők, az alultápláltak és a hízni próbálók, akiknek nem szabad szándékosan vagy nagyon hosszú ideig kalóriadeficitben lenniük.”
„Általánosságban elmondható, hogy a kalóriák csökkentése előtt a különböző ételekre és az egészséges egyensúlyra kell összpontosítani” – tette hozzá Thomason. „Először az alapokra összpontosítsunk: minden étkezésben egy adag fehérjét kapjunk, fogyasszunk sokféle teljes kiőrlésű gabonát, gyümölcsöt és zöldséget, valamint némi egészséges zsírt. További egészséges viselkedési formák közé tartozik az elegendő alvás, a rendszeres mozgás és a stressz kezelése. Ezek a tényezők az egészséges öregedés szempontjából is kulcsfontosságúak.”
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma és az Egészségügyi és Emberi Szolgálatok Minisztériuma közösen adja ki az Amerikaiaknak szóló étrendi irányelveket.
A jelenlegi iránymutatások a következőket javasolják:
- Kövesük az egészséges táplálkozási mintát.
- Legyen testreszabott az étkezésünk a személyes preferenciáink, kulturális hagyományaink és költségvetési megfontolásaink alapján.
- Koncentráljunk a tápanyagokban gazdag ételekre és italokra. Ezek vitaminokat és ásványi anyagokat biztosítanak hozzáadott cukor, telített zsírok és nátrium nélkül.
- Korlátozzuk a magas hozzáadott cukor-, telített zsír- és nátriumtartalmú élelmiszereket, és az alkoholtartalmú italokat.
„A legjobb, ha alacsony szénhidráttartalmú és fokozott fehérjetartalmú ételeket fogyasztunk, hogy az izomerő és a testsúly ideális szinten maradjon” – mondta Selzer.
„Ez viszonylag könnyen kivitelezhető, és segíthet a fogyásban, bizonyítottan segít a vércukorszint szabályozásában, és vannak tanulmányok, amelyek szerint más egészségügyi előnyökkel is járhat, például támogathatja az egészséges öregedést” – mondta.